HWMonitor'de TMP 6 ve 8 100 dereceyi aşıyor

TRQuantum

Hectopat
Daha fazla  
Bu aralar bilgisayarım kendi kendine kapanıyor ardından güç kaynağı kablosunu çıkarıp takınca geri açılıyordu bende sıcaklıkla alakalı olabileceğini düşünüp HWMonitor'den sıcaklık değerlerine baktım ve tmpın 6 ile 8 125-128C aralarında geziyor sizce sorun ne olabilir?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-11-17 125313.png
    Ekran görüntüsü 2022-11-17 125313.png
    11,1 KB · Görüntüleme: 13
O sıcaklığı kendi kafasına göre veriyor aslında öyle bir ısı sensorü yok yani 6 ve 8 için anakartında bir ısı sensorü olamdığı için kafasına göre bir değer veriyor yani bir sıkıntı yok anakart sıcaklığı normal.

1668679524486.png

Bak bende de aynı şekilde öyle bir pin yeri olmadığı için öyle gösteriyor normal.

O sıcaklığı kendi kafasına göre veriyor aslında öyle bir ısı sensorü yok yani 6 ve 8 için anakartında bir ısı sensorü olamdığı için kafasına göre bir değer veriyor yani bir sıkıntı yok anakart sıcaklığı normal.

Eki Görüntüle 1575559

Bak bende de aynı şekilde öyle bir pin yeri olmadığı için öyle gösteriyor normal.

Peki bilgisayarın neden kendi kendine kapandığıyla ilgili bir bilgin olabilir mi?

Benim de kapanıyordu kendi kendine Valorant'a falan girince oyunlara girince bilgisayar zorlandığında fakat 7 aydır kapanmıyor benim bir şekilde çözdüm fakat nasıl çözdüm bilmiyorum biraz bilgisayarınız hakkında detay verir misiniz?

Bir tane daha konu aç istersen. Burası yanlış konu olarak geçmesi sana timeout verebilirler. Bu bu yüzden kapanıyor bilgisayarın detaylarını yaz yeni konuya hem başkaları da yardımcı olmuş olur.

Benim de kapanıyordu kendi kendine Valorant'a falan girince oyunlara girince bilgisayar zorlandığında fakat 7 aydır kapanmıyor benim bir şekilde çözdüm fakat nasıl çözdüm bilmiyorum biraz bilgisayarınız hakkında detay verir misiniz?

İşlemci: AMD Athlon 3000G (overclock)
Ekran kartı: Vega 3
RAM: 8 GB.
Anakart: MSI B450M-A Pro Max.
Güç kaynağı: 10-13 yıllık garip bir şekilde çalışan Casper güç kaynağı.

Yakın zamanda güç kaynağı ses yapıyor diye fanını değişmiştim ama ondan önce de 1-2 kez kapanmıştı o yüzden sebepin o olduğunu sanmıyorum.

Bir OCCT testi yapar mısın bir de güç kaynağının kaç watt olduğunu söyler misin?

OCCT testini aç oradan Power'a gelip Power testi yap.

1668680634141.png

Buraya gel ondan sonra da.

1668680653246.png

Sağ üstteki yerden buraya gelip OCCT testini yaparken yap bunu stabilite mi ona bak bir 5dk boyunca yap.

1668680831651.png

Benimki gibi böyleyse sıkıntı yok ama düzensiz ise yukarı aşağıda doğru inip çıkyıyorsa grafik sıkıntı var PSU da.

Son düzenleme:
Bir OCCT testi yapar mısın bir de güç kaynağının kaç watt olduğunu söyler misin?

OCCT testini aç oradan Power'a gelip Power testi yap.

Eki Görüntüle 1575580

Buraya gel ondan sonra da.

Eki Görüntüle 1575581

Sağ üstteki yerden buraya gelip OCCT testini yaparken yap bunu stabilite mi ona bak bir 5dk boyunca yap.

Eki Görüntüle 1575590

Benimki gibi böyleyse sıkıntı yok ama düzensiz ise yukarı aşağıda doğru inip çıkyıyorsa grafik sıkıntı var PSU da.

Dediğiniz testi yaptım gayet stabil ve güç kaynağım 350 watt.

Anlamıyorum bilgisayarda hiçbir sorun yok gibi ama nedense gün içerisinde durduk yere kapanıyor.

Geri
Yukarı