HTML CSS Kaynak Önerisi

emiirhans

Hectopat
Makaleler
2
Arkadaşlar geçen günlerde web programlamayı hobi olarak öğrenmek istediğimi konu açarak burda dile getirmiştim, neler yapmam gerektiğini konuştuk birkaç kişiyle. Teşekkürler onlara buradan :D.

Fakat benim kaynak konusunda kafam çok karıştı, sanki herkes farklı bir şeyler öğreniyormuş gibi geldi :D. Biri diyor HTML, CSS'i 2-3 haftada bitirdim. Altına birisi yazmış, HTML bir saatte öğrenilir, CSS birkaç günde diye. Ama başkası da 5 aylık süreme çok kısa, öğrenemezsin dedi :D. Kaynak olarak yine bir kısım Udemy kursları olmaz, önermiyorum diyor; diğer kısım öneriyor. Kaynaklar o kadar fazla ki ne yapacağımı şaşırdım yani. Tam HTML ile başlayacaktım bu sefer de birisi 'hepsini kitap okur gibi öğrenmeye çalışma, proje üret ne lazımsa onu yaz' tarzı konuştu. Yol gösterin lütfen :D.

Merhaba,

Bende yeni öğrenmeye başlıyorum. İlk etapta udemy sadık turan eğitimini satın aldım ve bir de kitap aldım. Tavsiye ederim. İsmi :

HTML ve CSS Web Siteleri Tasarlamak ve Oluşturmak - JON DUCKETT​

W3school (references-HTML tag references sekmesi) sitesinde her şey mevcut. HTML 2, CSS 2 hafta ayırırsanız biter. Udemy'i de öneririm örnek bakımından güzel anlatanlar var. Kendi önerim Udemy'den başlangıç seviyesinde bir kurs bitirin. Temelinizi oluşturun. Daha sonra örnek yaptıkça alışacaksınız. Kafanızda bir web sitesi tasarlayıp onun üzerinden de gidebilirsiniz.

Tam HTML ile başlayacaktım bu sefer de birisi 'hepsini kitap okur gibi öğrenmeye çalışma, proje üret ne lazımsa onu yaz' tarzı konuştu. Yol gösterin lütfen :D.
Çok doğru demiş. Edebiyat çalışır gibi yazılım çalışırsanız öğrendiğiniz bilgiler aklınızda kalmaz. Bunun yerine bir fikir bulun, mesela diyin ki kendinize "Ben bir login ekranı yapmak istiyorum." sonra da bunu yapmak için ne gerekiyorsa öğrenmeye çalışın. Örneğin ben şu ana kadar öğrendiklerimi bir rehberden ya da Udemy'den öğrenmedim, ne bilmem gerekiyorsa "Google'ladım".

Bu yüzden kaynak arama gibi bir işe girme. Fikir üret, hayata geçirmeye çalış. Bir kaynağa bağlı kalırsan yine illa ki kendine katacağın bilgiler olacak ama işine ne yarıyorsa onları öğrenmen, araştırman seni çok daha hızlı geliştirecek diye düşünüyorum. Benim izlediğim yol bu şekildeydi en azından.

@eneskt

Sadık turanın eğitimini merak edip aldım dün, fakat hem bana hem bir kaç arkadaşıma çok yavaş anlatıyor gibi geldi hani nasıl tarif etsem bilemedim, zaten sonra ekşide yeni başlayanlar için çok tavsiye etmem demiş bir kaç kişi ne yapsam bilemedim.
@eneskt
Evet tanıyorum eneskt yi önceki konumdada vardı sağolsun :D.

Sadık turanın eğitimini merak edip aldım dün, fakat hem bana hem bir kaç arkadaşıma çok yavaş anlatıyor gibi geldi hani nasıl tarif etsem bilemedim, zaten sonra ekşide yeni başlayanlar için çok tavsiye etmem demiş bir kaç kişi ne yapsam bilemedim.
Şahsen ben aksine daha faydalı görüyorum yeni başlayan birisi olarak, Yavaştan ziyade ayrıntılı anlatıyor olması biraz sıkıcı gibi geliyor objektif olmak gerekirse evet. Fakat fayda sağladığı gerçeğini göz ardı edemem. Önerdiğim kitabıda kesinlikle almanızı öneririm,saygılar.

Artı -1 Eksi
Şahsen ben aksine daha faydalı görüyorum yeni başlayan birisi olarak, Yavaştan ziyade ayrıntılı anlatıyor olması biraz sıkıcı gibi geliyor objektif olmak gerekirse evet. Fakat fayda sağladığı gerçeğini göz ardı edemem. Önerdiğim kitabıda kesinlikle almanızı öneririm,saygılar.
Bakacağım hocam teşekkür ederim öneriniz için :) iyi günler.

Tekrardan merhaba. Kaynak hakkında size daha önce attığım şimdi de @Arch or Not'nin tekrar attığı rehberi tekrardan gözden geçirin. Artı olarak bir şey öğrenmeden önce nasıl öğrendiğinizi öğrenin. Kimi saatlerce video izleyerek öğrenir kimi kitaplardan kimi ise bodozlama bir projeye başlayarak öğrenir. Sizin burada ki sorununuz önce nasıl öğrendiğinizi öğrenmek. Günler ve süreler ise kafanızı karıştırmasın. Hiç kimse bir başkası ile eşit değildir, farklılıkların olması gayet normaldir.

Ben öğrenirken önce bu kaynağı: https://www.youtube.com/playlist?list=PLIHume2cwmHdvlKx7q1HTAar-Hm-4wwgu

Sonra bu kaynağı: W3Schools Online Web Tutorials

Eğer ikisinde de bir konuyu anlamazsam bu kaynağı:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Açıkçası bu 3 kaynak bana yetiyor ve gayet kaliteli kaynaklar bence. Bu kaynakları kullanabilirsin.

Ayrıca eğer ilerde başka bir dil öğrenecek olursan bu linkte çoğu yazılım dilinin ücretsiz kaynaklarını derleyen bir site var. Oradan da bakabilirsin: Türkçe Kaynaklar Listesi

Son düzenleme:

Geri
Yukarı