HP Victus 16-S0057NT laptopta donma ve takılmalar oluyor

azad_van

Centipat
Daha fazla  
HP Victus 16-S0057NT AMD Ryzen 5 7640HS bilgisayar aldım. Windows 11 kurdum. Bilgisayar özellikle sağ alttaki Wi-Fi, pil yazan kısmına basınca yardımcı pençere açıldığı an kısa süre donuyor. Bazı durumlarda da bu şekilde takılma var. 2 defa da tam dondu ekran ve kapatıp açınca düzeldi.
Eski bilgisayarımda da Windows 11 de böyleydi ama ben güçsüz bir laptop olduğundan kaynaklı olduğunu düşünmüştüm. Ama bu yeni bu şekilde performanslı oyun bilgisayarlarında da donma takılma olması normal mi? Sizlerde de var mı bu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende de imzamda gördüğünüz cihaz var. Aynı sorun bende de var. Sorun denir mi bilmem ama bence Arayüzde RTX ekran kartı yerine Intel UHD kullanıldığından kaynaklı bir durum.

Bende de imzamda gördüğünüz cihaz var. Aynı sorun bende de var. Sorun denir mi bilmem ama bence Arayüzde RTX ekran kartı yerine Intel UHD kullanıldığından kaynaklı bir durum.
Gerçekten omen gamming hub programından “graphics switcher” i discrete yapınca düzeliyor.
Hep switc modda kalmasının bi sıkıntısı olur mu acaba. Pil mesala az mı gider acaba?

Ben açıkçası önermem. Ekran kartının sürekli aktif olmasındansa oyun açmadığım sürece çalışmamasını, ekran kartının uzun ömürlü olması açısından tercih ederim. Ara yüzde kasma oyun bilgisayarlarında göz ardı edilebilecek bir sorun. Bunun Windows 11 kaynaklı olma olasılığı da yüksek. Ekran kartı olmayan ortalama cihazda Windows 10 arayüzde gayet akıcı. Belki ekimde çıkacak Windows 11 23H2 büyük güncellemesinde çözülür. Kısaca cihazı sürekli yormaya değmez. Bir de aktif durdukça fan hızı da artar boşuna ses kirliliği yapar.

Ben açıkçası önermem. Ekran kartının sürekli aktif olmasındansa oyun açmadığım sürece çalışmamasını, ekran kartının uzun ömürlü olması açısından tercih ederim. Ara yüzde kasma oyun bilgisayarlarında göz ardı edilebilecek bir sorun. Bunun Windows 11 kaynaklı olma olasılığı da yüksek. Ekran kartı olmayan ortalama cihazda Windows 10 arayüzde gayet akıcı. Belki ekimde çıkacak Windows 11 23H2 büyük güncellemesinde çözülür. Kısaca cihazı sürekli yormaya değmez. Bir de aktif durdukça fan hızı da artar boşuna ses kirliliği yapar.
Saydığın sorunların hiçbiri masaüstü bilgisayarda olmuyorkan laptop'ta neden olsun? Cihazı yorma gibi bir durum söz konusu değil, batarya süresi dışında bir farklılık olmaz. 4000 serisi enerji tüketimi açısından baya başarılı, konu sahibi sık sık oyun oynuyorsa discrete'ta kalması daha mantıklı

Saydığın sorunların hiçbiri masaüstü bilgisayarda olmuyorkan laptopta neden olsun? Cihazı yorma gibi bir durum söz konusu değil, batarya süresi dışında bir farklılık olmaz. 4000 serisi enerji tüketimi açısından bayağı başarılı, konu sahibi sık sık oyun oynuyorsa discrete'ta kalması daha mantıklı.
Saydığım iki sorun var: Ekran kartının sürekli aktif olması ısınmaya yol açar ömrü hiç çalışmayana göre kısalır. İkincisi de fan daha hızlı çalışacağından ses yapar. Masaüstü gibi kasa ayrı yerde hoparlör ayrı yerde değil. Laptopların zaten sesi gümbür gümbür değil. Öyle bir demişsiniz ki sanki dünyanın sorununu saymışım.

Ayrıca cihaz 3050’ye sahip.

Son düzenleme:
@Galactus616
Konu sahibi kendi doğru ayarı bulacaktır zaten. Eğer amacınız bana karşı cevap vermekse kendisi öneri sormuş ve ben de önerimi ve tercihimi belirtmişim. Bende de olan sorunu önemsemediğimi ve yaşadıklarımı söylemişim. Eğer sizi doğru anladıysam yeni ve az mesajlı kullanıcıların forumda bilmişlik taslamasını sevmiyorsunuz. Bazı yerlerde haklı olabilirsiniz ama sebebi ve temeli olan mesajları eleştirmeden önce kafasına göre yazılmış hiç bir dayanağı olmayan mesajlara göz atın derim.

Son düzenleme:
Arkadaşlar bende de aynı cihaz var. Ryzen 5 7640HS ve 4050. Söylediğiniz Windows 11 takılmaları ve YouTube'da ses kısma tuşuna mouse geldiğinde video takılıyor. Ama bu takılmaların donanımsal değil yazılımsal olduğunu düşünüyorum ve dert etmiyorum. Biraz önce Windows Update, cihazın BIOS sürümünü düşürdü. Sizde de oldu mu acaba?

Arkadaşlar bende de aynı cihaz var. Ryzen 5 7640HS ve 4050. Söylediğiniz Windows 11 takılmaları ve YouTube'da ses kısma tuşuna mouse geldiğinde video takılıyor. Ama bu takılmaların donanımsal değil yazılımsal olduğunu düşünüyorum ve dert etmiyorum. Biraz önce Windows Update, cihazın BIOS sürümünü düşürdü. Sizde de oldu mu acaba?
Herhangibir bios güncelleme veya sürüm düşürme gelmedi bana

Yeni konular

Geri
Yukarı