Huawei laptop ve tablet mi yoksa sadece Apple laptop mı?

Birincisi; Apple geçiş sürecinde. ARM platformuna geçilecek. Intel modeller uzun süre desteklenecek tarzı yorumlar bulunsa da, eski bir Mac kullanıcısı olarak, buna şahsen katılmıyorum. Macbook alacaksan, ARM islemcili modellerin çıkmasını beklemelisin. Ben olsam Intel makineye 10k + para harcama riskine girmezdim..

İkincisi; Macbook'un fiyat performans konusunda çok kötü olduğunu düşünüyorum. Sadece malzeme kalitesi bir tık daha iyi diye, satın almaya değmez. Eğer lüks bir cihaz istiyorsan, X1 carbon tarzı modelleri öneririm.

Üçüncüsü; ARM islemci performanslı değil. Yazılım, donanım uyumu da bir noktaya kadar kurtarır.. Fakat bunun mobil islemci oldugunu bence unutmamak gerekiyor.

Dördüncüsü; Yeni Apple cihazlarda zaten kısıtlı olan upgrade imkanı tamamen engellendi. Çoğu komponent anakarta lehimli.

En önemlisi de, Apple'ın yeni MacOS sürümlerini, gücü yeten cihazlara vermiyor olması. 2011 model Imac cihazımda, aldığım son sürüm, MacOS High Sierra.. Oysa ki, sistemimde i7 CPU ve 16 GB RAM mevcut. Güncelleme desteği 6 yılda sona ermiş.. Uzun bir süre fakat PC'de güncelleme için Apple'ın eline bakmıyorsun.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar..
ARM konusuna katılıyor gibiyim ancak şunu söyleyeyim 40 bin küsür dolar verip Mac Pro alan kişiler bile varken İntel'e destek kolay kolay kesilmez. Fiyatını hak etmiyor konusunda ise tam tersine rakiplerinden daha ucuz olduğu için sonuna kadar hak ettiğini düşünüyorum. 2K+ ve üst düzey renklere sahip bir ekranı olan ultrabook yok bu fiyatlarda. ARM'ın performanslı olmadığını mı idda ediyorsunuz? iPad Pro'lar şu anda bile ultrabookların ensesinde bir süre sonra öne bile geçecek. Ayrıca kendi cihazınızı güncelleyebilirsiniz yazılımsal bir işlem ile.
Neden kesinlikle MacBook hocam ? Kafamda soru işaretleri çok fazla biraz açıklar mısınız

Hocam öncedem hiç macos kullanmadım , kullanmakta zorluk çeker miyim ?
Ayrıca avantajları ne olur benim için ?

Çok teşekkürler hocam dedikleriniz karar vermemi baya etkileyecek. Ayrıca Arm işlemcili modeller ne zaman çıkar bi tahmininiz var mı ? (Bu arada 6 yıl bence baya iyi hocam yani huawei alırsam kaç yıl götürecek sonuçta)
MacOS, Windows'tan çok daha basit. Alışmanız birazcık zaman alır.

ARM konusuna katılıyor gibiyim ancak şunu söyleyeyim 40 bin küsür dolar verip Mac Pro alan kişiler bile varken İntel'e destek kolay kolay kesilmez. Fiyatını hak etmiyor konusunda ise tam tersine rakiplerinden daha ucuz olduğu için sonuna kadar hak ettiğini düşünüyorum. 2K+ ve üst düzey renklere sahip bir ekranı olan ultrabook yok bu fiyatlarda. ARM'ın performanslı olmadığını mı idda ediyorsunuz? iPad Pro'lar şu anda bile ultrabookların ensesinde bir süre sonra öne bile geçecek. Ayrıca kendi cihazınızı güncelleyebilirsiniz yazılımsal bir işlem ile.
Matebook 13 de de 2k ekran var hocam
Yazılım ve photoshop kullanacağınız için hem uzun ömürlü, hem taşınabilir ve gittiğiniz her yere işinizi götürebilecek olmanız, hem stabil ve iş esnasında çöküp sizi delirtmeyecek bir cihaz arıyorsanız macbook almanızı tavsiye ederim. Ayrıca Apple ekosistemi için bir uygulama geliştirecekseniz mecburen macOS bulunan bir işletim sistemine ihtiyacınız olacak.
Ekosistem derken o anlamda demek istemedim hocam . Ürünler olarak aynı markaya sahip olması , ürünler arası dosya gönderme rahatlığı bunları kastetmiştim

Matebook 13 de de 2k ekran var hocam
İntel versiyonu 8400 TL idi sanırsam. Retina ekran kısmını saymıyorum. Ayrıca Huawei'den çok şikayet var ancak incelediğimde sağlam cihaza benziyordu.

MacOS, Windows'tan çok daha basit. Alışmanız birazcık zaman alır.
Sizin bi tahmininiz var mı ARM işlemcili modeller ne zamana gelir fiyatları nasıl olur

Sizin bi tahmininiz var mı ARM işlemcili modeller ne zamana gelir fiyatları nasıl olur
Yıl sonu tanıtılır diyorlar ancak pandemi var gecikir muhtemelen. Fiyatları da muhtemelen daha ucuz olacak.

Neden kesinlikle MacBook hocam? Kafamda soru işaretleri çok fazla biraz açıklar mısınız.

Hocam öncedem hiç macOS kullanmadım, kullanmakta zorluk çeker miyim?
Ayrıca avantajları ne olur benim için?

Çok teşekkürler hocam dedikleriniz karar vermemi bayağı etkileyecek. Ayrıca arm işlemcili modeller ne zaman çıkar bir tahmininiz var mı? (Bu arada 6 yıl bence bayağı iyi hocam yani Huawei alırsam kaç yıl götürecek sonuçta)

Dostum MacBook donanım olarak düşük kalsa da emin olun yazılım ile hepsinin çok önüne geçiyor. Günlük kullanımda veya iş yaparken aldığınız performans bir Windows'un 10 katına eşit diyebiliriz. Oyun oynamıyorsanız Windows'a ihtiyaç yok. Aynı zamanda diğer Apple ürünleri ile çok daha mükemmel şeyler yaparsınız. Mesela iPhone unuzda kopyaladığınız bir metin veya resim macinizde yapıştır deyince çıkıyor :) aynı zamanda telefonunuzdaki görselleri iCloud yarıdmı ile direk erişim sağlayabilirsiniz. Dediğim gibi oyun oynamayacaksanız kesinlikle Mac alın pişman olmayacaksınız.

Dostum MacBook donanım olarak düşük kalsa da emin olun yazılım ile hepsinin çok önüne geçiyor. Günlük kullanımda veya iş yaparken aldığınız performans bir Windows'un 10 katına eşit diyebiliriz. Oyun oynamıyorsanız Windows'a ihtiyaç yok. Aynı zamanda diğer Apple ürünleri ile çok daha mükemmel şeyler yaparsınız. Mesela iPhone unuzda kopyaladığınız bir metin veya resim macinizde yapıştır deyince çıkıyor :) aynı zamanda telefonunuzdaki görselleri iCloud yarıdmı ile direk erişim sağlayabilirsiniz. Dediğim gibi oyun oynamayacaksanız kesinlikle Mac alın pişman olmayacaksınız.
Dediğin çoğu özellikler huawei ekosisteminde de var . Hatta sderen collabiration diye bişey de var laptop tan veya tabletten direk telefonunu kontrol edebiliyorsun. Ama bi tarafta Apple olunca daha güven veriyor .

Dediğin çoğu özellikler Huawei ekosisteminde de var. Hatta sderen collabiration diye bir şey de var laptoptan veya tabletten direk telefonunu kontrol edebiliyorsun. Ama bir tarafta Apple olunca daha güven veriyor.

Kankam Huawei ile Apple'ı bir tutmuyorsundur umarım :) Apple nerede Huawei nerede...

Apple çok daha başarılı ve hızlı bir ekosisteme sahip ve Windows Mac'de Windows yine tercih edilebilir ama Android almak bana mantıklı gelmiyor. iOS gibi tamamıyla mükemmel az buglu hatalı ve stabil bir işletim sistemi varken Android almak çok anlamsız. Bence Apple'dan yürüyüp Apple ekosistemini fulleyin derim ben size.

Neden kesinlikle MacBook hocam? Kafamda soru işaretleri çok fazla biraz açıklar mısınız.

Hocam öncedem hiç macOS kullanmadım, kullanmakta zorluk çeker miyim?
Ayrıca avantajları ne olur benim için?

Çok teşekkürler hocam dedikleriniz karar vermemi bayağı etkileyecek. Ayrıca arm işlemcili modeller ne zaman çıkar bir tahmininiz var mı? (Bu arada 6 yıl bence bayağı iyi hocam yani Huawei alırsam kaç yıl götürecek sonuçta)

macOS, bir çeşit FreeBSD Fork'u tabii içinde büyük oranda, Apple'ın kendi kodları da bulunuyor. Yani aynı şey değil ama yakın diyelim. Çekirdeği Unix çekirdeğidir. Kolay kullanımlıdır fakat arabirimde Windows'a göre bir takım dezavantajlar mevcut. Mesela Dock ve Finder, Windows'a kıyasla bence oldukça kullanışsız. İyi yönü yani avantajı, FreeBSD ya da Linux'u, kullanımı kolay olmadıgı için kullanamayacak olan birine, Unix çekirdekli, fakat kolay kullanımlı bir OS sunmasıdır. Unix'in ve Linux'un, en büyük avantajı zaten bildiğimiz gibi, virüs ve trojan olaylarından fazla etkilenmemesi. Yani güvenlik açısından bir avantajı olur sizin için fakat ben olsam Thinkpad alır, FreeBSD ya da Linux kurarım.

ARM islemcili Mac modellerinin ne zaman çıkacağını bilmiyorum fakat seneye büyük olasılıkla çıkacaktır.

6 Sene olayına gelince, Huawei ya da başka bir marka, yani PC, üzerindeki donanım kaldırabildiği sürece, yeni isletim sistemi sürümleri yüklenecektir. Eski bir OS X'de, browser sürümü de bir süre sonra eski kalacağı için, ciddi güvenlik problemleri oluşacaktır. Bugün 2009 yılında aldığım bir Core2Duo islemcili PC makineye, Linux ve Windows'un son sürümünü ve Browser'ların son sürümlerini, hiçbir engel olmadan yükleyebilirim. Fakat son sürüm isletim sistemi olarak, mesela Snow Leopard almış bir Mac cihazda, hiçbir yeni programı ve Firefox Chrome'un son sürümlerini çalıştıramam. Tabii, cihaza Windows yüklemediğim taktirde.. Bu da güvenlik sorunu, tarayıcının exploitlenmesi ve hatta bazı sitelerin düzgün çalışmaması problemlerini oluşturacaktır..

Siz, ben bir bilgisayarı bu kadar uzun yıllar kullanmam, 5 sene gitsin yeter, upgrade ihtiyacım da olmaz, RAM filan yükseltmem diyorsanız, sizin açınızdan problem oluşturmaz.. Fakat ben tonla para verdiğim bir cihazın 10 + yıl sorunsuz gitmesini isterim ve upgrade edebilmek de isterim..

Ayrıca ARM islemcili modellerde Bootcamp olmayacak. Windows büyük bir olasılıkla yüklenemeyecektir.. Belki IOT falan yüklenir en fazla..

Son düzenleme:
macOS, bir çeşit FreeBSD Fork'u tabii içinde büyük oranda, Apple'ın kendi kodları da bulunuyor. Yani aynı şey değil ama yakın diyelim. Çekirdeği Unix çekirdeğidir. Kolay kullanımlıdır fakat arabirimde Windows'a göre bir takım dezavantajlar mevcut. Mesela Dock ve Finder, Windows'a kıyasla bence oldukça kullanışsız. İyi yönü yani avantajı, FreeBSD ya da Linux'u, kullanımı kolay olmadıgı için kullanamayacak olan birine, Unix çekirdekli, fakat kolay kullanımlı bir OS sunmasıdır. Unix'in ve Linux'un, en büyük avantajı zaten bildiğimiz gibi, virüs ve trojan olaylarından fazla etkilenmemesi. Yani güvenlik açısından bir avantajı olur sizin için fakat ben olsam Thinkpad alır, FreeBSD ya da Linux kurarım.

ARM islemcili Mac modellerinin ne zaman çıkacağını bilmiyorum fakat seneye büyük olasılıkla çıkacaktır.

6 Sene olayına gelince, Huawei ya da başka bir marka, yani PC, üzerindeki donanım kaldırabildiği sürece, yeni isletim sistemi sürümleri yüklenecektir. Eski bir OS X'de, browser sürümü de bir süre sonra eski kalacağı için, ciddi güvenlik problemleri oluşacaktır. Bugün 2009 yılında aldığım bir Core2Duo islemcili PC makineye, Linux ve Windows'un son sürümünü ve Browser'ların son sürümlerini, hiçbir engel olmadan yükleyebilirim. Fakat son sürüm isletim sistemi olarak, mesela Snow Leopard almış bir Mac cihazda, hiçbir yeni programı ve Firefox Chrome'un son sürümlerini çalıştıramam. Tabii, cihaza Windows yüklemediğim taktirde.. Bu da güvenlik sorunu, tarayıcının exploitlenmesi ve hatta bazı sitelerin düzgün çalışmaması problemlerini oluşturacaktır..

Siz, ben bir bilgisayarı bu kadar uzun yıllar kullanmam, 5 sene gitsin yeter, upgrade ihtiyacım da olmaz, RAM filan yükseltmem diyorsanız, sizin açınızdan problem oluşturmaz.. Fakat ben tonla para verdiğim bir cihazın 10 + yıl sorunsuz gitmesini isterim ve upgrade edebilmek de isterim..

Ayrıca ARM islemcili modellerde Bootcamp olmayacak. Windows büyük bir olasılıkla yüklenemeyecektir.. Belki IOT falan yüklenir en fazla..
Hocam ben linux kullanıcam vmware üzerinden macOS ta sıkıntı yaratır mı ?

Hocam ayrıca tihnkpad falan düşünmüyorum çünkü bi ekosistem kurmak istiyorum aslında

Geri
Yukarı