HP Victus 16 laptop boşta olmasına rağmen fazla güç tüketiyor

Bretouc

Kilopat
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba,

Victus 16 laptopa sahibim. OmenHub üzerinden Hybrid moda geçmeme rağmen dGPU (RTX 4050) ekran kartım kullanılıyor ve doğal olarak buda bataryaya -15W güç tüketimi olarak yansıyor. Sistem boştayken -30W/-40W arasında güç tüketiyor (-5W/-15W) olması gerekiyor). Yaklaşık iki saatlik kullanımdan sonra laptopun şarjı tamamen bitiyor. Sorunu çözmek için öncelikle;

1- QuickCPU programını indirip işlemciyi en düşük performansa aldım ve sonuç olarak 5W işlemci güç tüketimine kadar düştüm.
2- Windows üzerinden güç modunu uyguladım, ekran yenileme hızını 60hz olarak değiştirdim ve parlaklığı düşürdüm.
3- OmenHub üzerinden ECO moda geçtim ve yine OmenHub üzerinden klavye aydınlatmasını dahi kapattım.
4- "msconfig" komutu ile Windows harici çalışan tüm servisleri (Razer, Steam, Discord, iCUE vb.) kapattım.
5- NVIDIA ve INTEL grafik driverlarını sırasıyla DDU programı yardımıyla kaldırdım ve temiz kurulum yaptım.
6- Windows Aygıt Yöneticisi yardımıyla RTX 4050 kartımı devre dışı bıraktım fakat bu sadece HWiNFO ile olan bilgi alışverişini engelledi ve ekran kartı hala çalışmaya devam etti.

İzlediğim yöntemler işe yaramayınca, HP'nin sitesinden verilen grafik sürücülerini güncel olmasa dahi hem NVIDIA hem de INTEL için temiz kurulum gerçekleştirdim fakat sonuç değişmedi.

Tamamen ayrı bir konu olarak, Victus 16 laptoplarda 70W olarak sunulan batarya HWiNFO'dan kontrol ettiğimde en fazla şarj edilebilir miktar 66W olarak gözüküyor ve dolayısıyla ne kadar tam şarj %100 olarak gösterse de pratikte %94 seviyelerine kadar şarj etmiş oluyorum. Bataryalar zamanla şarj edilebilir kapasiteleri azalan ürünlerdir fakat laptopu alalı 1 ay oldu olmadı. Diğer bir problem ise INTEL driverı sürekli çöküyor, ekran sürekli donuyor ve driver sürekli kendini yeniden başlatıyor. Eğer Aygıt Yöneticisi yardımıyla INTEL ekran kartınının driverini devre dışı bırakırsam herhangi bir çökme olmuyor.

Ana sorun olan dGPU'nun sürekli aktif olmasının ve bununda kısa batarya ömrüne yol açmasının yanı sıra, INTEL driverinin sürekli çökmesi de apayrı bir sorun.

Son düzenleme:
Benimde RX 6500m olan modeli var. Win11 kullanıyorum ve pc yanımda değil nasıl girdim bilmiyorum ama her programın hangi ekran kartını kullanacak diye seçenek var, bu sayede boşta kullanırken yt gezerken bu ekran kartı çalışmamış oluyor.

Merhaba,

Victus 16 laptopa sahibim. OmenHub üzerinden Hybrid moda geçmeme rağmen dGPU (RTX 4050) ekran kartım kullanılıyor ve doğal olarak bu da bataryaya -15W güç tüketimi olarak yansıyor. Sistem boştayken -30W/-40W arasında güç tüketiyor (-5W/-15W) olması gerekiyor). Yaklaşık iki saatlik kullanımdan sonra laptopun şarjı tamamen bitiyor. Sorunu çözmek için öncelikle;

1- Quick CPU programını indirip işlemciyi en düşük performansa aldım ve sonuç olarak 5W işlemci güç tüketimine kadar düştüm.
2- Windows üzerinden güç modunu uyguladım, ekran yenileme hızını 60Hz olarak değiştirdim ve parlaklığı düşürdüm.
3- OmenHub üzerinden ECO moda geçtim ve yine OmenHub üzerinden klavye aydınlatmasını dahi kapattım.
4- "MSConfig" komutu ile Windows harici çalışan tüm servisleri (Razer, Steam, Discord, iCUE vb.) Kapattım.
5- NVIDIA ve Intel grafik driverlarını sırasıyla DDU programı yardımıyla kaldırdım ve temiz kurulum yaptım.
6- Windows Aygıt Yöneticisi yardımıyla RTX 4050 kartımı devre dışı bıraktım fakat bu sadece HWiNFO ile olan bilgi alışverişini engelledi ve ekran kartı hala çalışmaya devam etti.

İzlediğim yöntemler işe yaramayınca, HP'nin sitesinden verilen grafik sürücülerini güncel olmasa dahi hem NVIDIA hem de Intel için temiz kurulum gerçekleştirdim fakat sonuç değişmedi.

Tamamen ayrı bir konu olarak, Victus 16 laptoplarda 70W olarak sunulan batarya HWiNFO'dan kontrol ettiğimde en fazla şarj edilebilir miktar 66W olarak gözüküyor ve dolayısıyla ne kadar tam şarj %100 olarak gösterse de pratikte %94 seviyelerine kadar şarj etmiş oluyorum. Bataryalar zamanla şarj edilebilir kapasiteleri azalan ürünlerdir fakat laptopu alalı 1 ay oldu olmadı. Diğer bir problem ise Intel driverı sürekli çöküyor, ekran sürekli donuyor ve driver sürekli kendini yeniden başlatıyor. Eğer Aygıt Yöneticisi yardımıyla Intel ekran kartınının driverini devre dışı bırakırsam herhangi bir çökme olmuyor.

Ana sorun olan DGPU'nun sürekli aktif olmasının ve bununda kısa batarya ömrüne yol açmasının yanı sıra, Intel driverinin sürekli çökmesi de apayrı bir sorun.

Kardeşim bence bilgisayarcı götür sende sorun vardır

Geri
Yukarı