Hz ve FPS ilişkisi nasıldır?

deniANO

Picopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar.
Ben bir sistem sipariş etmiştim. Henüz gelmedi fakat Valorant benchmark testlerini izlediğimde 330-410 arası FPS değerleri aldığını görebiliyorum. Fakat internette dolaşırken 60Hz'de 60 FPS, 144Hz de 144FPS gibi videolar. gördüm bazı yayıncılar mesela 240Hz oynayıp 240FPS sabit yapıyorlar ayarlardan.
Ben şu anki 144Hz monitörüm ile o benchmarktaki FPS'leri görebilir miyim yoksa gerçekten maksimum 144 FPS mi alabilirim?

144 Hz destekleyen monitörün varsa ve oyunda 400 FPS alıyorsan gözlerin bunu en fazla 144 FPS alıyormuşsun gibi algılar. Yani mönitörünün desteklediği maksimum yenileme hızında bir deneyim yaşarsın.

FPS'yi monitör Hz değerine sabitlemek her ne kadar yırtılmaları önlese de competitive oyunlarda input lag değerini arttıracağından dolayı sabitlenmesini tavsiye etmiyorum. AAA tarzı oyunlarda FPS'yi monitör Hz değerine sabitlemek daha mantıklı bir tercih olacaktır.

Herkese merhabalar.
Ben bir sistem sipariş etmiştim. Henüz gelmedi fakat Valorant benchmark testlerini izlediğimde 330-410 arası FPS değerleri aldığını görebiliyorum. Fakat internette dolaşırken 60Hz'de 60 FPS, 144Hz de 144FPS gibi videolar. Gördüm bazı yayıncılar mesela 240Hz oynayıp 240FPS sabit yapıyorlar ayarlardan.
Ben şu anki 144Hz monitörüm ile o benchmarktaki FPS'leri görebilir miyim yoksa gerçekten maksimum 144 FPS mi alabilirim?

İlk olarak 330 veya onun gibi FPS'ler alırsınız dediğiniz 144Hz olup 144FPS alan kişilerin yaptığı şey V-Sync ayarını açmaktır bu ayarın amacı monitörün Hertz oranıyla FPS'i sabitlemek bunun artıları ekranda yırtılma olmaz ve daha yumuşak bir görüntü elde edersiniz bunun eksileri giriş gecikmesi artar ve FPS oyunlarında istemediğiniz bir şeydir.

Fazla FPS gecikmeyi düşürür. Ama HZ'nin yüksek olması kadar etkilemez. 200 FPS, 75 Hz yerine 160 FPS, 144 Hz tercih ederim.

Geri
Yukarı