Çözüldü HP Victus 16 RTX 4050 Windows ayarlarında gözükmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Berkay9

Hectopat
Yer
Trabzon
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD ryzen 5 7640HS
SAMSUNG DDR5 16GB 5600MHZ RAM
NVİDİA GeForce RTX4050
1TB SSD
RAM
16 GB DDR5
Ekran kartı
Nvidia RTX 4050
Anakart
HP
İşlemci
AMD Ryzen 5 7640HS
Merhaba yakın bir zamanda almış olduğum HP Victus 16 model laptopu incelediğimde şu kısımda ekran kartım gözükmüyor.

ekran.png

Normalde ekran kartım RTX 4050 ancak bu sekmeye girince ekran kartımı göstermiyor ve Görev Yöneticisi'nden ekran kartıma bakınca %0 kullanım olarak gösteriyor. Onun alt tarafında AMD işlemcinin ekran kartı var onu kullanıyor. Bu bir sorun mu yoksa olması gereken normal bir şey mi? Şimdiden yardımcı olanlar için teşekkür ederim.

Çözüm
Yanıtın için teşekkür ederim. Peki herhangi bir oyun oynama esnasında RTX4050 mi kullanılacak yoksa işlemcimin ekran kartımı kullanılacak.
Windows oyunun ağırlığına göre ikisi arasında karar verecek, ama genelde harici olan kullanılır oyunlarda.
Evet burada ekran kartım gözüküyor ancak görev yöneticisinde ekran kartımı hiç kullanmıyor olarak gösteriyor altındaki işlemcinin ekran kartını kullanıyor bakınız şöyle.
Oyunda değilken normal. Şu an görüntüyü hariciden değil, dahiliden alıyorsun, dolayısıyla tüm rendering işlemleri onda olduğundan kullanımda onda görünüyor.
Normal bir şey. MUX Switch iGPU'dayken orada iGPU yazacak. Laptopunu Omen Hub üzerinden discrete'e çekersen orada Nvidia yazar. Şuan görüntüyü radeondan alıyorsun demek oluyor bu.

Merhaba;

1697015703243.png

O kısımda benimki de gözükmüyor. Aygıt Yöneticisi'nden bakmayı deneyiniz.
Windows + S > "Aygıt Yöneticisi" > Görüntü Bağdaştırıcıları

1697015801478.png

Normal bir şey. MUX Switch IGPU'dayken orada iGPU yazacak. Laptopunu Omen hub üzerinden Discrete'e çekersen orada NVIDIA yazar. Şu an görüntüyü Radeon'dan alıyorsun demek oluyor bu.

Yanıtın için teşekkür ederim. Peki herhangi bir oyun oynama esnasında RTX 4050 mi kullanılacak yoksa işlemcimin ekran kartı mı kullanılacak?

Merhaba;

Eki Görüntüle 1973730

O kısımda benimki de gözükmüyor. Aygıt Yöneticisi'nden bakmayı deneyiniz.
Windows + s > "Aygıt Yöneticisi" > görüntü bağdaştırıcıları.

Eki Görüntüle 1973732

Evet burada ekran kartım gözüküyor ancak görev yöneticisinde ekran kartımı hiç kullanmıyor olarak gösteriyor altındaki işlemcinin ekran kartını kullanıyor bakınız şöyle.

ekran2 .png

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanıtın için teşekkür ederim. Peki herhangi bir oyun oynama esnasında RTX4050 mi kullanılacak yoksa işlemcimin ekran kartımı kullanılacak.
Windows oyunun ağırlığına göre ikisi arasında karar verecek, ama genelde harici olan kullanılır oyunlarda.
Oyunda değilken normal. Şu an görüntüyü hariciden değil, dahiliden alıyorsun, dolayısıyla tüm rendering işlemleri onda olduğundan kullanımda onda görünüyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
@Berkay9 Bende de şu an aynı şekilde tek açık olan program Chrome

1697016166807.png

Bir oyuna girdikten sonra Alt + R tuşlarına basarak sağ üstte NVIDIA'nın Performans Yer Paylaşımı'nı açabilirsiniz. Orada şu şekilde yazılar göreceksiniz:

1697016274904.png

Burada da görüldüğü gibi GPU kullanımı %0. Eğer bir oyuna girersem bu değerin %98'lere çıkması gerekmektedir. GPU Gücü'de artacaktır.
Eğer bu arayüzü açamadıysanız yine herhangi bir oyun içerisinde Görev Yöneticisi'ni açıp ekran görüntüsü attığınız yere getirin. Ardından bir miktar oyun oynayıp tekrar Alt + Tab yaparak görev yöneticisine bakabilirsiniz. Ancak görev yöneticisinden performans takibi yapmak çok önerilmiyor haberiniz olsun. Sanırım doğru göstermiyor tam olarak.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı