HZ ve FPS oranı

yasNbae

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Yazılımcı olmak isteyen bir liseli
Merhabalar 280Hz IPS panel bir monitör almıştım, bir şey soracaktım. Şu an sadece 280 FPS civarını CS:GO'da gördüm. Örneğin R6'da ve Warzone'da FPS ne kadar fazla ise o kadar Hz'ye çıkabiliyor mu? Yani R6'da ve Warzone'da 200FPS aldığım zaman 200Hz'de alabiliyor muyum?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar 280Hz IPS panel bir monitör almıştım, bir şey soracaktım. Şu an sadece 280 FPS civarını CS:GO'da gördüm. Örneğin R6'da ve Warzone'da FPS ne kadar fazla ise o kadar Hz'ye çıkabiliyor mu? Yani R6'da ve Warzone'da 200FPS aldığım zaman 200Hz'de alabiliyor muyum?
Şöyle. Mesela benim monitörüm 75Hz ben CS:GO'da istersem 300 500 1000 FPS alayım, yine de 75 FPS olarak hissedeceğim. Yani FPS'mi 75'e sabitlesem bile aynı hissiyatı alacağım. Ama gidip 144Hz bir monitör alırsam, bu sefer 144 FPS'i gözlerim görebilecek. 144 FPS hissiyatı alacağım. Ama yine de 145 FPS alırsam bunu 144 olarak tadacağım. Umarım anlaşılmışımdır. Sorunun cevabı ise 280hz bir monitörün olduğu için evet 200 FPS hissiyatını alacaksın.

Şöyle. Mesela benim monitörüm 75Hz ben CS:GO'da istersem 300 500 1000 FPS alayım, yine de 75 FPS olarak hissedeceğim. Yani FPS'mi 75'e sabitlesem bile aynı hissiyatı alacağım. Ama gidip 144Hz bir monitör alırsam, bu sefer 144 FPS'i gözlerim görebilecek. 144 FPS hissiyatı alacağım. Ama yine de 145 FPS alırsam bunu 144 olarak tadacağım. Umarım anlaşılmışımdır. Sorunun cevabı ise 280Hz bir monitörün olduğu için evet 200 FPS hissiyatını alacaksın.

Hocam CS:GO gibi rekabetçi oyunlarda 75Hz monitörün varsa V-Sync açmak yerine 300 FPS alsan daha akıcı bir oyun oynarsın çünkü V-Sync açında mouseda lag olur.

Şöyle. Mesela benim monitörüm 75Hz ben CS:GO'da istersem 300 500 1000 FPS alayım, yine de 75 FPS olarak hissedeceğim. Yani FPS'mi 75'e sabitlesem bile aynı hissiyatı alacağım. Ama gidip 144Hz bir monitör alırsam, bu sefer 144 FPS'i gözlerim görebilecek. 144 FPS hissiyatı alacağım. Ama yine de 145 FPS alırsam bunu 144 olarak tadacağım. Umarım anlaşılmışımdır. Sorunun cevabı ise 280hz bir monitörün olduğu için evet 200 FPS hissiyatını alacaksın.

Yanlış bir bilgilendirme, monitörün 75Hz olsa da 75 FPS ile 300 FPS arasında dağlar kadar fark var, her zaman alabileceğiniz en yüksek FPS'i almaya bakın.

Yanlış bir bilgilendirme, monitörün 75Hz olsa da 75 FPS ile 300 FPS arasında dağlar kadar fark var, her zaman alabileceğiniz en yüksek FPS'i almaya bakın.

Ya bir siz mi zekisiniz? O zaman niye 240Hz monitörler var millet niye bunları alıyor millet salak mı?
Dostum bilip bilmeden yazıyorsun yapma rica edeceğim. HZ değerin neyse görebileceğin en yüksek FPS'odur sen 60Hz monitörde ha 60 almışsın ha 1000 hiçbir farkı yok.

Hocam CS:GO gibi rekabetçi oyunlarda 75Hz monitörün varsa V-Sync açmak yerine 300 FPS alsan daha akıcı bir oyun oynarsın çünkü V-Sync açında mouseda lag olur.
Kesinlikle psikolojik yapılan testler var öyle bir durum yok.

Ya bir siz mi zekisiniz? O zaman niye 240Hz monitörler var millet niye bunları alıyor millet salak mı?
Dostum bilip bilmeden yazıyorsun yapma rica edeceğim. HZ değerin neyse görebileceğin en yüksek FPS'odur sen 60Hz monitörde ha 60 almışsın ha 1000 hiçbir farkı yok.

Hocam CS:GO'da bir 60Hz V-Sync açıp oyna bir de V-Sync açmadan oyna bak bakalım fark var mı yok mu adam doğru konuşmuş.

Hocam CS:GO'da bir 60Hz v-Sync açıp oyna bir de v-Sync açmadan oyna bak bakalım fark var mı yok mu adam doğru konuşmuş.

Ya dostum sen v-Sync açsanda açmasanda 60Hz monitörün varsa üstünü göremiyorsun ki :).Sadece sistemi daha az yorması ve tearing olayını durdurması için bu Sync'leri kullanıyoruz.

Kesinlikle psikolojik yapılan testler var öyle bir durum yok.

Dostum 75FPS ve 300 FPS arasinda 75Hz'de bile fark alıyor. Oyun daha smooth oluyor.
Dostum zamanında bende kullandım ve sıkıntı olmadı ama yine de sen bilirsin. Yani benim gözlemlerimce öyle bir şey yok ve birçok teste dediğimi destekler nitelikte :).

Çünkü herkes 240Hz ile 75Hz arasında fark olduğunu biliyor. Ama 75Hz 200FPS > 75Hz 75FPS.

Geri
Yukarı