i3 10100 sistemin CPU ve GPU değerleri nasıl?

kad1rb

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Merhabalar. Bilgisayarımı geçtiğimiz yılın kasım ayında Vatan Bilgisayar'ın tavsiye sistemlerinden almıştım. Uzun zamandır çok fazla oyun oynamıyorum fakat bu aralar PES 21'i tekrar oynamaya başladım ve oyunu açtığım gibi dönen ve o bildiğimiz uçak kalkar gibi gelen ses ekran kartından gelmeye başladı. CPU ve GPU değerlerine önceden pek bakmazdım ama bu aralar taktım biraz. Az önce de yaklaşık 1 saat sadece Chrome'da YouTube'dan video izledikten sonra PES 21'i açtım çift monitör olarak; bir tarafta YouTube açıktı, bir tarafta PES 21 oynuyordum ve oyun esnasında Görev Yöneticisi'ni açıp değerlere bakayım dedim. Ekran kartı normalde 52 derecelerde dolaşırken oyun oynarken baktığımda 78 dereceye kadar çıktığını gördüm. Hem CPU hem GPU kullanımı da cabası. Neredeyse %100 kullanılıyorlar, yüzdeleri 80-90 arası değişiyor. Bazen 70 küsurlere de düşüyor. Aynı şekilde PUBG oynarken de ekran kartından yine aynı fan sesi geliyordu fakat değerlere onu oynarken hiç bakmadım. Bu sıcaklık ve kullanım değerleri normal midir?

Bilgisayarımın özellikleri:
  • EVGA GTX 1660 Super sc Ultra 6 GB.
  • Intel i3 10100.
  • Kingston HyperX Fury Black 2x8 GB 2666MHz.
  • ASUS H410M-F
  • Cooler Master Masterbox K501l 600W mesh.
  • Toshiba TR200 serisi 480GB + Crucial BX500 240GB.

İlk görüntü oyun oynarken ki aldığım ekran alıntısı, ikinci ise kapattıktan yaklaşık 1 dakika sonra aldığım.

Dosya Ekleri

• 32.PNG
    32.PNG
    39,7 KB · Görüntüleme: 52
  • 43.PNG
    43.PNG
    38,8 KB · Görüntüleme: 51
PES için çok normal gibi gözükmüyor çünkü az kaynak kullanan bir oyun. Özellikle de sizin sisteminiz için. Bir virüs taraması yapabilir misiniz? Bende de aynı işlemci ve 1050 Ti var, ben de PES 2021'e girip sıcaklık değerlerine bakayım.

PES için çok normal gibi gözükmüyor çünkü az kaynak kullanan bir oyun. Özellikle de sizin sisteminiz için. Bir virüs taraması yapabilir misiniz? Bende de aynı işlemci ve 1050 Ti var, ben de PES 2021'e girip sıcaklık değerlerine bakayım.
Virüs programı şu an yok fakat Malwarebytes vardı onu kurup tekrar tarama yapıyım o zaman teşekkür ederim. Bu arada sadece 15 dakika falan oynamıştım oyunu hemen o değere çıktı.

Malwarebytes programı ile tarattığımda herhangi bir sorun bulmadı. Zaten yaklaşık 2 hafta önce falan format atmıştım bilgisayarıma. İşletim sistemi orjinal değil, kmspico ile etkinleştirmiştim acaba ondan kaynaklı bir şey olabilir mi? Arkadaşım da onun aracılığıyla etkinleştiriyor gerçi hiç böyle bir şey duymadım ondan fakat tabi onun sistemi çok daha iyi belki de ondandır. 😃

1630920623784.png

15 dakika PES için 78 derece ekran kartı normal mi? 2 saat FIFA oynarken ekran kartım maksimum 64 dereceyi görüyor. Ekran kartı anormal olmamak kaydıyla biraz sıcak çalışıyor hocam.
Isının "birikmesi" gibi bir durum ilk anlarda olur. İster yarım saat ister elli saat çalışsın odanın sıcaklığı aynı kaldıkça ekran kartı aynı sıcaklıkta çalışır. Ekran kartının sıcaklığı sadece oyuna bağlı değil. Kartın modeline, markasına, üstündeki metalin ağırlığına, kasanın havalandırmasına, GPU'nun üstündeki termal macuna vs. bir sürü şeye bağlı. Ayrıca bu oyun ısıtır bu oyun ısıtmaz gibi bir şey de pek yok, kart prizden ne kadar enerji çekerse o kadar ısınır. Maksimum enerji çekmesi istenir zaten. 90 dereceye çıkmadığı sürece sorun yok, aradaki fark birkaç megahertz olur.

Son düzenleme:
İkinci ekranda video açıkken PES 2021'de bir maç yaptım. İşlemci ve ekran kartı kullanımları %40-50'den yukarı çıkmadı. Sıcaklıklar da 50-65 derece arasındaydı. Dediğim gibi bu oyunda %100 kullanılıp 80 derecelere çıkması pek normal değil.

@Vladısdead sıcaklıklar çok anormal değil ama 1050 Ti ile bile %40-50 arası kullanılan bir oyunda hem işlemcinin hem de ekran kartının %100 kullanılması anormal.

Yeni konular

Geri
Yukarı