HyperX Fury 2400MHz RAM OC yapma

algos31

Yoctopat
Daha fazla  
Merhaba,

Sistemimde HyperX Fury 16 GB 2400MHz 15CL RAM takılı. Eklemek istediğim RAM 16 GB 3200 16CL RAM.

Bu şekilde upgrade yapmak istememin sebebi; ileride sistemime tekrar RAM takmak istediğimde 3200 16CL 2 adet daha RAM alıp sonrasında da 1. yi de değiştirip 3200 16CL yapmak istiyorum.

Bildiğim kadarıyla sistemde 2400MHz takılı olduğu sürece 3200MHz performansı ile çalışmayacak, 2400 MHz baz alarak çalışacak. Bu başlangıçta benim için önemli değil.

Sorum ise: Yukarıda belirttiğim gibi düşük frekanstaki RAM'i baz alarak sorunsuz çalışır mı? Yoksa herhangi bir problem yaşar mıyım?

Merhaba,

Sistemimde HyperX Fury 16 GB 2400MHz 15CL RAM takılı. Eklemek istediğim RAM 16 GB 3200 16CL RAM.

Bu şekilde upgrade yapmak istememin sebebi; ileride sistemime tekrar RAM takmak istediğimde 3200 16CL 2 adet daha RAM alıp sonrasında da 1. yi de değiştirip 3200 16CL yapmak istiyorum.

Bildiğim kadarıyla sistemde 2400MHz takılı olduğu sürece 3200MHz performansı ile çalışmayacak, 2400 MHz baz alarak çalışacak. Bu başlangıçta benim için önemli değil.

Sorum ise: Yukarıda belirttiğim gibi düşük frekanstaki RAM'i baz alarak sorunsuz çalışır mı? Yoksa herhangi bir problem yaşar mıyım?

Hocam kesin sorun çıkartır anladığım kadarıyla 2400 MHz'lik RAM'ler takılı sizin takmak istediğiniz 3.200 MHz çok büyük uyumsuzluk meydana gelir.

Hocam kesin sorun çıkartır anladığım kadarıyla 2400 MHz'lik RAM'ler takılı sizin takmak istediğiniz 3.200 MHz çok büyük uyumsuzluk meydana gelir.

Öncelikle teşekkür ederim cevapladığınız için. Fakat tahminden ziyade daha bilimsel bir cevaba ihtiyacım var. Çünkü çalıştığına dair örnek sistemler mevcut fakat sizin uyarınız gibi çalışmama ihtimalinin olduğunu da araştırdığımda görüyorum. Neye göre bu istediğim planda ilerleyebilirim asıl öğrenmek istediğim bu.

Öncelikle teşekkür ederim cevapladığınız için. Fakat tahminden ziyade daha bilimsel bir cevaba ihtiyacım var. Çünkü çalıştığına dair örnek sistemler mevcut fakat sizin uyarınız gibi çalışmama ihtimalinin olduğunu da araştırdığımda görüyorum. Neye göre bu istediğim planda ilerleyebilirim asıl öğrenmek istediğim bu.

Hocam alırsanız paranız ziyan olur bilimsel bir cevabı yok 2400 MHz'le 3200 MHz'i kimse aynı sistemde tercih etmez.

Bilimsel kanıt:

1) 2400 Mhz ramın yanına 3200 Mhz ram takarsan 3200 Mhz olan ram 2400 Mhz’de çalışacaktır.

2) 2400 Mhz rami 3200 Mhz’e yükseltemezsin, yükseltsen dahi o OC‘li bir şekilde çalışıp yanına 3200 Mhz takınca ikisi beraber 3200 Mhz olarak çalışmaz, öyle bir OC sistemi yok.

3) Ramlerin içlerindeki çip farklılıkları yüzünden mavi ekran, donma, takılma gibi sorunlar yaşaman yüksek olasılık. Uyum içinde çalışan ramler olması onların tam performansta çalıştığını göstermiyor.

4) Üretici markalar bile kit ram dışında birebir aynı özellikte olan 2 ramin bile %100 uyum içinde çalıştığını garanti edemiyor. Dolayısıyla risk almanın bir anlamı yok.

5) Bahsettiğin şekilde “önce ikisi de 2400 Mhz’de çalışacak, bu şekilde çalışması önemli değil” dediğin durumu kabul etsen bile iki gün sonra 2400 Mhz’yi satıp 3200 Mhz ramin aynısından alsan onda da çip farklılığı olma ihtimali yüksek olacak ve o şekilde de sıkıntı yaşama ihtimalin fazla olacaktır.

Tamamen kumar, paran çoksa dene. Ama değilse 2400 Mhz ramini sat, üstüne para ekle ve 3200 Mhz kit ram al kafan rahat olsun.

Anakartınızın dökümanından ram desteğini kontrol etmeniz gerekiyor.Dökümanda kulladığınız ram varsa kaç mhz desteklediği yazmakta.

Yeni konular

Geri
Yukarı