Çözüldü HyperX Fury 3200MHz Memtest86 RAM sonuçları

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Anquix

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar.

İşlemci: Ryzen 5 3600.
Anakart: Gigabyte Aorus X570 PRO.

Daha öncesinde G.Skill Ripjaws V 3000MHz ile sorun yaşadım. Daha sonrasında Corsair Vengeance 3200MHz RGB aldım ve onda da sorunlar yaşadım.
Şu an anakartın da desteklediği RAM'ler listende bulunan Kingston HyperX Fury 3200MHz 8x2 16 GB (hx432c16fb3/8) RAM aldım. Destek listesinde olduğu halde eski 3000MHz RAM'lerim ile Cyberpunk 2077'de crash ya da mavi ekran sorunu yaşamıyordum 2366MHz kullanırken. XMP modu ile 3000E çıkarttığımda bilgisayar ölme noktasına geliyordu.

Bugün almış olduğum bu HyperX Fury deneyimlerimde Cyberpunk 2077'de direkt crash vermeler başladı. Normal kullanımda sorun yokken oyuna girdiğimde crash yemeye devam ettim. Tekrardan bir Memtest86'a soktum ve daha hiçbir sorun olmayan sıkıntısız çalışan RAM'lerimde test 7 ve 8'de toplam 6 tane hata ile karşılaştım. XMP modülü içerisinde verdiği otomatik frekans ve voltaj değerlerini kullanmaktayım. 1.5 aydır bu RAM sorunu beni yiyip bitirdi, günlerdir oradan oraya koşup orayı aramaktan yoruldum. Destek listesinde olan RAM'i aldığım halde hala sıkıntı yaşıyorum artık intiharın eşiğine geldim sinir ve stresten. Lütfen bana keskin ve ciddi sonuçlar içeren cevaplar ile yardım edin lütfen.

Memtest86 sorun ekranı ektedir.

Dosya Ekleri

• IMG_20201215_213019.jpg
    IMG_20201215_213019.jpg
    245,3 KB · Görüntüleme: 84
Çözüm
BIOS sürümünüz nedir? F30 değilse F30'a güncelleyin. Açıklamada bellekle ilgili bir yenilikten bahsedilmiyor ama deneyelim yine de. Çipset sürücünüzü de aşağıdaki rehbere göre güncelleyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bütün bunları yapmanıza rağmen yine XMP'de sorun yaşarsanız voltaj sıkıntısı çıkıyor olabilir. Değerleri elle girin, ki girmişsiniz de. 3177 MHz ile 3200 MHz arasındaki farkı hissetmezsiniz, oluşmaz bile.
F31O'yu kurmayın. Beta sürüm gibi duruyor. Şu an XMP açık sanırım, bir süre böyle kullanın. Yine sorun yaşarsanız dediğim gibi, elle ayarlayıp öyle kullanın.

Şu an F30'a güncelleyip X. M.P profile 1 ile 3200MHz Memtest86 yapacağım. İlk aşamada 7'ye kadar gelip sorun çıkarmazsa işe yaramış demektir. Hala devam edecek olursa BIOS Update'de çözüm olmadı demektir.

Çözülürse buraya yazacağım fakat, olur da bununla da çözülmezse ne gibi aksiyonlar izleyeceğiz bunları yazarsan sevinirim @Bora Dere hocam.
Şimdiden teşekkürler.

Yapacağınız şeyi söylemiştim aslında.
Yine sorun yaşarsanız dediğim gibi, elle ayarlayıp öyle kullanın.
Bütün bunları yapmanıza rağmen yine XMP'de sorun yaşarsanız voltaj sıkıntısı çıkıyor olabilir. Değerleri elle girin, ki girmişsiniz de. 3177 MHz ile 3200 MHz arasındaki farkı hissetmezsiniz, oluşmaz bile.

Testte belli bir yerde sorun çıkmazsa demeyin, tamamını yapın.

Yapacağınız şeyi söylemiştim aslında.

Testte belli bir yerde sorun çıkmazsa demeyin, tamamını yapın.
Hocam dünkü yaptığım test 7+ saat sürdü ve buna harcayacak vaktim gerçekten kalmadı. 1.5 hafta içerisinde totalde 40 saatten fazla süreyi memtest86'ya harcadım.

Elle ayarlama konusuna gelince 3200MHz değil de 3177MHz olarak kullanabiliyorum. Olay bu kısımda 3200MHz kullanırken neden sorun yaşadığım idi.
Bir de, voltaj haricinde her şeyi el ile ayarladım.

O zaman test yapmak zorunda değilsiniz. Zaten sadece XMP açıkken sorun yaşıyorsunuz, donanımsal bir sorun yok gibi. Bu da pek çok kere gördüğüm bir durum. XMP profilinin voltaj ve frekansı sorun çıkarıyordur, sizin anakartınızda bunu yaşayan birkaç kişi daha gördüm.

Çözümü elle girmek, 33 MHz eksiklik de size 1 FPS bile kaybettirmeyecektir.

O zaman test yapmak zorunda değilsiniz. Zaten sadece XMP açıkken sorun yaşıyorsunuz, donanımsal bir sorun yok gibi. Bu da pek çok kere gördüğüm bir durum. XMP profilinin voltaj ve frekansı sorun çıkarıyordur, sizin anakartınızda bunu yaşayan birkaç kişi daha gördüm.

Çözümü elle girmek, 33 MHz eksiklik de size 1 FPS bile kaybettirmeyecektir.

Haklısınız hocam, 33MHz ile bir sorun yaşamayacağım fakat XMP profilinde sonuç alamıyor olmamdaki asıl sebebin asıl problemin ne olduğunu gerçekten merak ediyorum. Orta-üst segment bir anakarta sahip olup da böyle bir sorun yaşamak gerçekten can sıkıcı.

XMP profilinde sonuç alamıyor olmamdaki asıl sebebin, asıl problemin ne olduğunu gerçekten merak ediyorum.
Bunu da 1-2 kere açıklamıştım. Tam sebebini şu an bilmesem de genelde voltaj sorunu oluyor.
XMP profilinin voltaj ve frekansı sorun çıkarıyordur.
...voltaj sıkıntısı çıkıyor olabilir.
Pek çok kişi yaşıyor bunu, elle girince sorun yoksa böyle kullanabilirsiniz.

Bunu da 1-2 kere açıklamıştım. Tam sebebini şu an bilmesem de genelde voltaj sorunu oluyor.

Pek çok kişi yaşıyor bunu, elle girince sorun yoksa böyle kullanabilirsiniz.
Update sonrası değerler bu şekilde. Bir kaç deneme ve test sonrası F30 sürümünde de sorun yaşarsam size yazacağım. Bu arada değerlere baktığımız zaman bir sorun görünüyor mu sizce?

Dosya Ekleri

• IMG_20201216_121312.jpg
    IMG_20201216_121312.jpg
    187,4 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG_20201216_121300.jpg
    IMG_20201216_121300.jpg
    69,2 KB · Görüntüleme: 31
Yaklaşık 1.5 saatlik Cyberpunk 2077 testinden sonra BiOS Update'i sonrasında sorunun çözüldüğünü görüyorum. Her ihtimale karşı gece yatmadan önce detaylı Memtest86 testi yapacağım. Şimdilik hiçbir sorun görünmüyor. Test sonrasında net cevabı buraya atarım. Yardımların için çok teşekkür ederim @Bora Dere
Bir sorun görmüyorum. İyi gibi.

Sonuçlar: 0 hata.

Çok saçma bir şekilde o kadar uğraşıp, yeni RAM bile alıp düzeltemediğim şeyin BIOS Update ile çözüleceği hiç aklıma gelmezdi. Benim aptallığım, sizi de yordum kusura bakmayın.

Teşekkürler her şey için!

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı