HTPC Sistem kurma

hk48

Hectopat
Yaklaşık üç aydan beri htpc sistem kurmayı düşünüyordum. Bugün ilk adımı atmış bulunmaktayım. Silverstone sugo05 kasayı almış bulunmaktayım , kingston kc300 120 gb ssd siparişini bugün verdim.
Sistemi kurmamdaki amaç bluray-iso uzantılı film izlemek , internetten film indirmek ve bozulan ps3 sonrasında yeni bir konsol almazsam ekran kartı alıp oyun oynayabilirim.

Kurmuş olacağım sisteme hangi anakart-işlemci konusunda problem yaşıyorum.
Intel bir işlemciler çok pahalı ama anakart konusunda çeşit çok fakat amd işlemcisi şeçersem işlemci daha ekonomik. Ama anakart olarak çok fazla şeçeneğim kalmıyor ? Siz bu durumda ne önerirsiniz ?
Örneğin:

MSI Z87I DDR3 1600MHz S+GL+16X 1150p | Anakartlar | EXA Bilgisayar - Hesaplı Alışveriş

Bu anakartı alıp i3 veya pentium bir işlemci takmak mı ?

VATAN COMPUTER - MSI - FM2-A75IA-E53 AMD FM2 A75 DDR3 2133MHz (O.C.) VGA&HDMI Anakart - Anakart

Bu anakartı alıp amd a6 6400 tarzında bir işlemci takmak mı ?

Yaklaşık üç aydan beri htpc sistem kurmayı düşünüyordum bugün ilk adımı atmış bulunmaktayım
silverstone sugo05 kasayı almış bulunmaktayım , kingston kc300 120 gb ssd siparişini bugün verdim
Sistemi kurmamdaki amaç bluray-iso uzantılı film izlemek , internetten film indirmek ve bozulan ps3 sonrasında yeni bir konsol almazsam ekran kartı alıp oyun oynayabilirim
Kurmuş olacağım sisteme hangi anakart-işlemci konusunda problem yaşıyorum
intel bir işlemciler çok pahalı ama anakart konusunda çeşit çok fakat amd işlemcisi şeçersem işlemci daha ekonomik ama anakart olarak çok fazla şeçeneğim kalmıyor ? Siz bu durumda ne önerirsiniz ?
ÖrneğinMSI Z87I DDR3 1600MHz S+GL+16X 1150p | Anakartlar | EXA Bilgisayar - Hesaplı Alışveriş bu anakartı alıp i3 veya pentium bir işlemci takmak mı ?
VATAN COMPUTER - MSI - FM2-A75IA-E53 AMD FM2 A75 DDR3 2133MHz (O.C.) VGA&HDMI Anakart - Anakart bu anakartı alıp amd a6 6400 tarzında bir işlemci takmak mı ?

FM2 destekli bir Mini-ITX anakart ve A6-6400 işlemci almak en mantıklısı. Sonuçta sadece video izlenecekse, Intel'e fazladan para vermenin anlamı olmaz. İlave olarak HTPC sistemde SSD, sistemin hızlı açılıp kapanması haricinde bir işe yaramaz. Onun yerine 2TB sürücü alıp depo olarak kullanmak daha mantıklı:

VATAN COMPUTER - SEAGATE - 3.5" 2TB Barracuda Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm Harddisk - Dahili Harddisk

Bütçe biraz sıkıntılı ikisi toplam 700 tl para yapıyor.
İ3 işlemci 300 tl. Bence o paraya amd fx -6300 almak daha mantıklı. Üstelik 240 tl hem ilerde ekran kartı alırsam kötü işlemci alırsam üzülürüm. Sizce fiyat performans bakımından i3 mü almak mantıklı ?

- - - Güncellendi - - -

Hocam 2 tb harddiskiim var zaten. Ssd yi eğer oyun yönelirsem diye aldım.

Bütçe biraz sıkıntılı ikisi toplam 700 tl para yapıyor
i3 işlemci 300 tl bence o paraya amd fx -6300 almak daha mantıklı üstelik 240 tl hem ilerde ekran kartıı alırsam kötü işlemci alırsam özülürüm sizce fiyat performans bakımından i3 mü almak mantıklı ?

- - - Güncellendi - - -

Hocam 2 tb harddiskiim var zaten ssd yi eğer oyun yönelirsem diye aldım

Amaç; HD video izlemek ve oyun oynamaksa, her iki platform arasına fark bulunmaz. Ucuz olanı alıp ekran kartına yüklenmek en iyisi.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı