HP Victus 15 termal macun değişimi işe yaramadı

Keşke MX-6 alsaydım diyorum evet. Stant zaten kullanıyorum.
Sıcaklıklara çözüm bulamayınca sıvı metal siparişi geçtim. Bununla çözülür umarım, sadece işlemciye uygulayacağım.

Fps'yi asıl düşüren GPU'nun t.t yapması. Saat hızını kısıyor direkt. GPU'nun maksimum sıcaklığına bak, o değere yaklaşıyorsa şuanki hali ile, GPU'ya da uygula. GPU-Z ile öğrenebilirsin maksimum sıcaklığı.

Merhaba, bugün HP Victus 15 i5-13500H / RTX4050 75W cihazımı ilimdeki yetkili servise götürerek ücretsiz bakımını yaptırdım.
Bakıma sıcaklığın yüksek ve dalgalı olması şikayetiyle gitmiştim. Serviste fan ve petekler temizlenmiş, macun değiştirilmiş. HP Firmware ve BIOS güncellenmiş. (ben yeni güncellemiştim :( )

Servise hangi macunu kullandıklarını sormama rağmen cevap alamadım, birden fazla markanın servisini üstlenen büyük bir yer olduğu için markaların taleplerine göre değişiyormuş kullanılan malzemeler. Muhtemelen MX4 sürdüler.

Termal macun değişimi sonrası evet, sıcaklık biraz daha dengeli gözüküyor ancak pek düşüş olduğu söylenemez.
Cihazı stantta, gayet iyi hava alabilecek şekilde tutuyorum. Dahili ekranı kullanmıyorum, monitöre bağlı şekilde masaüstü gibi kullanım sağlıyorum. Haliyle ekran kapalı kaldığı için sıcaklığı ister istemez geçiyor. Bundan endişeleniyorum.

Valorant'ta ortalama 84, maksimum 92 derece dalgalı bir şekilde.
Cyberpunk 2077'de maksimum 100 dereceleri görüyor, oyun içerisinde ortalaması 89 derece.

Bu sıcaklıkları indirmenin bir yolu yok mudur? Olabilecek belki de en iyi koşullarda olmasına rağmen işlemci fazla ısınıyor. Chrome'da sekme değiştirsem bile sıcaklık 5-6 derece oynuyor.

Sizce bakımda sürülen macunla mı ilgili yoksa yazılımsal bir durum mu?

Oyun esnasında kaç watt çektiğini de gösteren bir SS atar mısınız? MX-4 pump out yapma olasılığı çok yüksek bir macun. MX-6 ile deneyin bir isterseniz.

Fps'yi asıl düşüren GPU'nun t.t yapması. Saat hızını kısıyor direkt. GPU'nun maksimum sıcaklığına bak, o değere yaklaşıyorsa şuanki hali ile, GPU'ya da uygula. GPU-Z ile öğrenebilirsin maksimum sıcaklığı.
GPU serin çalışıyor boşta 33-34 oyunlarda maksimum 64 dereceleri görüyorum. Sıkıntı daha çok işlemcide.
Oyun esnasında kaç watt çektiğini de gösteren bir SS atar mısınız? MX-4 pump out yapma olasılığı çok yüksek bir macun. MX-6 ile deneyin bir isterseniz.
Servisin MX-4 sürdüğünü düşünüyorum ama rengi fazla açıktı, olmayabilir.

Mobilde olduğum için SS iletemem ancak oyun esnasında işlemcinin 50w'a kadar yolu var. Videolarımda 45-50 arası kullanmış.

Ekran kartı da Valorant'ta 51 dereceymiş kryonaut ile. Şimdiki sıcaklıkları bilmiyorum.

güncel konuyu aşağıya ekledim buradan kryonaut sonrası yaşadıklarımı okuyabilirsiniz.
Laptop için kesin çözüm sıvı metal mi?

Performans modda fan hızı ne durumda?
Zira victuslar 60 derecede bile Max fan açıyor.

Performans modda fan hızı ne durumda?
Zira victuslar 60 derecede bile Max fan açıyor.
Henüz böyle bir şeyle karşılaşmadım. Geçmişten bu yana monitöre bağlı kullandığım için fan her zaman olması gerekenden birazcık yüksek çalışıyor ama maksimum fanı 85-90 derecelerde ancak görüyorum.
Mesela bir üst mesajımdaki konuda bahsettiğim kryonaut uygulamasından sonra fan hızı bayağı azaldı.

Yeni konular

Geri
Yukarı