Hususi araçlarda kış lastiği zorunlu mu?

Kışlık lastiğin amacı kaymayı önlemek değil sadece. Kışlık lastikteki lastik oranı yaz lastiğine göre daha fazla olduğu için lastik sertleşmez. Bu da virajlar da lastiğin bir miktar esneyerek yol tutuşunu arttırır. Ayrıca kar üstünde daha iyi bir tutunma yapar.
Bilip bilmeden insanların hayatını tehlikeye atacak yorumlar yapmayın.
Hocam bilen birisi olarak, öğlen saatlerinde yola çıkacağım için ve eğer kiralama usulu ile kış lastiği alamazsam zincir takmak yeterli veya riski azaltmış olur mu? Ve zincirin bana ne gibi bi zararı olabilir? Bilgilendirebilirseniz sevinirim.

Hocam aktif kullanılan otoyollardan gidersen muhtemelen öğlen saatine kadar karlar, buzlar araçların geçmesiyle erimiş olacak. Yaz lastiğiyle gitmek tehlikeli olmakla beraber gidilebilir. İlla gidecekseniz size tavsiyem şu: dağların gölgelediği güneş almayan yerlerde gizli buzlanmalar oluyor. Siz yolun kuru olmasına aldanarak viraja girerseniz böyle bir şekilde aracın kayması kaçınılmaz olacak. Bu tarz gölgeli yerlere kesinlikle dikkat edin. Zincire gelince: Zincir ile bahsettiğiniz hızlarda seyahat etmek mümkün değil. Hem takılı olan lastiğe zarar verir hem de sürüş konforunu azaltır. Virajlara zincir ile giremezsiniz. Tabi bu sarsıntı ile aracın ön düzeni biraz yorulabilir.

Tavsiyem: ikinci el ürün araştırmanız.

Hocam aktif kullanılan otoyollardan gidersen muhtemelen öğlen saatine kadar karlar, buzlar araçların geçmesiyle erimiş olacak. Yaz lastiğiyle gitmek tehlikeli olmakla beraber gidilebilir. İlla gidecekseniz size tavsiyem şu: dağların gölgelediği güneş almayan yerlerde gizli buzlanmalar oluyor. Siz yolun kuru olmasına aldanarak viraja girerseniz böyle bir şekilde aracın kayması kaçınılmaz olacak. Bu tarz gölgeli yerlere kesinlikle dikkat edin. Zincire gelince: Zincir ile bahsettiğiniz hızlarda seyahat etmek mümkün değil. Hem takılı olan lastiğe zarar verir hem de sürüş konforunu azaltır. Virajlara zincir ile giremezsiniz. Tabi bu sarsıntı ile aracın ön düzeni biraz yorulabilir.

Tavsiyem: ikinci el ürün araştırmanız.
Hocam doğru mu anlamışım; zincir ile 70-90 km/hz gitmeme mümküm değil dediniz değil mi? Hangi hızlarda gitmem daha iyi olur? Dediğiniz gibi yüksek yamaçlarda ve gölgelik yerlerde takmayı ve daha düşük bir hızda gitmeyi planlıyordum ben de. Bu hız kaç olmalı sizce?

İkinci el için de bakarım hocam teşekkür ederim.

Hocam doğru mu anlamışım; zincir ile 70-90 km/hz gitmeme mümküm değil dediniz değil mi? Hangi hızlarda gitmem daha iyi olur? Dediğiniz gibi yüksek yamaçlarda ve gölgelik yerlerde takmayı ve daha düşük bir hızda gitmeyi planlıyordum ben de. Bu hız kaç olmalı sizce?

Dostum bahsettiğim gölgelik yerler arabanın aşamayacağı yerler değil ancak yüksek hızda girmen seni kaydırarak direksiyon hakimiyetini kaybetmene sebep olacak. Zincir sadece aracın zorlandığı, çıkamadığı yerlerde takılır. Şuan da aracın çıkamayacağı bir iklim koşullarının olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca aktif araçların geçtiği yolda bunu sürekli çıkarıp takmak büyük bir eziyet olacaktır.

Hocam doğru mu anlamışım; zincir ile 70-90 km/hz gitmeme mümkün değil dediniz değil mi? Hangi hızlarda gitmem daha iyi olur? Dediğiniz gibi yüksek yamaçlarda ve gölgelik yerlerde takmayı ve daha düşük bir hızda gitmeyi planlıyordum ben de. Bu hız kaç olmalı sizce?

Merak ettim de doğu bölgesinde mi sürüş yapılacak?
Yani ülkemizde doğru düzgün kar değil buzlanma bile yok. Havalar 10 derece civarında gidiyor. Bu havalarda yaz lastiği kış lastiğinden daha iyi yol tutar. Islak havalarda zaten yaz lastiği daha iyidir.
Ama 0'ın altına iniyorsa ve yerlerde kar ve buzlanma varsa o zaman kış lastiği daha etkilidir.
Ekstra olarak kimse arabanın limitlerini kullanmadan bilemez.

Arkadaşlar görüşleriniz için çok teşekkür ederim, bulabilirsem lastik bulucam eğer bulamazsam da dikkatli ve yavaş gitmeye çalışacağım. Arabada da zincir bulundurayım ne olur ne olmaz.

Kışlık lastiğin amacı kaymayı önlemek değil sadece. Kışlık lastikteki lastik oranı yaz lastiğine göre daha fazla olduğu için lastik sertleşmez. Bu da virajlarda lastiğin bir miktar esneyerek yol tutuşunu arttırır. Ayrıca kar üstünde daha iyi bir tutunma yapar.
Bilip bilmeden insanların hayatını tehlikeye atacak yorumlar yapmayın.
Kış lastiği buzlanmış yolda kullanılmaz sanırım bu dediğine göre? Boş boş laf atma çabasına girmezsen sevinirim. Arkadaşın sorduğu soru zorunlu mu? Cevabım zorunlu değil ama yaz lastiğinin kayma ihtimaliyle kış lastiğinin aynı değil bunu biliyorsundur yada düşünebiliyorsundur diye varsayıyorum. Sabah sabah gerginliğinizi başka yerde atın.

Kış lastiği buzlanmış yolda kullanılmaz sanırım bu dediğine göre? Boş boş laf atma çabasına girmezsen sevinirim. Arkadaşın sorduğu soru zorunlu mu? Cevabım zorunlu değil ama yaz lastiğinin kayma ihtimaliyle kış lastiğinin aynı değil bunu biliyorsundur yada düşünebiliyorsundur diye varsayıyorum. Sabah sabah gerginliğinizi başka yerde atın.
Arkadaşıon sorduğu soruya cevap verecekseniz zorunlu değil geçin. Ekstra neden yanlış açıklama yapıyorsunuz.
Ayrıca yazımı düzgün idrak etme yeteneğiniz varsa 'Kışlık lastiğin amacı kaymayı önlemek değil sadece' yazmışım. Anlamadığın için açıyorum 1. sınıf Türkçesi ile: 'sadece' edatı burada yalnızca bu amaç için kullanılmadığını, başka amaçlar için de kullanıldığını ifade ediyor. Başka kullanım amaçlarını da yazımda yazdım.

Ayrıca gerginlikle ilgisi yok. Farz edelim ki bu adam -10 derecede hiç buz olmayan yola yaz lastiği ile girdi. Yaz lastiği içinde bulunan bileşenler sebebiyle sertleşecek ve esnemeyip yolu tutmayacak, kazaya sebebiyet verecek. Bunun vebali de size ait olacak :D

Arkadaşıon sorduğu soruya cevap verecekseniz zorunlu değil geçin. Ekstra neden yanlış açıklama yapıyorsunuz.
Ayrıca yazımı düzgün idrak etme yeteneğiniz varsa 'Kışlık lastiğin amacı kaymayı önlemek değil sadece' yazmışım. Anlamadığın için açıyorum 1. sınıf Türkçesi ile: 'sadece' edatı burada yalnızca bu amaç için kullanılmadığını, başka amaçlar için de kullanıldığını ifade ediyor. Başka kullanım amaçlarını da yazımda yazdım.

Ayrıca gerginlikle ilgisi yok. Farz edelim ki bu adam -10 derecede hiç buz olmayan yola yaz lastiği ile girdi. Yaz lastiği içinde bulunan bileşenler sebebiyle sertleşecek ve esnemeyip yolu tutmayacak, kazaya sebebiyet verecek. Bunun vebali de size ait olacak :D
Okuyup anlamada sıkıntınız var sanırım. Hiçbir yerde yaz lastiği ile gitmeyin en azından çıkma lastik kiralayın yazıyor farkındaysan. Her şeye muhalefet olmak için lütfen bir yerlerinizi zorlamayın gerçekten gülünç duruyorsunuz. Tek tek her lastiğin detayını anlatmama gerek olduğunu düşünmüyorum. Soru basit bir şekilde sorulmuş cevabını verip yanına da bir cümle yola tutunamayacağından kayarsanız toplamanız çok zor yazmışım neresi zorunuza gitti bilmiyorum. Gerekli bir profil değilsiniz benim için göz ardı edip geçiyorum.

Okuyup anlamada sıkıntınız var sanırım. Hiçbir yerde yaz lastiği ile gitmeyin en azından çıkma lastik kiralayın yazıyor farkındaysan. Her şeye muhalefet olmak için lütfen bir yerlerinizi zorlamayın gerçekten gülünç duruyorsunuz. Tek tek her lastiğin detayını anlatmama gerek olduğunu düşünmüyorum. Soru basit bir şekilde sorulmuş cevabını verip yanına da bir cümle yola tutunamayacağından kayarsanız toplamanız çok zor yazmışım neresi zorunuza gitti bilmiyorum. Gerekli bir profil değilsiniz benim için göz ardı edip geçiyorum.
Tartışmayı dahi bilmiyorsunuz. Açıkcası pek zorlamanıza gerek yok anlatamazsınız zaten lastiklerin detaylarını çünkü bilgi birikiminiz ve tecrübeniz yetmiyor.

Hiçbir yerde yaz lastiği ile gitmeyin en azından çıkma lastik kiralayın yazıyor farkındaysan.
Anlatım bozukluğu.

Soru basit bir şekilde sorulmuş cevabını verip yanına da bir cümle yola tutunamayacağından kayarsanız toplamanız çok zor yazmışım
Olay tek boyutlu ele alınmış, yanlış. Kış lastiği sadece arabanın kaymaması için alınmaz.

Geri
Yukarı