Huawei P20 Pro kendini ters şarj moduna alıyor

Magistrate

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba sevgili Technopat üyeleri. Ufak bir sorum olacak.

Huawei P20 Pro telefonumda son 2 haftadır şarja taktığımda şarj olmama sorunu vardı. Telefonu kapatıp açtığımda şarj olabiliyordu. Sonradan fark ettim ki, kabloyu bağlayınca üstte bildirim panelinde bağlantı seçenekleri çıkıyor. (telefon şarj adaptörü ile prize bağlanıyor)
Seçeneklerden sadece şarj seçeneğini seçince şarj olmaya başlıyor. Bu olay gün içerisinde defalarca oluyor ve otomatik olarak kendini ters şarj moduna alıyor. İlgili ekran görüntüsünü aşağıya ekledim.

Sizce sorun ne olabilir? Nasil bir çözüm yolu izleyebilirim? Şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkürler.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20230131_231302.jpg
    Screenshot_20230131_231302.jpg
    82,3 KB · Görüntüleme: 93
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba sevgili Technopat üyeleri. Ufak bir sorum olacak.

Huawei P20 Pro telefonumda son 2 haftadır şarja taktığımda şarj olmama sorunu vardı. Telefonu kapatıp açtığımda şarj olabiliyordu. Sonradan fark ettim ki, kabloyu bağlayınca üstte bildirim panelinde bağlantı seçenekleri çıkıyor. (telefon şarj adaptörü ile prize bağlanıyor)
Seçeneklerden sadece şarj seçeneğini seçince şarj olmaya başlıyor. Bu olay gün içerisinde defalarca oluyor ve otomatik olarak kendini ters şarj moduna alıyor. İlgili ekran görüntüsünü aşağıya ekledim.

Sizce sorun ne olabilir? Nasil bir çözüm yolu izleyebilirim? Şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkürler.

Orijinal adaptörünü kullanıyor musunuz?
Cihaz priz şarjını bir şekilde şarj alabilen bir cihaz olarak algılıyor.

Orjinal adaptör ve farklı adaptörler denedim sonuç aynı. Hatta prize takmadan bile kendi kendine ters şarj moduna geçiyor ve ilk mesajımda attığım ekran görselindeki gibi seçenekler çıkıyor.

Orijinal adaptör ve farklı adaptörler denedim sonuç aynı. Hatta prize takmadan bile kendi kendine ters şarj moduna geçiyor ve ilk mesajımda attığım ekran görselindeki gibi seçenekler çıkıyor.

Tahta bir kürdan ile şarj soketini temizlemeyi deneyin.
Bazen buraya giren tozlar bu gibi şeylere sebep oluyor.
Metal bir nesne sakın vurmayın orada voltaj var yakarsınız cihazı.

Tahta bir kürdan ile şarj soketini temizlemeyi deneyin.
Bazen buraya giren tozlar bu gibi şeylere sebep oluyor.
Metal bir nesne sakın vurmayın orada voltaj var yakarsınız cihazı.
Telefonu kapatıp şarj soketini temizledim. Sorun devam edince yazılımsal olduğunu düşünerek telefon sıfırlama yaptım fakat sonuç yine aynı. Soket arızalı diyeceğim fakat ters şarj modunda çıkarınca şarj alıyor ondan yana problem yok.

Telefonu kapatıp şarj soketini temizledim. Sorun devam edince yazılımsal olduğunu düşünerek telefon sıfırlama yaptım fakat sonuç yine aynı. Soket arızalı diyeceğim fakat ters şarj modunda çıkarınca şarj alıyor ondan yana problem yok.

Bu özelliği kullanmıyorsanız bunu deneyin.
Burada açmayı tarif etmiş sizinki muhtemelen açıktır kapatın.

Bu özelliği kullanmıyorsanız bunu deneyin.
Burada açmayı tarif etmiş sizinki muhtemelen açıktır kapatın.

İşin ilginç olan ve kafamı karıştıran kısmı burası. Telefonumun pil seçeneklerinde veya herhangi bir ayar kısmında ters şarj ile alakalı en ufak bir şey yok. USB seçenekleri olarak da arattım fakat ondan da bir sonuç çıkmadı.

Dostum aynı sorun bugün bende de oluştu çözebildin mi acaba?

Sorunu şöyle çözdüm iki üç defa PC'ye taktım ve sadece şarj seçeneğini işaretledim daha sonra şarj aletine taktım ve direkt şarj oldu. Sorunun nedeni şu şarj aleti dışında bir şeye taktığınızda otomatik olarak ters şarj moduna alıyormuş.

Son düzenleme:
Merhabalar. Ben şöyle bir çözüm buldum. Telefonu performans moduna alınca çektiği akım değiştiği için ters şarj modundan çıkıyor. Veya şarj soketi değişecek. Çünkü sorun akım kaynaklı.

Geri
Yukarı