HP Victus laptop CPU sıcaklığı 90 derecelere çıkmaya başladı

terileptil

Kilopat
Yer
Ankara
Merhaba. HP Victus laptopa sahibim alalı daha 3 ay falan oldu. Laptopa stant aldığımdan beri sıcaklık konusunda problem yaşamıyordum ve oyunda da sıcaklık değerleri 80 derecenin üstüne çıkmıyordu. Ortalama 75 derece sıcaklık ile oynuyordum fakat şimdi oyuna girdiğim zaman bir anda 90-94 derecelere fırlamaya başladı. Sıcaklık o kadar yükselince fan da hızlanmaya başlıyor ama fanlar hızlansa da sıcaklık en fazla 85-87 derecelere iniyor. 5-6 gün öncesine kadar böyle bir sorun yoktu ne değişmiş olabilir anlayamadım? Görev Yöneticisi'ni açtığımda anormal bir CPU kullanımına sahip uygulama da göremiyorum.

Bir de şöyle bir şey fark ettim oyun içinde sıcaklık değerlerini takip etmek için capframex programını, bilgisayarı normal kullanırken CPU sıcaklığını görmek için de CPU Core programını kullanıyorum. Bu programların ikisi de CPU sıcaklığını 88 derece falan gösterirken HP'nin "Omen Gaming Hub" uygulaması sıcaklığı 78-80 derece falan gösteriyor. Bunu görünce acaba bilgisayar sıcaklığı yanlış mı algılıyor diye düşünüp elimi sıcak havanın atıldığı yerlere tuttum ve bilgisayardan atılan sıcak hava gerçekten hiç 90 derece gibi hissettirmiyor. Elimi klavye üstüne koyuyorum yine elimi yakan bir sıcaklık yok. Normalde sıcaklık 85'lere gelince bile hissedilmeye başlıyor ama 90 derece göstermesine rağmen hiç anormal bir sıcaklık hissetmiyorum.

Sorunu anlayamadım format falan atsam düzelebilecek bir sıkıntı mıdır sizce? Çözüm bulamazsam son çare format atmayı deneyeceğim havalar soğumaya başlamasına rağmen böyle anlamsız sıcaklık artışı hiç normal gelmedi bana.

Farklı programlar sıcaklığı göstermek için farklı sensörleri kullanıyor olabilirler. MSI Afterburner yükleyip oyun içinde Rivatuner ile bir kontrol edin.

Fan giriş çıkışlarını temizleyip MSI üzerinden kontrol edin, hala sıcak gözüküyorsa sensör sıkıntılı olabilir.

Geri
Yukarı