HWiNFO64 programıyla gerçek işlemci sıcaklığını nasıl öğrenilir?

@Shuichi tatsuo hocam tekrar tekrar yazıyorum kusuruma bakmayın. BIOS'tan her iki fanın hız seçeneğini Turbo mu yapayım? Manuel olarak ayarla diyorsanız nasıl bir ayarlama yapmalıyım?

Custom olarak seçip %65 yapsanız herhalde 1200RPM civarına gelir.

Custom olarak seçip %65 yapsanız herhalde 1200RPM civarına gelir.

Ayarladım hocam. Bu arada kasanın ön tarafındaki mesh paneli kontrol edeyim dedim de tozlanmış bayağı, şaşırdım. Kısa sürede nasıl tozlandıysa artık... Temizledikten sonra sıcaklıklarda 3-4 derece kadar düşüş oldu, özellikle ekran kartı sıcaklığı RDR 2'de 70 dereceden 66 civarına geriledi. Hocam ben işlemciye CPU-Z ile stress testi yapıyordum. Belki bu program gereğinden fazla yük bindiriyordur. Sizin önerdiğiniz bir stress testi programı var mı?

Ayarladım hocam. Bu arada kasanın ön tarafındaki mesh paneli kontrol edeyim dedim de tozlanmış bayağı, şaşırdım. Kısa sürede nasıl tozlandıysa artık... Temizledikten sonra sıcaklıklarda 3-4 derece kadar düşüş oldu, özellikle ekran kartı sıcaklığı RDR 2'de 70 dereceden 66 civarına geriledi. Hocam ben işlemciye CPU-Z ile stress testi yapıyordum. Belki bu program gereğinden fazla yük bindiriyordur. Sizin önerdiğiniz bir stress testi programı var mı?

Ben Prime95 smallfft ile veya Cinebench R23 multicore ile yapıyorum testlerimi.

@Shuichi Tatsuo

Cinebench R23 ile 10 dakika multicore testi yaptım 84 dereceyi gördüm. Fanların her ikisi de %100, 1850 RPM hızla dönüyordu. CPU-Z ile yaptığımda 78 dereceyi gördüm ama artık pek kâle almıyorum bu programı.

Oyunlarda, özellikle Valorant gibi işlemciyi daha çok kullanan oyunlarda ortalama 60 derecede çalışıyor, bayağı normal değerler. Stres testinde dediğim gibi 84 dereceyi gördüm. Bu durumda soğutucuyu söküp kontrol etmeyi düşünüyorum. Artık gına geldi hocam anlayamadım neden böyle oluyor. En iyilerinden diye bahsedilen termal macunu kullanıyorum bir de. Zaten macunu sürerken denemediğim yöntem de kalmadı, bir zahmet eşit dağılmış olsun. Soğutucunun tam oturmamış olma ihtimali sıfır çünkü vidalarını eşit ve en sonuna kadar sıkı bir şekilde sıktığıma kesinlikle eminim. Oyunlarda böyleyken test esnasında neden 84 dereceyi görmüş olabilir? Soğutucu yetersiz mi kalıyor veya sorunlu mu anlamadım. 2 yıl garantisi var, gerekirse gönderirim. Yetersiz kalıyorsa da direkt atıp sıvı soğutucu alacağım zaten ki öyle gözüküyor...

Son düzenleme:
Ortada bir yetersizlik bulunmuyor açıkçası, oyunlarda 60 derece daha ne olsun...

Ayrıca 1850RPM'de 84 derece görmesi çok garip çünkü AG620 R5 7600 ile R23'te maksimum 74-76 dereceleri görüyor.

Ya macun fazla kaçıyor, ya elinizdeki macun çakma ya da hava sirkülasyonu sıkıntı bulunuyor.

Ortada bir yetersizlik bulunmuyor açıkçası, oyunlarda 60 derece daha ne olsun...

Ayrıca 1850RPM'de 84 derece görmesi çok garip çünkü AG620 R5 7600 ile R23'te maksimum 74-76 dereceleri görüyor.

Ya macun fazla kaçıyor, ya elinizdeki macun çakma ya da hava sirkülasyonu sıkıntı bulunuyor.

Oyunlardaki performansı kesinlikle yeterli. Yetersiz kalma durumunu stress testi için yazmıştım da belirtmemişim. Kasanın konumunda sıkıntı yok, arka tarafın duvara uzaklığı en az 30 cm. Kasanın yan tarafını kapalı tutuyorum, sirkülasyon konusunda bir sıkıntı olmamalı. Macunu en son kendim yayarak sürdüm, inanın ki ne az ne çok, tam ayarında uyguladım. Her tarafına özenle eşit şekilde yaydım, hassasiyet gösterdim. Sahte olma ihtimali de yok. Soğutucu bloğunun üstünde bir yanında sanki bir çivinin ucu boyutunda nokta gibi hafif bir oyuk vardı. Ezilmiş gibiydi yani ama pek ezilme denmez. Acaba bu durum soğutma performansını etkiler mi? Etkileseydi oyunlarda da etkilerdi diye düşünüyorum.

Her neyse hocam... Konuyu fazla uzattım, sizi de daha meşgul etmek istemem. Konuma vakit ayırıp yanıtlarınızla yardımcı olduğunuz için tekrar teşekkür ederim. Oyunlarda sorun olmadığı için bu şekilde kullanacağım. Her zaman %100 kullanılmıyor sonuçta. Sağ olun.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı