HP Victus 16 tek çekirdek ısınması

ExarKun

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, başlıkta belirttiğim gibi stres testlerinde i5-13500H CPU'nun sadece 1 çekirdeği ısınıyor. Laptop oyunlarda 95-98 dereceleri zorluyor. Cihazda undervolt yapamıyorum, işlemci frekans sınırlama yapamıyorum, ya temel frekansı 2.6 GHz'de çalışıyor ya da Turbo Boost açık 4.5GHz'de, arası yok yani.

Ne denediysem olmadı. Performans modunda kullanıyorum Gaming Hub'da, balance açınca da fark etmiyor gerçi. Garantiye gitti sorun yok dendi, HP yetkili servisi 100 derece normaldir dedi, forumu okuyorum 90 üstü anormal deniyor, delireceğim artık. Allah için biri şu konuya açıklık getirebilir mi? Aşağıya biri test sırasında diğeri boşta iken CPU sıcaklık değerlerini bırakıyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-01-18 222846.png
    Ekran görüntüsü 2024-01-18 222846.png
    55,3 KB · Görüntüleme: 28
  • Ekran görüntüsü 2024-01-18 223157.png
    Ekran görüntüsü 2024-01-18 223157.png
    72,4 KB · Görüntüleme: 32
Masaüstünden geçtim buna bende tam bilemiyorum nedir bu meretin normali yerli yabancı forumlarda hemen herkes 90 derece üstü tehlikeli diyor. Cidden kafamın içi çöplük gibi oldu şu konudan.

Hocam normal dereceler Intel'in kendi sayfasında yazıyor. 100 dereceye cıkabilir diye.

13. Nesil Intell'ler için bu değerler normalmiş. Bana da tuhaf geldi ama kritik sınır 100 Santigrat dereceymiş.

Klasik olan "AMD işlemcili yanan laptoplar" geyiği yüzünden Intel alalım dedik yine kaçamadık şu ısınmalardan.

Hocam marka bagımsız laptoplar da maalesef hepsi öyle. Dar alanda o kadar sogutma. Masaüstü gibi olamaz da zaten.
5 yıl laptop kullandım 95 98 derece arası hala da çalışıyor :)

Klasik olan "AMD işlemcili yanan laptoplar" geyiği yüzünden Intel alalım dedik yine kaçamadık şu ısınmalardan.
Ben de Intel bulamadığım için AMD aldım. R7 olmasına rağmen çoğu i5'ten az ısınıyor. Bu biraz şans meselesi ya. Eğer sıcaklık elinizde hissedilmiyorsa çok da takmaya gerek yok, sonuçta güvenli seviyelerde.

Yeni konular

Geri
Yukarı