İ3 10100 Sistem yavaşladı

tascibrahim

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,
Geçtiğimiz şubat ayında masaüstü bilgisayarımda yavaşlama sorunum vardı. Bilgisayarımın açılışı çok yavaştı ve açıldıktan sonra sağ tıklama yapıp yenileme yapmam bile bayağı zaman alıyordu. Ben ilk başta virüs kaynaklı sandım fakat herhangi bir virüs tespit edemedim. Daha sonra bilgisayarımı formatladım. Formatı attıktan sonra sorunum düzeldi. Ancak geçen aydan beri yine aynı sorun ortaya çıkmaya başladı. Bilgisayar açılışta yine çok yavaş ve işlem yapılamıyor. Hatta şöyle bir olay yaşadım. 80 MB'lik Counter-Strike global offensive güncellemesini indirmesine rağmen kurulumunu bir türlü yapamadı. Bilgisayarı birkaç defa aç kapa yaptım fakat sorun düzelmedi. En sonunda bilgisayarın fişini çektim 3-5 dakika bekledim ve tekrar açtığımda sorun düzelmişti. Bilgisayar hızlı bir şekilde çalışıyordu. Fakat bu sorun sürekli devam etmekte. Bilgisayarım sürekli yavaşlıyor ve ben fişi çekip düzelmesini bekliyorum. Bilgisayarı topladığım yere götürdüm. BIOS güncellemesi yapıldı, HDD, ekran kartı ve işlemci kontrolünü yaptılar ve bir sorun olmadığını belki evin topraklama hattında bir sorun olabileceğini söylediler. Sistem SSD'ye kurulu ve 212 GB boş yer var. Hiçbir korsan oyun, uygulama vs. kullanmıyorum. Masaüstü bilgisayarımı toplayalı 1 sene bile olmadı. (bilgisayarımın özellikleri: Intel i3 10100 işlemci, NVIDIA 1650S ekran kartı, 16 GB RAM, 480 GB SSD, 1 TB HDD mevcuttur.)
Sizce sorun nedir? Ne yapmam gerekiyor? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Crucial 480 GB (Okuma 540 MB/ Yazma 500 MB)
600 W
HD sentinel programı ile HDD ve SSD'yi taradım. SSD sağlık oranı yüzde 88'e düşmüş. Kullanım süresi 1 yıl bile olmayan SSD için bu sağlık oranı normal mi?
Arkadaşlar bu olaydan sonra bilgisayarı formatladım ve sorun düzeldi. Fakat geçtiğimiz cumartesi günü bilgisayarım tekrar yavaşladı. 1-2 ay içerisinde tekrardan açılışı yavaşladı. Ben tekrardan bilgisayarı formatladım fakat bu sefer sorun çözülmemişti. Windows bellek tanılama yaparak RAM'lerin durumunu kontrol ettim ve sorun yoktu. Sizce ne yapmalıyım ? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı