Hukuk vs Psikoloji

Ecthelion12

Centipat
Eşit ağırlıkçıyım. Haliyle bölüm sayısı da çok az olduğu için bu 2 bölüm arasında kaldım. Hukuk okuyan kişi sayısı çok fazla ve bir kalite düşüklüğü var. Psikolojiyi tam bilmiyorum ama umarım orda da aynı durum yoktur. Ne tavsiye edersiniz?

Psikoloji de sıkıntı. İki bölüm de sıkıntıda şu sıralar. Psikoloji okursanız bir yer açmak, ünlenmek vs. sorun olacak. Hukuk okuyunca da sınav var artık. Herkes avukat olamıyor. En azından eleniyorlar. Hukukta da tek yol avukatlık değil nasılsa, ben ilerlenecek daha çok yer olduğunu düşünüyorum.

Eşit ağırlıkçıyım. Haliyle bölüm sayısı da çok az olduğu için bu 2 bölüm arasında kaldım. Hukuk okuyan kişi sayısı çok fazla ve bir kalite düşüklüğü var. Psikolojiyi tam bilmiyorum ama umarım orda da aynı durum yoktur. Ne tavsiye edersiniz?
Kalitesiz avukat hakim olursa kalite tabi düşer. Sınava hazırlanıyorlar sınavı geçip bırakıyolar hiç çaba yok bir şey yok sonrasında. Bir de şöyle düşün. Kafanı artık tamamen hukuka verip kaliteli bir avukat hakim olup kaliteyi senin arttırman mesela :)

Psikoloji de sıkıntı. İki bölüm de sıkıntıda şu sıralar. Psikoloji okursanız bir yer açmak, ünlenmek vs. sorun olacak. Hukuk okuyunca da sınav var artık. Herkes avukat olamıyor. En azından eleniyorlar. Hukukta da tek yol avukatlık değil nasılsa, ben ilerlenecek daha çok yer olduğunu düşünüyorum.
Diğer yollar nelerdir?

TÜİK yükseköğretim istihdam göstergeleri raporuna göre:

Lisans mezunlarının kayıtlı istihdam oranı:
Yönetim bilişim sistemleri: %73,6
Hukuk: %52,4
Psikoloji: %60,1

Gruplara göre lisans mezunlarının aylık ortalama kazançları:
Yönetim bilişim sistemleri: Yüksek (48. sırada)
Hukuk: Yüksek (51. sırada)
Psikoloji: Çok düşük (166. sırada)

Kısaca artık ne Hukuk ve Psikoloji iyi durumda. İki grupta da YBS daha önde. Kaldı ki YBS zaten teknik bir bölüm olduğu için kendini ne kadar geliştirirsen iş imkanı ve maaş açısından kendini o kadar ileriye taşıyabileceğin bir bölüm her açıdan daha avantajlı.

TÜİK yükseköğretim istihdam göstergeleri raporuna göre:

Lisans mezunlarının kayıtlı istihdam oranı:
Yönetim bilişim sistemleri: %73,6
Hukuk: %52,4
Psikoloji: %60,1

Gruplara göre lisans mezunlarının aylık ortalama kazançları:
Yönetim bilişim sistemleri: Yüksek (48. sırada)
Hukuk: Yüksek (51. sırada)
Psikoloji: Çok düşük (166. sırada)

Kısaca artık ne Hukuk ve Psikoloji iyi durumda. İki grupta da YBS daha önde. Kaldı ki YBS zaten teknik bir bölüm olduğu için kendini ne kadar geliştirirsen iş imkanı ve maaş açısından kendini o kadar ileriye taşıyabileceğin bir bölüm her açıdan daha avantajlı.
Yönetim bilişim sistemleri mezunu kişiler ne iş yapıyorlar tam olarak?

Bizim şirkette analistler YBS mezunu
Bayağı araştırdım bu YBS'yi. Şimdi bu bölüm yönetim ağırlıklı mı oluyor yoksa bilişim ağırlıklı mı? Ben bu bölümden mezun olursam yönetici bir pozisyona geçmem mi daha rahat olur bilişim(yazılım) olan bir pozisyona mı? Doğrusunu söylemek gerekirse yönetim kısmıyla daha çok ilgileniyorum. Tabii şirketlerde yönetici, analist vs. talebi ne kadar var bilmiyorum

Bayağı araştırdım bu YBS'yi. Şimdi bu bölüm yönetim ağırlıklı mı oluyor yoksa bilişim ağırlıklı mı? Ben bu bölümden mezun olursam yönetici bir pozisyona geçmem mi daha rahat olur bilişim(yazılım) olan bir pozisyona mı? Doğrusunu söylemek gerekirse yönetim kısmıyla daha çok ilgileniyorum. Tabii şirketlerde yönetici, analist vs. talebi ne kadar var bilmiyorum

Yeni mezun birisi için her zaman yazılım daha avantajlı olur, ayrıca bilişim pozisyonları yönetim pozisyonlarından o kadar da ayrı bir alan değil, tecrübeli yazılımcılar bir süre sonra yazılım ekip liderliği gibi pozisyonlara geçiyorlar, iş daha teknikten ziyade yönetime geçiyor. Ayrıca diyelim ki orta ölçekte bir şirkette çalışacaksın, 50 tane yazılımcı çalışıyorsa 5 tane yönetici anca çalışır, talep de bu açıdan teknik bir alanda elbette yönetime göre daha fazla oluyor. Analistlik tam yönetim ile alakalı bir pozisyon değil, yazılımla daha iç içe bir pozisyon.

Geri
Yukarı