Hukuk mu polislik mi?

umay_999

Femtopat
Daha fazla  
11. sınıfım ama uzun süredir seçeceğim meslek konusunda kararsızım. Malum her kafadan bir ses çıkıyor. Hakim ya da polis olmak istiyorum ikisi de eşit derecede ilgimi çekiyor ancak hukuk okumak çok uzun geliyor. Bir yandan da pişman olur muyum sabretmediğine diyorum. Çünkü hakimlere daha bir yüksek gözüyle bakılıyor. Maaş olarak sıkıntı değil. Ancak PMYO'dan polis olursam ezilir miyim diye de düşünüyorum. Sizce hukuk okuyup hakim olmak mı, PMYO'dan direkt polis olmak ve eğer yükselmek istersem açıktan lisans mezunu olmak mı yoksa herhangi bir bölümden lisans mezunu olup POMEM'den polis olmak ve yükselmek mi daha mantıklı?

Hakim olmak için hukuk mezunu olmanıza gerek yok diye biliyorum. Savcılık için okuyabilirsiniz ancak atamaların zor olduğunu duydum. Birkaç sene önce lisans mezunları kolay bir şekilde yardımcı komiser olabiliyordu ancak kaldırılacağı söyleniyordu, kaldırılmadıysa yedek plan olarak tutulabilir.

Ülkede adalet varmıki hukuk okuyonuz ya teyzem savcı 5K fazla alacak diye kafayı yitiriyordu polislik oku daha iyi maaşıda iyi hem.

Hukuku seviyorsabız bence hukuk. Avukatlık yapan bir kuzenim var. Yapılacak iş değil diyor ama polisliğe göre çok daha iyi bir meslek olduğu kesin.

Yeni konular

Geri
Yukarı