İnceleme Huawei P Smart 2019 EMUI 12 Beta 1

P Smart 2019 için italya üzerinden açılan FUT BETA EMUI 12 sürümü için katılım yaptım. Beta kapandı, yine de merak edenler için işlemleri yaptığım siteyi bırakıyorum.

2 ay geçti üzerinden, ve hiç bir güncelleme belirtisi olmamaya devam ediyordu. Gelen giden yok, ve beta projeler kısmından kalkmıştı bile. Telefonumu bilgisayara bağlayıp HiSuite uygulaması ile güncelleme arattığımda EMUI 12'yi bulmuştu dün, ancak internet bağlantısı yok diye saçma bir hata vererek indirmiyordu. Bugün sabah yine denedim ve güncelleme başladı, hiç bir yedek almadan hızlıca geçtiğim için korkular başlamıştı.

Yaklaşık 15-20 dakika sonra güncelleme son buldu, 4.60gb boyutunda bir dosya indiriyor öncesinde.
Telefon yeniden başladı, kuruldu. Açılırken uygulamalar optimize ediliyor diye baya bir bekletti ve sonunda EMUI 12 karşımda duruyordu.
Screenshot_20220604_115450_com.huawei.android.launcher.jpg
,

Yeni font gibi ve kontrol paneli gibi yeni bir sürü özellik gelmişti, onları da bırakayım sonra eksiler. Aslında baya güzel görünüyordu sorun yoktu.

Screenshot_20220604_115444_com.huawei.android.launcher.jpg

ve bildirimler kısmı,

Screenshot_20220604_115447_com.huawei.android.launcher.jpg

Sonrasında bişey farkettim, telefon ana menüde falan baya baya kasıyordu. RAM kullanımı çok uçuk, boşta flaan 700mb ram kalıyordu hiç bişey yapmazken telefona. Uygulama içlerinde gezinirken sorun yoktu, yine hızlıydı gayet. Ama ana menüde telefon takur tukur takılıyodu, restart attım çözülmedi kafamda işte geri mi dönsem şeyleri oluşmuşken telefonu bırakmıştım, bi' 20 dakika geçmiş baktım telefon gayet hızlı çalışıyor takılma falan yok. Düzelmiş gibiydi, oyunlarda da pek performans kaybı yaşamadım, ama telefonu yeniden başlattığınızda bi 15-20 dk kendine gelmesi gibi sorunları var. Tam anlamıyla hala optimize edilmiş olduğunu düşünmüyorum, bu güncellemeyi zaten alıp da YT'de falan paylaşan kimse yok, yine de gelirse size bilgi vermek istedim sadece.

Temalar yeni gelen minimalist tasarım, hepsi çok mükemmel bana göre. Sadece minik optimizasyon sorunları çözülmeli, ayrıca Google konusunda da hiç bir sıkıntı yaşamadım, telefon hala Android 10 ve tüm Google uygulamaları keşfet dahil stabil çalışmaya devam ediyor.

Son olarak yenilik meraklısıysanız benim gibi, yedek alıp yükleyin deneyin misler gibi geldiyse. Onun dışında normal kullanıcılar zaten buna katılmamıştır bile, o yüzden pek takılmayın gelmediyse de gelirse de güncellemeyin derim ben sizin için. Çünkü stabil çalışabilse de bazen normal bir kullanıcının canını sıkabilecek seviyede takılmalar yaşanıyor.

Son olarak genişletilmiş klasörler gibi yenilikler hakkında, sürüm isimleri ve bir kaç ss daha bırakayım.

Geniş klasörler.

Screenshot_20220604_115458_com.huawei.android.launcher.jpg

Yazılım güncelleme ekranı.

Screenshot_20220604_115433_com.huawei.android.hwouc.jpg

Cihaz hakkında kısmı.

Screenshot_20220604_115617_com.android.settings.jpg

Ayrıca cihazım Türkiye kayıtlı, onu da belirteyim. Bölgeyi italya yaparak alabildim.
Hiç bi şekilde betaya katıldığınız halde alamıyorsanız ayarlardan, sırasıyla My Huawei üzerinden, sonra HiSuite ile kontrol edin. Yine gelmiyorsa, biraz araştırıp e-recovery modu ile güncellemeyi de deneyebilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler, iyi günler efenim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam, öncelikle P Smart 2019 telefonumu EMUI 12 yapmak için bütün yolları denedim ama ne yazık ki sonuç yok arkadaşıma gelmiş ama bende hala yok ne zaman gelir bir bilginiz var mı?

Açıkçası güncelleme daha yeni çıktığı için kullanıcılara gelmesi 8 haftayı bulabilir ama eğer şansınızı denemek isterseniz telefonu HiSuite üzerinden bilgisayara bağlayıp oradan güncellemeleri denetleyebilirsiniz. Şahsen ben oradaki güncelleme aracı ile güncellemiştim. Ama yine de güncellemeden önce her şeye karşı yedek almanızı öneririm.

Bende HarmonyOS kullanicisiyim tabletimde ve EMUI 12 arayuzu ayni. Zaten EMUI 12 HarmonyOS gecis surumu. Bu ay icerisinde bende Huawei P30 Lite cihazimi guncelleyecegim. Umarim Update cabuk gelir.

Açıkçası güncelleme daha yeni çıktığı için kullanıcılara gelmesi 8 haftayı bulabilir ama eğer şansınızı denemek isterseniz telefonu HiSuite üzerinden bilgisayara bağlayıp oradan güncellemeleri denetleyebilirsiniz. Şahsen ben oradaki güncelleme aracı ile güncellemiştim. Ama yine de güncellemeden önce her şeye karşı yedek almanızı öneririm.
Herşeyimi yedek alıp hi suite üzerinden çok fazla bir şekilde denedim ama sonuç yok. Forumlarda araştırdığım zaman "8 haftayı bulabilir" yazısı sinirimi bozmuştu ne yazık ki bekleyeceğiz

Hocam bende HiSuite üzerinden güncellemiştim, kararlı sürüm çıkmış sanırım ama 8 hafta diyorlar evet.
Herşeyimi yedek alıp hi suite üzerinden çok fazla bir şekilde denedim ama sonuç yok. Forumlarda araştırdığım zaman "8 haftayı bulabilir" yazısı sinirimi bozmuştu ne yazık ki bekleyeceğiz

Bende HarmonyOS kullanicisiyim tabletimde ve EMUI 12 arayuzu ayni. Zaten EMUI 12 HarmonyOS gecis surumu. Bu ay icerisinde bende Huawei P30 Lite cihazimi guncelleyecegim. Umarim Update cabuk gelir.
EMUI 12 zaten HarmonyOS'mis sanırım hocam, fakat Google uygulamalarının son bir nefesi. Hiç bir yerinde Android olduğu yazmıyor telefonun.

Hocam sizde RAM kullanımı nasıl? CPU-Z kurup iletebilme şansınız var mı? Bende boşta 700MB RAM bırakıyor yanlızca, ve bir tık fazla sanırım boşta kullanım değerleri.

Hocam bende HiSuite'e üzerinden güncellemiştim, kararlı sürüm çıkmış sanırım ama 8 hafta diyorlar evet.

EMUI 12 zaten HarmonyOS'mis sanırım hocam, fakat Google uygulamalarının son bir nefesi. Hiçbir yerinde Android olduğu yazmıyor telefonun.

Hocam sizde RAM kullanımı nasıl? CPU-Z kurup iletebilme şansınız var mı? Bende boşta 700 MB RAM bırakıyor yalnızca, ve bir tık fazla sanırım boşta kullanım değerleri.

Google destekli cihazlar bu destegi HarmonyOS'ta almaya devam edecek hocam.

Bari emui 12 gelene kadar bir soru sorayım; telefonum bilgiğiniz üzere p smart 2019 müzik dinlerken bildirim panelinde çıkar ya hani müziği durdurursun yahut bir sonraki/önceki müziğe geçersin hah o işte bende müzik dinlerken gözükmüyor ne yapabilirim? Emui 12 ye geçmenin asıl sebebi budur.

Bari emui 12 gelene kadar bir soru sorayım; telefonum bilgiğiniz üzere p smart 2019 müzik dinlerken bildirim panelinde çıkar ya hani müziği durdurursun yahut bir sonraki/önceki müziğe geçersin hah o işte bende müzik dinlerken gözükmüyor ne yapabilirim? Emui 12 ye geçmenin asıl sebebi budur.
Hocam pil optimizasyonu ve bildirim ayarlarını kontrol edin, ben 10'dayken öyle çözmüştüm. 12'de geri bozuldu ama, bildirim kısmındaki spotify bildirimi falan yine kayboluyor, kilit ekranındaki de dahil ama kontrol paneli kısmında ki kurtarıyor onu.

Screenshot_20220813_021659_com.android.chrome.jpg

Hocam bende HiSuite'e üzerinden güncellemiştim, kararlı sürüm çıkmışEki Görüntüle 1483938 sanırım ama 8 hafta diyorlar evet.

EMUI 12 zaten HarmonyOS'mis sanırım hocam, fakat Google uygulamalarının son bir nefesi. Hiçbir yerinde Android olduğu yazmıyor telefonun.

Hocam sizde RAM kullanımı nasıl? CPU-Z kurup iletebilme şansınız var mı? Bende boşta 700 MB RAM bırakıyor yalnızca, ve bir tık fazla sanırım boşta kullanım değerleri.

Bende RAM kullanımı ortalama bu durumlarda ama şunu diyebilirim ki cihaz güncellemeden sonra daha az kasıyor bende eski sürümde müzik dinlerken arkadan başka uygulama açınca telefon ya müziği durduruyordu ya da aşırı kasıyordu. Güncellemeden sonra fazla yaşamadım bir iki kez falan oldu.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20220813_074339_com.cpuid.cpu_z.jpg
    Screenshot_20220813_074339_com.cpuid.cpu_z.jpg
    44,9 KB · Görüntüleme: 46
Arkadaşlar güncelleme ile gelen bir başka yenilik ise çoklu pencere özelliği bence güzel olmuş yeni hali. Aynı zamanda gelen mesajın bildirimini aşağıya kaydırırsanız o da küçük pencerede açılıyor. Ekran görüntülerinden bakabilirsiniz.
Screenshot_20220813_185431_com.huawei.calculator.jpg
Screenshot_20220813_185421_com.huawei.android.launcher.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı