Hyper T4 soğutucu ve Zalman ZM-STG2 termal macun

zaphod

Kilopat
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Merhabalar,

İmzamdaki sistemin işlemci sıcaklığının yük altında değilken 60 derece civarında olması ve buna bağlı olarak stok soğutucunun çok fazla ses çıkarması sebebiyle işlemci soğutucusu arayışlarına girmiştim ve Technopat Sosyal'de konu açmıştım.

Cooler Master Hyper T4 soğutucu ve Zalman ZM-STG2 termal macun aldım. Soğutucunun fanı ekran kartına bakacak şekilde taktım. Soğutucu ThermalTake V2 Mid Atx kasama ucu ucuna sığdı. Açılışta 55-60 derece olan işlemci sıcaklığı 35-40 derece civarına indi.

Ancak termal macun ile ilgili bazı sorunlar yaşadım. Bu termal macunu daha önce kullanmamıştım ancak genelde hep olumlu yorumlar yapıldığı için bugün aldım. Bu termal macun önceden kullandığım termal macunlardan form olarak biraz farklı, daha katı ve işlemcinin üzerine sürmek çok çok zor. İlk denememde işlemci üzerine termal macunu sürmekte çok zorluk yaşadığım için macunu temizleyip belirli noktalara macun sıkıp soğutucu ile işlemci üzerine yaydım. Soğutucuyu taktığımda kenarlardan biraz macun çıktığı belli oluyordu. Bi yere dağılmamasına dikkat ederek temizleyebildiğim kadar temizledim.

Sorum şu: Bu haliyle 15-20 derece kadar sıcaklık farkı ve çok ciddi bir fan sesi farkı avantajı var. Termal macunu biraz bol sürmek sıcaklık değerlerinde kaç derece oynama yapar? Yeni aldığım termal macunla veya soğutucunun kutusundan çıkan termal macunla macunu yenilemeli miyim?

TErmal macunu bol sürmek sıcaklığa avantaj değil dezavantaj sağlar. Sıcaklık daha da artar. Macunun olabildiğince ince olması gerek.

Macunu işlemcinin üzerine sıktıktan sonra soğutucu ile olabildiğince bastırdım ama işte dediğim gibi yanlardan falan çıktı. Bu Zalman ZM-STG2 macunu nasıl süreceğiz ki ya? Çok katı ve esnek, ince ve düz sürülecek kadar dağılmıyor. :(

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı