Huawei Mate 10 Lite vs One Plus 5T vs Xiaomi Mi6

envidyacı

Hectopat
Telefonu daha çok Instagram, Facebook gibi sosyal medya için ve internette dolaşmak için kullanıyorum ayrıca küçük oyunlarda oynuyorum. Bir telefondan ilk beklentim kullanım kolaylığı olması ve menüde gezerken falan takılma yapmaması. Şu an kullandığım iPhone 5c Facebook'ta ekranı aşağı doğru kaydırınca takılma yapmaya başladı ve bu sinir bozucu bir durum. Bunun dışında kamerası tabii ki de önemli, güzel fotoğraflar çekmeyi herkes ister. Tasarıma da önem veren biriyim son zamanlarda çıkan çerçevesi neredeyse olmayan telefonlar çok hoşuma gidiyor. Son olarak telefonun ömrünün en az 3-4 sene olması gerektiğini düşünüyorum, zaten hor kullanan biri değilim ve sık sık telefon değiştirmem bu zamana kadar 2 telefonum oldu iPhone 3 ve iPhone 5c. Performansa gelecek olursak elbette önemli bir şey ancak telefona GTA 5 indirip oynamayacağımız için takılma yapmayan, ömrü uzun bir telefon yeterlidir diye düşünüyorum.

Daha önce hiç Android telefon kullanmamış biri olarak yaklaşık 4-5 senedir kullandığım iPhone 5c’yi değiştirmeyi düşünüyorum. Aklımda şu anda en çok yatan telefon Huawei Mate 10 Lite. Sebebi ise şık tasarımı, fiyatı, yazılımdaki harika kolaylıklar (örneğin ekrana parmak ekleminizle S yazınca ekran resmi alıyor, M yazınca Spotify açılıyor, düz çizgi çekince ekran ikiye ayrılıyor ve iki uygulama kullanabiliyorsunuz. Telefon kapalıyken acil resim çekmek için ses kısmaya iki kere tıklayınca resim çekiyor, kendinden ekran kayıt videosu alma özelliği vs. bunlar gibi bir çok basit ama hoş özelliği var ve benim çok hoşuma gitti. Kamerası fena değil gibi bir de ön kamerayı da iki adet yapmışlar ilk defa bu da ilgimi çekti. Tek elle kullanmak isterseniz ekranı küçültebiliyorsunuz sağ ve sol ele göre. Kullanıcı yorumları genel olarak güzel. Kötü yanlarına gelecek olursak şarj yerinin Type-C olmayışı hoşuma gitmedi ve bazı yorumlarda bataryasının az dayandığı gibi yorumlar gördüm. SAR değeri hakkında bir şey bulamadım.

İkinci tercihim ise One Plus 5T, tasarım olarak çok çok güzel, yüz tanıma ile kilit açabiliyor ve çok hızlı çalışıyor, özellikleri de çok güçlü ancak şu anda fiyatı 2700-3000 civarlarında ve ithalatçı garantili bir telefona o kadar para vermek mantıksız geliyor. Türkiye'ye gelmeden önce baya heveslenmiştim 500 dolar yurt dışı fiyatı Türkiye’de 2500 falan olur diyordum ama fiyatı çok fazla geldi ayrıca sar değeri kafa için 1.68W/kg vücut için 1.70 küsür W/kg. Bana biraz fazla geldi.

Üçüncü tercihim Xiaomi Mi 6. Fiyat/performans denince akla gelen ilk telefonlardan biri oluşu gayet yeterli bir sebep. Kötü yanı ise yine ithalatçı garantili olması ve tasarımının diğer telefonlara göre biraz eksik kalması.

Dördüncü tercihim Xiaomi Mi 7'yi beklemek. Xiaomi’nin çıkartacağı yeni amiral gemisinde eminim yine diğer büyük markaların başını ağrıtacak özellikler, fiyat/performans dengesi ve şık bir tasarım olacak. Daha çıkmamış bir telefon için fazla yorum yapamayacağım elbette ama Xiaomi rekabeti seven bir marka, Çin'deki yüzlerce değişik markanın arasından sıyrılmış dünya çapında bir marka haline gelmiş bir firma, kötü bir iş çıkartacaklarını sanmıyorum ama yine de beklemeye değer mi bilemiyorum.

Bir de Huawei’nin işletim sistemi olan EMUI nasıl? MIUI ile karşılaştırıldığında hangisi daha rahat ve kullanışlı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Belirttiğiniz telefonlar arasından önerim Xiaomi Mi6. Mi7'yi bekleyebilirsiniz fakat Xiaomi resmi olarak ülkemizde bulunmadığı için, ilk zamanlarda tok satıcılar 2 katı fiyata bile satışa koyabiliyor. Yani çıktıktan sonra bir miktar daha beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Hem Xiaomi MI Note 2 hem de P9 Plus kullanmış biri olarak bana Huawei'nin arayüzü çok daha iyi ve kullanışlı geldi. MIUI çok kapalı bir arayüz. Malzeme kalitesi olarak Huawei daha önde. Neden Mate 9 düşünmüyorsun?

Mi6'nın kamerası 5T kadar iyi değil. Ayrıca tasarımsal olarak(ekran vs) geride. Ben 5T oneririm gerek donanımı gerek görüntüsü ve gerek aldığı guncellemeyle seni idare eder hocam.

Her türlü 5 t ekranı kamerası donanımı olsun direk olarak 5t

Arkadaşlar fikirlerim büyük ölçüde değişti yeni açtığım konuya bakarsanız sevinirim :) iPad’den girdiğim için link atamıyorum profilime girerek bulabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı