i3 10100 sistemin CPU ve GPU değerleri nasıl?

kad1rb

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Merhabalar. Bilgisayarımı geçtiğimiz yılın kasım ayında Vatan Bilgisayar'ın tavsiye sistemlerinden almıştım. Uzun zamandır çok fazla oyun oynamıyorum fakat bu aralar PES 21'i tekrar oynamaya başladım ve oyunu açtığım gibi dönen ve o bildiğimiz uçak kalkar gibi gelen ses ekran kartından gelmeye başladı. CPU ve GPU değerlerine önceden pek bakmazdım ama bu aralar taktım biraz. Az önce de yaklaşık 1 saat sadece Chrome'da YouTube'dan video izledikten sonra PES 21'i açtım çift monitör olarak; bir tarafta YouTube açıktı, bir tarafta PES 21 oynuyordum ve oyun esnasında Görev Yöneticisi'ni açıp değerlere bakayım dedim. Ekran kartı normalde 52 derecelerde dolaşırken oyun oynarken baktığımda 78 dereceye kadar çıktığını gördüm. Hem CPU hem GPU kullanımı da cabası. Neredeyse %100 kullanılıyorlar, yüzdeleri 80-90 arası değişiyor. Bazen 70 küsurlere de düşüyor. Aynı şekilde PUBG oynarken de ekran kartından yine aynı fan sesi geliyordu fakat değerlere onu oynarken hiç bakmadım. Bu sıcaklık ve kullanım değerleri normal midir?

Bilgisayarımın özellikleri:
  • EVGA GTX 1660 Super sc Ultra 6 GB.
  • Intel i3 10100.
  • Kingston HyperX Fury Black 2x8 GB 2666MHz.
  • ASUS H410M-F
  • Cooler Master Masterbox K501l 600W mesh.
  • Toshiba TR200 serisi 480GB + Crucial BX500 240GB.

İlk görüntü oyun oynarken ki aldığım ekran alıntısı, ikinci ise kapattıktan yaklaşık 1 dakika sonra aldığım.

Dosya Ekleri

• 32.PNG
    32.PNG
    39,7 KB · Görüntüleme: 52
  • 43.PNG
    43.PNG
    38,8 KB · Görüntüleme: 51
Frame limit veya V-Sync açık mı?

Evet 60 FPS sabit. Ha arkadaş FPS sınırı kapattıysa bu değerlere çıkması normal olabilir. Pes ve FIFA gibi oyunlarda 60 FPS yeterli oluyor ve sabitliyorum ben. Arkadaşa da tavsiye ederim sıcaklıkların düşmesini istiyorsa.

15 dakika PES için 78 derece ekran kartı normal mi? 2 saat FIFA oynarken ekran kartım maksimum 64 dereceyi görüyor. Ekran kartı anormal olmamak kaydıyla biraz sıcak çalışıyor hocam.
Hocam kasam belirttiğim gibi K501L malum önü tamamen açık değil o yüzden sadece 2 fanı var kaliteli de olsa tamamen mesh olmadığı için ve ekstra fan takamadığım için kasadan yana içim rahat değil keşke alırken dikkat etseymişim diyorum ama işte tavsiye sistem olduğu için değiştirilemiyordu diğer türlü toplamada ise tavsiye sistemlerdeki gibi olmuyor fiyat. Acaba kasa çok eksi yazıyor mu performansta emin değilim.

Evet 60 FPS sabit. Ha arkadaş FPS sınırı kapattıysa bu değerlere çıkması normal olabilir. Pes ve FIFA gibi oyunlarda 60 FPS yeterli oluyor ve sabitliyorum ben. Arkadaşa da tavsiye ederim sıcaklıkların düşmesini istiyorsa.
Evet aleti sınırlarsanız tabi ki enerji çekmeyecek ve ısınmayacaktır.
Hocam kasam belirttiğim gibi K501L malum önü tamamen açık değil o yüzden sadece 2 fanı var kaliteli de olsa tamamen mesh olmadığı için ve ekstra fan takamadığım için kasadan yana içim rahat değil keşke alırken dikkat etseymişim diyorum ama işte tavsiye sistem olduğu için değiştirilemiyordu diğer türlü toplamada ise tavsiye sistemlerdeki gibi olmuyor fiyat. Acaba kasa çok eksi yazıyor mu performansta emin değilim.
Oyunun ayarlarını atar mısın arkadaşım?

Ayarlarım düşükte bide çözünürlük ölçeği gibi bir şey var o %80'de. 50ye kadar düşüyor ama denedim görüntüsü inanılmaz kötü oluyor o halde sıcaklığa bakmadım belki dediğiniz gibi düşebilir aynı zamanda fps limiti de koyup deneyeceğim.
Alete limit koymazsanız yüzde yüzünü kullanması normal, beklenen durum.

PES 21'de V-Sync'ı kapatınca ekran kartı %100 ve işlemci %70 oldu haliyle. Sıcaklıklar ekran kartında 65'in üstüne çıkmadı, işlemcide de 68-69 civarı oldu. @kad1rb 'nun ekran kartı daha çok ısınan bir model olabilir. Ama V-Sync'i kapatınca kesinlikle çok daha kötü oldu, hem yırtılmalar oldu hem de akıcılık gitti haliyle. V-Sync açmanı tavsiye ederim hem daha akıcı bir deneyim sunar hem de sıcaklıklar düşer.

pes21.jpg

V-Sync açıp oynadığımda dediğiniz gibi CPU GPU kullanımı bayağı bi düştü GPU'dan gelen ses neredeyse tamamen gitti çok az geliyordu o da hiç rahatsız edecek kadar değil. Sıcaklık konusu aşağı yukarı aynı gibi onu bilmiyorum çarşamba günü güzelce bi temizlik yapıcam bakalım. 😃 @cilginsharkysahilde @VladIsDead

1630962839740.jpeg

V-Sync açıp oynadığımda dediğiniz gibi CPU GPU kullanımı bayağı bir düştü GPU'dan gelen ses neredeyse tamamen gitti çok az geliyordu o da hiç rahatsız edecek kadar değil. Sıcaklık konusu aşağı yukarı aynı gibi onu bilmiyorum çarşamba günü güzelce bir temizlik yapacağım bakalım. 😃 @cilginsharkysahilde @VladIsDead

Eki Görüntüle 1160125

O işlemcinin %60 kullanılırken 80 derecelere çıkması çok normal değil. Bende %100 kullanıldığı zaman bile 70'in üzerine pek çıkmıyor. Tabi bunda sizin kasanın da ufak bir etkisi vardır. Ayrıca kasanın içi çok tozlanmış olabilir, termal macununuz bitmiş olabilir. Güzel bir temizlik yapıp termal macunu yenilemeniz güzel olur. Şunu da söyleyim bu sıcaklıklarda performans konusunda bir fark yaşamazsınız ama ne kadar serin çalışırsa o kadar iyi.

Geri
Yukarı