Hyper T4 İşlemci Soğutucu Montajı

Alper Arda Yazar

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Benim AMD 6300 işlemcime Hyper T4 soğutucu aldım.Kılavuza da baktım.Ama montajında sorun yaşıyorum.

İlk olarak çubuk şeklindeki aparatın çıkıntılı kısmını soğutucunun altındaki ortadaki boşluğa geçiriyorum.Sonra işlemcinin üstüne koyup kenarlardaki plastik çıkıntılara çubuğun iki ucunu birden geçirmeye çalıştığımda çubuğun bir ucu geçiyor diğer ucu geçmiyor.Yani bir ucu kısa geliyor gibi.Nerede yanlış yapıyorum bana anlatabilirmisiniz ?

Aparat ve soğutucu şunlar:

rbb80jj.jpg
fcCN6n3.jpg

Sen galiba o plastik parçayı diğer yana çevirdin ondan kısa geliyor.

O çubuk gibi şeyin ucundaki siyah parçayı diğer tarafa çevir öyle tak.

Ben Alper Arda Yazar abi. Yok abi her türlü denedim. Ne tarafı çıkıntıdan geçirirsem karşı taraftaki çıkıntıya geçmiyor. Eğer geçmeyen tarafa çok bastırırsam geçiyor ama bu seferde zaten zorlandığı için siyah yer dönmüyor. Olmazsa şimdilik stok fanı takacağım.

Üyeliğim Türkçe kurallarından dolayı engellenmiş. Allah aşkına nerede hata yapmışım bir açıklayın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Noktadan sonra boşluk bırakmadığın için olabilir. Uyarı aldın mı ? Uyarılır genelde, daha sonra ceza verilir.

Bak kardeşim, o çubuğun 2 ucunu da zar zor da olsa geçir. Daha sonra soğutucu bloğa bastır ve o plastik parçayı çevirmeye çalış. Biraz sert davranman gerekebilir.
El ile bastır biraz soğutucu bloğa.

Bunun dışında anakartın arkasına plastik parça taktın ya, işte onu tutan ön taraftaki vidaları fazla mı sıktın ?
Eğer fazla sıktıysan o çubuk demirin köşesine daha zor oturur, yani uzaklaşır oradan. Çok sıktıysan biraz gevşet o vidaları, tam olarak oturtabilmek için.
Umarım anlamışsındır.

Yani vidayı çok sıktıysan o 2 adet çubuk o uzun çubuk gibi parçadan uzaklaşır. Uzaklaşırsa takmak zorlaşır doğal olarak. Biraz gevşek vidayı.
Biraz daha yaklaşacaktır. Ve daha kolay takabileceksin bu şekilde.

O siyah parçayı çevirirken soğutucu bloğa bastır biraz, daha rahat olur o şekilde. Çok da bastırıp anakartı parçalama hani :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Abi sanırım ikimizin de anakartı aynı. İşlemcinin yanlarında kendinden bracket var. Ben anakarta bu yüzden bir şey takmadım.

Dün gece biraz zorladım geçti ama siyah parça baya bir zorlandı kapanmakta. Ben de kırılır diye pek fazla zorlamadım. O zaman biraz zorlayım. Ben bastırınca işlemci zarar görür diye korkuyorum. Bir şey olur mu ?

Ya işlemciyi anakartın soketine taktıysan o kolay kolay zarar görmez. Sadece bastırmanın dozunu ayarla.
5-10 kiloluk bir baskı uygula o tarafa. Aynı esnada siyah parçayı diğer tarafa yatır. Bu şekilde yaparsan hiçbir zarar görmez işlemci.
Zaten işlemciye sürekli olarak bir yük biner, soğutucu blok ve işlemcinin yüzeyinin iyi temas etmesi gerekir, soğunun ısı yapraklarına sağlıklı bir biçimde iletilebilmesi için.

Ve bu işlemi tek seferde yap. Yoksa termal macun her yana gider, boşluklar oluşur, bir anlamı kalmaz.
İmkanın var ise bir video çek ve tam olarak anlayalım ne denli zorlandığını. Belkide elin çok ürkek :D

Yav bro, amma kastın haa. Bu soğutucu low-profile bir soğutucu yani AMD'nin stok montaj kitini kullanıyor. Azcık stok fanını incelersen göreceksin. O çubuğu ortadaki çıkıntıda soğutucunun tabanındaki, iki çentikli boşluğu var oraya yerleştireceksin, işlemciye oturtacaksın, sonra önce klipssiz tarafı geçirdikten sonra klipsi indireceğin kısmı çentiğe geçirip klipsi zorlanacak şekilde kapatacaksın ki işlemciye soğutucu arasındaki macun iyice yayılsın, boşluklar iyice kapansın. Biraz zorlanacak tabii ki o kadar korkma telaş yapma... Abicim böyle bi konu açmadan önce kitapçığa bir bak.. Recep abinin yakındığı konu işte bu arkadaşım. Kısa gelmesi gibi bir şey olamaz biraz zorlanması lazım dediğim gibi...

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı