HTML ve CSS'den sonra JS öğrenebilir miyim?

Wroxy35

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar son 1 aydır yazılıma merak saldım ve öğrenme kararı aldım. 1 hafta önce HTML öğrendim ve HTML'de bayağı tecrübe kazanıp CSS öğrenmeye başlayacaktım. Fark ettim ki HTML ve CSS birlikte kullanılan dillermiş. CSS öğrenmeye başladım, yazılı haftamdan sonra iyice öğreneceğim.
  1. CSS öğrendikten sonra HTML ve CSS bilgilerim ile web sitesi tasarımı yapabilir miyim?
  2. CSS ve HTML'den sonra JS öğrensem bana ne katar?
  3. Web tasarımları yaptıktan sonra arkada olan işler (veri tabanı vb...) Gibi şeyleri hangi yazılım dilleri ile yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
1) HTML ve CSS ile ön yüzü tasarlayabilirsin ama etkileşim kısmı olmaz. CSS ile etkileşim ayarlayabiliyorsun ancak sınırlı. Ön yüz için zaten bu üçü önemli. Sadece HTML ve CSS değil.
2) Ustalaşırsan Front-end Developer olursun. Figma ile çalışırsan gayet iyi iş çıkarırsın.
3) JS öğrendikten sonra node.JS(ExpressJS, EJS vs.) ve NoSQL veritabanları gibi gibi sistemlerle çalışabilirsin.

JavaScript öğrenmek demek iş kapısının daha çok olması demek. Front-end ve Back-end'i JavaScript ile hallediyorsun. Üstüne ReactJS öğrenip Native ile mobil uygulama bile yazabiliyorsun. ElectronJS ile macOS ve Windows uygulamaları da yazabiliyorsun.

Merhabalar son 1 aydır yazılıma merak saldım ve öğrenme kararı aldım. 1 hafta önce HTML öğrendim ve HTML'de bayağı tecrübe kazanıp CSS öğrenmeye başlayacaktım. Fark ettim ki HTML ve CSS birlikte kullanılan dillermiş. CSS öğrenmeye başladım, yazılı haftamdan sonra iyice öğreneceğim.
  1. CSS öğrendikten sonra HTML ve CSS bilgilerim ile web sitesi tasarımı yapabilir miyim?
  2. CSS ve HTML'den sonra JS öğrensem bana ne katar?
  3. Web tasarımları yaptıktan sonra arkada olan işler (veri tabanı vb...) Gibi şeyleri hangi yazılım dilleri ile yapabilirim?

Merhaba öncelikle kolay gelsin kaynak olarak nereden başladınız öğrenmeye HTML ve CSS3 ile birlikte JS gerekli JS Front-End tarafında siteye daha canlılık ve görsellik katar. Arka plan olan Back-End dillerinde ise PHP asp.net gibi dillere de bakabilirsin ya da sana daha kolay gelebilecek diller tercih senin seçenek çok.

Evet, yapabilirsin. Fakat dinamik bir site olmaz. Sadece tasarımları siteye çevirebilirsin. Fakat efekt ve etkileşimlerde tökezleyebilirsin. JS ile bu saydıklarımı halledebilirsin.

1. CSS ve HTML'den sonra JS öğrensem bana ne katar?
HTML ve CSS birer programlama dili değiller. JS ise bir programlama dili ve çok iyi bir kapsam alanı var. Ayrıca günümüzde çok tercih edilen ve bileninin arandığı bir dil. Web sitesi teknolojileriyle uğraşan birisinin mutlak suretle çok iyi bilmesi gerekiyor.

1. Web tasarımları yaptıktan sonra arkada olan işler (veri tabanı vb...) Gibi şeyleri hangi yazılım dilleri ile yapabilirim?
Veri tabanıyla iletişimi back-end dilleriyle kurabilirsin. TR'de başta PHP gelir, çoğu ülkede gelir hatta web alanında. PHP yerine node.js de kullanabilirsin ama başlangıç aşamasında benim tavsiyem PHP. Veri tabanı kısmında da SQL kullanabilirsin.

Geri
Yukarı