HP Victus 16 pili çok hızlı bitiyor

burakonay

Decapat
Daha fazla  
Merhaba HP Victus 16 laptopum var. İçinde Ryzen 5 7640HS ve RTX3050 6 GB ekran kartı bulunmakta. İnternette pil süresi 7 saat 15 dakika yazmasına rağmen 1 saat 30 dakika anca götürüyor. Evet bu bir oyuncu laptopu ve bende oyun oynarken falan hep şarjda kullanıyorum zaten, ama pilde kullanmak istediğimde pil süresinin bu kadar kısa olması tuhaf geliyor. Bunun nedenini bilen varsa yazarsa çok sevinirim. Pilde kullanırkende ağır işler yapmıyorum. YouTube'da falan geziyorum mesela sadece ne yaparsam yapayım genelde hep 1 buçuk saatte bitiyor şarjı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim kullandığım model Nitro 5 AN515-58-73BD ve onda da benzer bir durum var. Windows kullanırken parlaklık filan yüksekken 2 saat civarında çalışabiliyor. Bunun sebebi de benim kullandığım modelde işlemcinin H serisi olması. Laptoplarda İntel tarafında işlemci H serisi olunca güç tüketimleri de epey fazla oluyor. U serisi işlemciler daha uzun pil ömrü verebiliyor ancak performansları daha düşük. AMD işlemcilerde ise yüksek güçlü modellerde benzer bir durum var.

Benim kullandığım model Nitro 5 AN515-58-73BD ve onda da benzer bir durum var. Windows kullanırken parlaklık filan yüksekken 2 saat civarında çalışabiliyor. Bunun sebebi de benim kullandığım modelde işlemcinin H serisi olması. Laptoplarda İntel tarafında işlemci H serisi olunca güç tüketimleri de epey fazla oluyor. U serisi işlemciler daha uzun pil ömrü verebiliyor ancak performansları daha düşük. AMD işlemcilerde ise yüksek güçlü modellerde benzer bir durum var.
RTX erkan kartını aygıt yöneticisnden devre dışı bıraksam bile yine aynı sürelerde gidiyor. Çok tuhaf...Kendi sitelerinde pil ömrü 3-4 saat yazsa anlarımda kocaman yazmışlar 7 SAAT 15 DAKİKA PİL SÜRESİ.

Benim pilim 59 watt saat sizin ise 70 watt saat, ayrıca AMD işlemcilerin mobil performanslı modellerde İntel'e göre daha iyi olması gerekiyor. Sizin pilin 3 saat civarında gitmesi gerekiyor normalde. Eğer ekran yenileme hızınız yüksekteyse pildeyken 60 Hz'de kullanmak ve parlaklığı biraz daha kısmak pil süresini uzatır.

Çok saçma bir şekilde sorunu çözdüm sanırım. Tabii başka bir etkisi var mı bilmiyorum ama... Klavye'nin RGB ışıklarını kapatınca pil süresi 2 saat kadar arttı.

Yeni konular

Geri
Yukarı