HTML mantıksal kodları anlamadım

• Konuyu başlatan polS
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 4
  • Görüntüleme 624

polS

Picopat
Daha fazla  
[CODE title="Mantıksal Kodlar"]<article>
<aside>
<details>
<figcaption>
<figure>
<footer>
<header>
<main>
<mark>
<nav>
<section>
<summary>
<time>[/CODE]

Bu kodların kullanış yerlerini pek anlayamadım. Udemy üzerinden ve YouTube üzerinden araştırma yaptım ama pek bir şey anlamadım. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aslında kod değil etiket dersek daha doğru bir tanımlama olacaktır. Örnek olarak <footer> </footer> arasına yazdığınız metin vs. html elementleri sayfanın alt kısmını işaret etmektedir. Düzenli çalışma ve etiketleri css ile düzen vermek açısından önemlidir.

Çalışma mantıkları <div> ile benzer. SEO amaçlı olarak kullanılıyor gibi de düşünebilirsiniz.

Bu etiketler hem geliştiriciler için hem de tarayıcılar için içeriğin daha anlaşılabilir olmasını sağlar. Örneğin bir blog sitesinde <article>etiketini kullandığında tarayıcı bu etiket içerisinde bir makalenin yer aldığını tahmin edebilir hale geliyor. İsteğe bağlı olarak <div id="article"> de kullanabilirsin bir farkı yok.

Semantik HTML kullanman SEO açısından seni ufakta olsa öne çıkartabilir çünkü tarayıcı veya arama motorlarının daha doğru sorgu yapmasına fayda sağlayabilir.

SEO açısından daha da ileri seviye için Schema.org - Schema.org inceleyebilirsiniz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı