Hz aşırtma ile 280Hz yapılan monitörde oyunlarda netlik kayboldu

• Konuyu başlatan Azely
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 12
  • Görüntüleme 740

Azely

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, kısa bir süre önce sistem dizdim. Eve getirdim kurdum, monitörüm ASUS TUF VG279mq model Hz asirtmayla 280 Hz'yi destekliyor. Hz asirtmadan önce 240 Hz de kullandım bir süre. 280 Hz olarak aldığım için o Hz'de oynamak istedim. Asirtmayi denedim G-Sync'den dolayı monitör kendini 144 sabitledi, kapadım asirtmayi geri aldım yine aynı netlikte oyunu oynadım daha sonra asirtmayla çok uğraştım. Bir şekilde 280 getirdim fakat oyunda karakterlerde netlik gitti daha tuhaf görünmeye başladı daha sonra ben asirtmayi kapadım yine aynı şekil karakterler net değildi. Netlikten kastim şu ilk geldiğinde karakterler aşırı netti şu an o kadar değil. Keskinlik falanda açık değil. Oyun ayarlarımda falan bir sıkıntı yok geri o şekil de net olsun istiyorum. Bunun bir çözümü var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
G-Sync aldığın FPS'yi monitörün Hz'si ile eşitler. Sorunun 280Hz için 280+ FPS alamadığından olmasın. 🤔

RTX 3070 Ryzen 5 5600X sistemin bu bence ondan değil sence? Mesela dün kendini 280 Hz'ye geri çekmişti oyun oynadım vs hiçbir şey olmadı bugün Windows güncellemesi yaptım geri 144 Hz'ye çekti bir gün boyunca böyle olacak yarın belki kendini yine 280'a çeker. Gozden kaçırdigim bir ayar mi var monitorun yapısı mi bu yoksa bozuk mu anlayamadim.

RTX 3070 Ryzen 5 5600X sistemin bu bence ondan değil sence? Mesela dün kendini 280 Hz'ye geri çekmişti oyun oynadım vs hiçbir şey olmadı bugün Windows güncellemesi yaptım geri 144 Hz'ye çekti bir gün boyunca böyle olacak yarın belki kendini yine 280'a çeker. Gozden kaçırdigim bir ayar mi var monitorun yapısı mi bu yoksa bozuk mu anlayamadim.

Monitörlerin hız aşırtma özelliklerinde native değer kadar stabil çalışmadığını gördüğüm testler yaptım. Normal Hz değerinde çalıştırmak daha iyidir.
280Hz yapmadan default ayarlarda hiç denedin mi?
Windows ile ilgili de olabilir. Sürücü çakışması veya uyumsuz bir sürücü.
Ekran kartı sürücüsü vs.
Monitörü farklı bir GPU'ya da farklı bir sistemde denersen daha iyi yanıt buluruz.

Kaba fakat hızlı bir çözüm arıyorsanız CRU tarzı bir yazılım ile kullanmadığınız 60hz, 80hz, 144hz benzeri modları silebilirsiniz.

Oyunlarda renk ayarlarınızı değiştiren bir yazılım kullanıyorsanız (vibrancegui vb) kaldırın.

Daha sonra renk ayarlarınızı aşağıdaki gibi ayarlayın:
renkayar.png

Son olarak Nvidia DSR kullanıyorsanız kapatmanızı tavsiye ederim.

Eğer yenileme hızını Nvidia üzerinden ayarladıysanız, Windows üzerinden ayarlamayı deneyin. Windows üzerinden ayarladıysanız o zaman tam tersi bu sefer Nvidia üzerinden ayarlayın.

DSR zaten kapaliymis baktım Hz silmeye cesaret edemedim renk ayarıni yaptım bakalım sonuç ne olacak. Bana 3 D ayarlarının tümünu atar mısın? Bir de Windows kaç kullanıyorsun?

Son düzenleme:
DSR zaten kapaliymis baktım Hz silmeye cesaret edemedim renk ayarıni yaptım bakalım sonuç ne olacak. Bana 3 D ayarlarının tümünu atar mısın? Bir de Windows kaç kullanıyorsun?

Windows 10 kullanıyorum. Bahsettiğin 144Hz dönme sorununu bir kere yaşamıştım geçen yıl, bir daha tekrar etmedi, ayarlar ile çok oynadım format falan yedi bilgisayar açıkçası neden kaynaklanıyor bilmiyorum.

3d1.png
3d2.png
3d3.png

Ayarlarım böyle, bunlar büyük çoğunluğu ile pek alakası olduğunu zannetmiyorum açıkçası.

Windows 10 kullanıyorum. Bahsettiğin 144Hz dönme sorununu bir kere yaşamıştım geçen yıl, bir daha tekrar etmedi, ayarlar ile çok oynadım format falan yedi bilgisayar açıkçası neden kaynaklanıyor bilmiyorum.

Eki Görüntüle 1719874Eki Görüntüle 1719875Eki Görüntüle 1719876

Ayarlarım böyle, bunlar büyük çoğunluğu ile pek alakası olduğunu zannetmiyorum açıkçası.

Format yedikten sonra mı düzeldi sizinki çünkü ben ne yaparsam yapım aynı sorunu yaşıyorum 280'a kendi kendine çekiyor bir süre sonra bakıyorum 144 kapatıyorum bir süre açtığımda 280'a dönmüş. Ben Windows 11 kullanıyorum Windows'u mu acaba düzgün kurmadilar anlayamadım bir türlü.

Yeni konular

Geri
Yukarı