Çözüldü HyperX Fury 3200MHz Memtest86 RAM sonuçları

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Anquix

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar.

İşlemci: Ryzen 5 3600.
Anakart: Gigabyte Aorus X570 PRO.

Daha öncesinde G.Skill Ripjaws V 3000MHz ile sorun yaşadım. Daha sonrasında Corsair Vengeance 3200MHz RGB aldım ve onda da sorunlar yaşadım.
Şu an anakartın da desteklediği RAM'ler listende bulunan Kingston HyperX Fury 3200MHz 8x2 16 GB (hx432c16fb3/8) RAM aldım. Destek listesinde olduğu halde eski 3000MHz RAM'lerim ile Cyberpunk 2077'de crash ya da mavi ekran sorunu yaşamıyordum 2366MHz kullanırken. XMP modu ile 3000E çıkarttığımda bilgisayar ölme noktasına geliyordu.

Bugün almış olduğum bu HyperX Fury deneyimlerimde Cyberpunk 2077'de direkt crash vermeler başladı. Normal kullanımda sorun yokken oyuna girdiğimde crash yemeye devam ettim. Tekrardan bir Memtest86'a soktum ve daha hiçbir sorun olmayan sıkıntısız çalışan RAM'lerimde test 7 ve 8'de toplam 6 tane hata ile karşılaştım. XMP modülü içerisinde verdiği otomatik frekans ve voltaj değerlerini kullanmaktayım. 1.5 aydır bu RAM sorunu beni yiyip bitirdi, günlerdir oradan oraya koşup orayı aramaktan yoruldum. Destek listesinde olan RAM'i aldığım halde hala sıkıntı yaşıyorum artık intiharın eşiğine geldim sinir ve stresten. Lütfen bana keskin ve ciddi sonuçlar içeren cevaplar ile yardım edin lütfen.

Memtest86 sorun ekranı ektedir.

Dosya Ekleri

• IMG_20201215_213019.jpg
    IMG_20201215_213019.jpg
    245,3 KB · Görüntüleme: 85
Çözüm
BIOS sürümünüz nedir? F30 değilse F30'a güncelleyin. Açıklamada bellekle ilgili bir yenilikten bahsedilmiyor ama deneyelim yine de. Çipset sürücünüzü de aşağıdaki rehbere göre güncelleyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bütün bunları yapmanıza rağmen yine XMP'de sorun yaşarsanız voltaj sıkıntısı çıkıyor olabilir. Değerleri elle girin, ki girmişsiniz de. 3177 MHz ile 3200 MHz arasındaki farkı hissetmezsiniz, oluşmaz bile.
Anakart sorunlu olabilir mi?

Şu zamana kadar bir sıkıntısını görmedim. Taktığım RAM'ler XMP modu haricinde tıkır tıkır çalışıyor.
@Recep Baltaş hocam ciddi seviyede yardımına ihtiyacım var. Kafayı yeme seviyesindeyim. Umarım bu konuda yardımın dokunur, teşekkür ederim.
@Tolga Samet hocam yardım lütfen.
3172MHz'e çekince hiçbir hata çıkmadı. Anakartta mı sorun var bilmiyorum. Hiçbir RAM'de tam XMP performansı alamadım. Hep düşürüp çalıştırabiliyorum sorunsuz şekilde. Anakartın BIOS sistemi de güncel. XMP desteği mi bozuk acaba anakartın? Yardımcı olursanız sevinirim.
Aşağıda 3177MHz ve 3200MHz Memtest86 sonuçları bulunmakta.

Hata bulunan 3200MHz, sorunsuz tamamlayan ise 3177MHz.

Dosya Ekleri

• IMG_20201216_091702.jpg
    IMG_20201216_091702.jpg
    180,3 KB · Görüntüleme: 43
  • 3177MHz.png
    3177MHz.png
    27,1 KB · Görüntüleme: 47
  • 3200MHz.png
    3200MHz.png
    30,9 KB · Görüntüleme: 45
@Bora Dere hocamda bir göz atsın. Anakartınızda XMP açınca sıkıntı oluyor anladığım kadarıyla. Eğer 3 RAM'de de aynı sıkıntı olduysa anakartta sıkıntı olma ihtimali yüksek. Ya da cidden şansıssınız. Bence anakart değiştirin. XMP açınca ne gibi sıkıntılar yaşıyorsunuz?

@Bora Dere hocamda bir göz atsın. Anakartınızda XMP açınca sıkıntı oluyor anladığım kadarıyla. Eğer 3 RAM'de de aynı sıkıntı olduysa anakartta sıkıntı olma ihtimali yüksek. Ya da cidden şansıssınız. Bence anakart değiştirin. XMP açınca ne gibi sıkıntılar yaşıyorsunuz?

XMP otomatik profil kullanırken en üst MHz olarak kendisi ayarlıyor. 3200MHz aldığı zaman XMP RAM'ler sağlam olduğu halde bozuk gösteriyor. 3200 değil de 3177 civarına çekince hata sayısı 0'a düşüyor. Önceki aldığım RAM'lerde de aynısı oluyordu. 3000MHz RAM 3000'de çalışırken 300E yakın hata çıkıyordu. 2977MHz'e çekince 0 hata oluyordu. XMP'nin tam randımanında oluşturduğu otomatik profil asla sağlıklı çalışmıyor hocam.

Bu sorunu sistemi topladığınızdan beri yaşıyorsunuz sanırım, hep de XMP açıkken oluyor gibi. Benim anladığım bu, yanlışsam düzeltin.

Sistemi siz mi montajladınız? RAM'ler hangi slotlara takılı?

Bu sorunu sistemi topladığınızdan beri yaşıyorsunuz sanırım, hep de XMP açıkken oluyor gibi. Benim anladığım bu, yanlışsam düzeltin.

Sistemi siz mi montajladınız? RAM'ler hangi slotlara takılı?

Bu sorunları XMP ile RAM'leri tam randımanlı kullanacağımı öğrendiğim zaman yaşamaya başladım. Cyberpunk 2077 gireceğim zaman 2133MHz çalışan ilk RAM'i X. M.P ile 3000MHz'e çıkarttım ve mavi ekran hataları almaya başladım. Daha sonrasında RAM'de sorun olacağını düşünüp bir RAM daha aldım ve gene aynı hatayı yaşadım. Ardından RAM'i aldığım yere götürüp yenisini aldım (RAM anakart destek listesinde de bulunmakta) 3200MHz alınca hatalar ve sorunlar başlıyor fakat 3200 değil de bir tık altı olan 3177 civarına çekince hata sayısı 0'a düşüyor.
Sistemin montajında herhangi bir sıkıntı yok. Anakart kitapçığında bulunan 2-4 slotlarında takılı RAM'ler.

BIOS sürümünüz nedir? F30 değilse F30'a güncelleyin. Açıklamada bellekle ilgili bir yenilikten bahsedilmiyor ama deneyelim yine de. Çipset sürücünüzü de aşağıdaki rehbere göre güncelleyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bütün bunları yapmanıza rağmen yine XMP'de sorun yaşarsanız voltaj sıkıntısı çıkıyor olabilir. Değerleri elle girin, ki girmişsiniz de. 3177 MHz ile 3200 MHz arasındaki farkı hissetmezsiniz, oluşmaz bile.

Çözüm

Dediğiniz güncelleme işlemini yaptım. Ekte de BIOS ile alakalı fotoğraflar bulunmaktadır.
Ve

Bios update seçenekleri içerisinde F31 sürümü gelmiş. Buna güncellemeli miyim?

Dosya Ekleri

• IMG_20201216_101204.jpg
    IMG_20201216_101204.jpg
    69,2 KB · Görüntüleme: 37
  • IMG_20201216_101214.jpg
    IMG_20201216_101214.jpg
    199,4 KB · Görüntüleme: 48
F31o'yu kurmayın. Beta sürüm gibi duruyor. Şu an XMP açık sanırım, bir süre böyle kullanın. Yine sorun yaşarsanız dediğim gibi, elle ayarlayıp öyle kullanın.

Yeni konular

Geri
Yukarı