HTML, CSS, Bootstrap ve JavaScript ile site oluşturulabilir mi?

SkyGrass

Centipat
Bir akrabama site yapacağım ve yayınlayacağım ancak şu an sadece HTML, CSS, Bootstrap, JavaScript biliyorum ve ben bu bildiklerim ile şu anlık bir site yapıp bu siteyi yayınlayabilir miyim?

Şu an HTML sitelerde bu dörtlü kullanılıyor zaten, oluşturabilirsiniz yani.

Demek istediğim bu bildiklerim ile sayfayı oluşturdum ve oluşturacağımım sayfa basit bir sayfa whatsappa yönlendiren bir sayfa bu sayfayı yaparım ancak yayınlaması nasıl oluyor onu soruyorum yani back end zorunlumu yayinlamam için.

Merhaba, evet yapabilirsin. Web site yayınlaman için back-end yazılım dillerini bilmene gerek yoktur. İkisinin farkını anlatayım;

Sitenin ön yüzünü yani renk, animasyon, yerleşim vs. 'den front-end yazılım dilleri sorumludur. Bunları yaparken HTML, CSS ve JavaScript kullanır.

Back-end ise örneğin; bize ulaşın formun var ve forma doldurulan bilgilerin e-postana gitmesini istiyorsun işte o bilgilerin gitmesini sağlayan back-end yazılım dilleri vardır.

Public_html klasörüne ilgili dosyaları yolladıktan sonra kodları doğru yazdıysan siten direkt yayına girecektir. Sayfa adının index.html olma zorunluluğu yoktur. Genellikle tercih edilen index.html'dir.

Zaten bu durumda .htaccess kullanmanı tavsiye ederim. Bu dosya ile site adresinin ana sayfası;

merhaba.com/index.html ise bunu yönlendirme yaparak sadece merhaba.com yapabilirsin ayriyeten .html gibi uzantıları bu dosya aracılığıyla da kaldırabilirsin.

Ekstra: Siteni mümkün mertebe SEO uyumlu yapmalısın.

Dikkat et: .htaccess çok güçlü bir dosyadır yaptığın ufak bir hatadan tüm siten yanıt vermeyebilir. Bu yüzden işlem yapmadan önce halihazırda kodların varsa yedek almanı öneririm.

Merhaba, evet yapabilirsin. Web site yayınlaman için back-end yazılım dillerini bilmene gerek yoktur. İkisinin farkını anlatayım;

Sitenin ön yüzünü yani renk, animasyon, yerleşim vs. 'den front-end yazılım dilleri sorumludur. Bunları yaparken HTML, CSS ve JavaScript kullanır.

Back-end ise örneğin; bize ulaşın formun var ve forma doldurulan bilgilerin e-postana gitmesini istiyorsun işte o bilgilerin gitmesini sağlayan back-end yazılım dilleri vardır.

Public_html klasörüne ilgili dosyaları yolladıktan sonra kodları doğru yazdıysan siten direkt yayına girecektir. Sayfa adının index.html olma zorunluluğu yoktur. Genellikle tercih edilen index.html'dir.

Zaten bu durumda .htaccess kullanmanı tavsiye ederim. Bu dosya ile site adresinin ana sayfası;

merhaba.com/index.html ise bunu yönlendirme yaparak sadece merhaba.com yapabilirsin ayriyeten .html gibi uzantıları bu dosya aracılığıyla da kaldırabilirsin.

Ekstra: Siteni mümkün mertebe SEO uyumlu yapmalısın.

Dikkat et: .htaccess çok güçlü bir dosyadır yaptığın ufak bir hatadan tüm siten yanıt vermeyebilir. Bu yüzden işlem yapmadan önce halihazırda kodların varsa yedek almanı öneririm.

Anladım ama yayınlama kısmını biraz daha detaylı anlatabilir misiniz? Yani index.html sayfası ile site oluşturdum . Bunu yayına sokmam için nasıl bir yol izlemeliyim? Bir YouTube videosu var mı? Araştırdığımda hep WordPress ile site yapma çıkıyor, tam anlamıyorum .

Hangi dosya yönetim panelini kullanıyorsun ona göre anlatayım. cPanel, Plesk, DirectAdmin vs. ?

Sana ulaşabileceğim bir yer var mı? Discord olabilir oradan da anlatabilirim.

Geri
Yukarı