HP Victus bilgisayar çok fazla ısınıyor

emirxbestt

Picopat
Daha fazla  
Herkese selam arkadaşlar yaklaşık 1,5 ay önce HP Victus 15 oyuncu bilgisayarı aldım, ilk zamanlarda bilgisayarda sorun yoktu ama son 2 haftada bilgisayar acayip ısınmaya ve tozlanmaya başladı. Bilgisayar boşta 50 derecede, RDR 2 oynarken 85 dereceye kadar çıkmaya başladı ve bilgisayarı 5 günde bir temizlemek zorundaydım çünkü bilgisayardan toz fışkırıyordu. Bu bilgisayara yapabileceğim bir şey var mı garantisi devam ediyor 2025 yılına kadar, sizce servise götürüyümmü yoksa bu durum normal mi yardımcı olursanız sevinirim.

Dosya Ekleri

• resim_2023-08-30_110203914.png
    resim_2023-08-30_110203914.png
    1.009,5 KB · Görüntüleme: 99
  • Screenshot_20230830_105350_Gallery.jpg
    Screenshot_20230830_105350_Gallery.jpg
    77,5 KB · Görüntüleme: 88
  • Screenshot_20230830_105337_Gallery.jpg
    Screenshot_20230830_105337_Gallery.jpg
    132 KB · Görüntüleme: 94
Herkese selam arkadaşlar yaklaşık 1,5 ay önce HP Victus 15 oyuncu bilgisayarı aldım, ilk zamanlarda bilgisayarda sorun yoktu ama son 2 haftada bilgisayar acayip ısınmaya ve tozlanmaya başladı. Bilgisayar boşta 50 derecede, RDR 2 oynarken 85 dereceye kadar çıkmaya başladı ve bilgisayarı 5 günde bir temizlemek zorundaydım çünkü bilgisayardan toz fışkırıyordu. Bu bilgisayara yapabileceğim bir şey var mı garantisi devam ediyor 2025 yılına kadar, sizce servise götürüyümmü yoksa bu durum normal mi yardımcı olursanız sevinirim.

Sıcaklıklar gayet normal tozlanma ise genelde tüm laptoplarda olur.

Herkese selam arkadaşlar yaklaşık 1,5 ay önce HP Victus 15 oyuncu bilgisayarı aldım, ilk zamanlarda bilgisayarda sorun yoktu ama son 2 haftada bilgisayar acayip ısınmaya ve tozlanmaya başladı. Bilgisayar boşta 50 derecede, RDR 2 oynarken 85 dereceye kadar çıkmaya başladı ve bilgisayarı 5 günde bir temizlemek zorundaydım çünkü bilgisayardan toz fışkırıyordu. Bu bilgisayara yapabileceğim bir şey var mı garantisi devam ediyor 2025 yılına kadar, sizce servise götürüyümmü yoksa bu durum normal mi yardımcı olursanız sevinir.

Sıcaklık değerleriniz gayet normal.

Biz bu sıcaklıkları işlemci voltaj ve frekansına göre değerlendiriyoruz. Yani tam yükteki frekans değeri işlemcinin fabrika değeri olarak belirtilen maksimum frekansından ne kadar uzakta buna bakıyoruz. Bunun nedeni ise zaten üretici tarafından sınırlandırılan bir sıcaklık değeri olması. Neredeyse tüm mobil cihazlarda 99 derece seviyesine ulaşma hızına ve anlık değerlere bağlı olarak işlemci Thermal Throttle uyguluyor. İki durumu ele alalım;

1. Durum: İşlemci maksimum frekansı 5.0 GHz, işlemci anlık frekansı 4.9 GHz ve işlemci sıcaklığı 95 derece. Bu durumda bu sıcaklık için herhangi bir sorun yok.

2. Durum: İşlemci maksimum frekansı 5.0 GHz, işlemci anlık frekansı 4.0 GHz ve işlemci sıcaklığı 85 derece. Bu durumda işlemci Thermal Throttle'a girmiştir ve aslında 1. Durumdan daha iyi görünen soğutma performansı bu durumda daha kötüdür.

Yani o sıcaklık değerlerindeki anlık frekansı takip etmekte fayda var.

Evini temizle. Bu tozu nerede buldun la, cihaz fanı böyleyse ciğerlerin gitmiştir.

Sıcaklıklar normal. O tozun çoğu filtrenin üstünde ama aşırı toz var ki fan bulunan herhangi bir sistemde toz olması gayet normal. Kullanım değerine çok bakmamak gerek çekirdeklerin tümünü kullanan oyun çok nadir. Bir de boştaki sıcaklık aşırı absürt değilse çok bir önemi yok. Boşta 30 derece olur mesela ama yüke binince throttle oluyordur.

Yeni konular

Geri
Yukarı