Çözüldü Hz ve FPS ilişkisi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

GokdenizGuner

Hectopat
Monitörüm 60Hz ve oyunlarda FPS sabitleme olayı var (hepsinde olmasa da). Monitörüm 60Hz diye gördüğüm FPS kaç olursa olsun 60 FPS gibi mi gözükür? Yoksa fark olur mu FPS değerleri arasında? Cevabını merak ediyorum :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hz = Bir monitörde gösterilebilen maksimum FPS
FPS = Bir oyunda saniyede gösterilen kare sayısı.

Yani dediğin doğru. Monitör 60Hz ise sen 300 FPS alsan bile monitör bunu 60 FPS olarak gösterecek.
Hz = Bir monitörde gösterilebilen maksimum FPS
FPS = Bir oyunda saniyede gösterilen kare sayısı.

Yani dediğin doğru. Monitör 60Hz ise sen 300 FPS alsan bile monitör bunu 60 FPS olarak gösterecek.

Çözüm
FreeSync (NVIDIA kartlarda Adaptive Sync) ve G-Sync, monitörünüzün Hz ile grafik kartınızdan çıkan FPS'yi sabitler. Yani 60Hz monitörde herhangi bir Sync açtığınızda otomatikman grafik kartınızdan 60 FPS alırsınız yani kartınızı limitlemiş, sınırlandırmış olursunuz. Yırtılma konusunda iyi midir? Evet, fakat saliselerin önemli olduğu Online oyunlarda input lag yani giriş gecikmesi meselesinden ötürü pek tercih edilmez. Ben deneme yanılma ile Online oyunlarda herhangi bir Sync özelliğini açmama kararı aldım ve oldukça da memnunum.Değişken FPS değerlerine göre monitörünüzde yırtılmayı, görüntü bozulmasını engeller fakat dediğim gibi,tercih meselesi.

Geri
Yukarı