Hürrem sultan bahsedildiği kadar güzel miydi?

Nicksizfury

Hectopat
Makaleler
12
Daha fazla  
Arkadaşlar geçen gün arkadaşlarla Discord'da konuşurken birden konu tarihe geldi. Türedi türedi en sonunda hürrem sultana geldi. Ve bir arkadaşım hürrem sultan bahsedildiği kadar güzel değil. Hatta şu an için yaşamış olsa birçok kişi onu çok çirkin ilan ederdi diyor.

Peki hürrem sultan cidden o kadar güzel miydi? Veya arkadaşımın bahsettiği kadar çirkin miydi o zamanlarda? Herhangi bir bilgisi olan var mı? Veya gerçek birebir kanıtlanmış resmi var mı?

Arkadaşlar geçen gün arkadaşlarla Discord'da konuşurken birden konu tarihe geldi. Türedi türedi en sonunda hürrem sultana geldi. Ve bir arkadaşım hürrem sultan bahsedildiği kadar güzel değil. Hatta şu an için yaşamış olsa birçok kişi onu çok çirkin ilan ederdi diyor.

Peki hürrem sultan cidden o kadar güzel miydi? Veya arkadaşımın bahsettiği kadar çirkin miydi o zamanlarda? Herhangi bir bilgisi olan var mı? Veya gerçek birebir kanıtlanmış resmi var mı?

Hürrem sultanı kim görmüş? Harem ağlarının hadım olduğunu biliyor mu o arkadaşın? Muhteşem Yüzyıl izleyip gelen tayfadan arkadaşınız.

Benim büyük babam Osmanlı padişahıydı ona sorsaydım keşke.
1613907570925.png

Bu sorunun cevabı için babanızın osmanlı padişahı olmasına gerek yok. Ben sizce güzel miydi demedim. Tarih gün geçtikçe gelişiyor. Bir sürü insan yaşadı o dönemde. Ve mutlaka Hürremin çizilmiş bir resmi bir şeyi vardır mutlaka. Ve bu resimler veya herhangi bir şey hakkında bilgisi olan var mı? Diye sordum. Artık her konuda var böyle yazanlar ve artık cidden baydınız. Komik değilsiniz.

Eki Görüntüle 889220

Bu sorunun cevabı için babanızın osmanlı padişahı olmasına gerek yok. Ben sizce güzel miydi demedim. Tarih gün geçtikçe gelişiyor. Bir sürü insan yaşadı o dönemde. Ve mutlaka Hürremin çizilmiş bir resmi bir şeyi vardır mutlaka. Ve bu resimler veya herhangi bir şey hakkında bilgisi olan var mı? Diye sordum. Artık her konuda var böyle yazanlar ve artık cidden baydınız. Komik değilsiniz.
Kardeşim anlıyorum ama burası bir teknoloji forumu neden böyle konular açıyorsun anlamadım. Komiklik olsun diye demiyorum. Git konu aç araştır kardeşim yani değil mi?

Hocam ama o dizi de güzeldi. Herhangi fotoğrafı resmi ne bileyim bir şeyi çıkmış olması lazım şuana kadar.

Hocam, Hürrem Sultan güzelliği ile değil entrika ve zekası ile ortaya çıkan bir Sultandır. Herkesin güzellik anlayışı farklıdır. Benim nacizane tavsiyem o arkadaşınız ile iletişimi kesmeniz veya tarih konuşmamanız.

Kardeşim anlıyorum ama burası bir teknoloji forumu neden böyle konular açıyorsun anlamadım. Komiklik olsun diye demiyorum. Git konu aç araştır kardeşim yani değil mi?
Burası teknoloji forumu niye teknoloji dışı konu açıyorsun diyen arkadaşın mesajlarının %90'nı teknoloji konularının dışında kalıyor. Kendinizle çelişiyorsunuz. Ayrıca burası teknoloji forumu değil. En azından gidip sistemlerinizi paylaşın, yok şunu paylaşın gibi konular açmıyorum. Veya gidip her hafta boy konusu da açmıyorum. Tarih konusu açıyorum. Araştırdığım kadarıyla ve sınırlı kaynakla hiçbir şey bulamadım o yüzden açtım bu konuyu zaten.

Güzellik anlayışına bağlı.

220px-Haseki_Huerrem_Sultan_Roxelane.jpg

Topkapı Sarayı Müzesi arşivindeymiş bu portre.

Aynı şekilde:

Kendisi adına çizilen portreler tamamen ressamların hayal ürünü olup, gerçeği yansıtmamaktadır. Bunun yanında Osmanlı İmparatorluğu'nda adına en çok portre yapılmış sultandır.

Farklı farklı portreleri var, diğer yaygın olan da bu:

200px-Rosa,_Consort_of_Suleiman,_Emperor_of_the_Turks.jpg

Kaynak: Vikipedi.

Yeni konular

Geri
Yukarı