i3 10100F ile B560 anakartla RAM MHz arttırılabilir mi?

Maalesef bütün yorumlara aynı kişi yanlış bilgi damgası vermiyor.

Bilmeyebiliriz insanlık halidir, RAM OC işi çok ''niche'' bir uğraş, Intel'in sitesine bakıp yanılmıştır, anlayabiliyorum fakat belirtmek istedim.
Hocam 2666 MHz ile 3000 arasında devasa farklar yok. Üzülmenize gerek yok yani fiyat performans olarak gayet güzel bir işlemci 10100F.

Kesinlikle üzülmeye gerek yok, alt bütçede alınabilecek en iyi işlemci.

Üzerime vazife değil fakat bu arkadaşa "yanlış bilgi" cezası veren moderatör haksızlık etmiş. Z490 anakart ile 2666 MHz'nin üzerine çıkabiliyorsunuz. Gamers Nexus kanalı incelemesinde standart olarak 3200 MHz CL14 bellek kullanıyor mesela. Üzerine 2666 MHz bellek ile ek test yapıyor performans farkını sergilemek için.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şimdi teknik olarak "RAM frekansı işlemciye bağlı değildir" dediği için bu ceza verilebilir çünkü yanlış bir bilgi, ama forumda çok daha ağır saçmalayıp bu damgayı yemeyen insanlar var, bu durumda ben sistemi eleştirmek zorundayım.

Beni desteklediğin için teşekkür ederim vallahi bu mesajdan sonra moderatör arkadaşa anlatmaya çalıştım durum yanlış değil diye beni o kadar sinir ettiler ki ufak kötü kelime kullandım sonrada ban yedim sistem tarafından o yüzden teşekkür edemedim size.
Ama bu formda yine aynı benim dediğimi deyip mesajı çözüm olarak işaretlenmiş bir mesaj gördüm yani ben de anlamadım aynı şeyi dememe rağmen neden ben yanlış olarak işaretlendim?
Keşke bilmeden yorum yapmasan. İşlemci sınırlıyorsa o sınıra kadar kullanılabilir.

Hayır öyle bir şey yok.
RAM hızı sadece işlemcinin toplam bus (transfer) hızından yüksek olduğu halde kısıtlanır ama günümüzde böyle bir işlemci yok mesela 2010'lu yıllara ait işlemcilerle tabii ki 3200 MHz da sıkıntı yaşarsınız.
Günümüzdeki işlemciler her türlü RAM frekansıyla çalışır ama abartmamak lazım mesela Ryzen 3 serisinden bir işlemciye tutup 5100 MHz vermek mantıklı değil ama yine kısıtlanmaz sadece verim alamazsınız. Yani işlemcinin internetteki RAM destek özelliklerine bakıp sınırlandığını düşünmeyin.
Şöyle size daha açıklayıcı anlatayım şu linke git.
Burada gördüğünüz işlemci bir CANAVAR ama RAM frekansına baktığınızda 3200 yazdığını görüyorsunuz yani şimdi bu işlemciye biz şu linkteki 4600 MHz RAM'leri takamaz mıyız?
TABİİ ki takarız canım öyle şey mi olur git o işlemciye bir etek para dök sonrada 4600 MHz RAM kullanamaz ol rezillik olurdu böyle bir şey olsaydı.
İstersek 5100 MHz RAM bile rahatlıkla takarız yani anlayacağınız RAM frekansı %90 anakarta bağlıdır.

Moderatör arkadaşta baksın bu mesaja beni boşuna engellediğini anlasın. Küstüm ona 😒

Son düzenleme:
Beni desteklediğin için teşekkür ederim vallahi bu mesajdan sonra moderatör arkadaşa anlatmaya çalıştım durum yanlış değil diye beni o kadar sinir ettiler ki ufak kötü kelime kullandım sonrada ban yedim sistem tarafından o yüzden teşekkür edemedim size.
Ama bu formda yine aynı benim dediğimi deyip mesajı çözüm olarak işaretlenmiş bir mesaj gördüm yani ben de anlamadım aynı şeyi dememe rağmen neden ben yanlış olarak işaretlendim?

Hayır öyle bir şey yok.
RAM hızı sadece işlemcinin toplam bus (transfer) hızından yüksek olduğu halde kısıtlanır ama günümüzde böyle bir işlemci yok mesela 2010'lu yıllara ait işlemcilerle tabii ki 3200 MHz da sıkıntı yaşarsınız.
Günümüzdeki işlemciler her türlü RAM frekansıyla çalışır ama abartmamak lazım mesela Ryzen 3 serisinden bir işlemciye tutup 5100 MHz vermek mantıklı değil ama yine kısıtlanmaz sadece verim alamazsınız. Yani işlemcinin internetteki RAM destek özelliklerine bakıp sınırlandığını düşünmeyin.
Şöyle size daha açıklayıcı anlatayım şu linke git.
Burada gördüğünüz işlemci bir CANAVAR ama RAM frekansına baktığınızda 3200 yazdığını görüyorsunuz yani şimdi bu işlemciye biz şu linkteki 4600 MHz RAM'leri takamaz mıyız?
TABİİ ki takarız canım öyle şey mi olur git o işlemciye bir etek para dök sonrada 4600 MHz RAM kullanamaz ol rezillik olurdu böyle bir şey olsaydı.
İstersek 5100 MHz RAM bile rahatlıkla takarız yani anlayacağınız RAM frekansı %90 anakarta bağlıdır.

Moderatör arkadaşta baksın bu mesaja beni boşuna engellediğini anlasın. Küstüm ona 😒

Haklı bile olsan kötü kelimeler kullanmamalısın dostum. Detaylı bir cevap istiyorsan RAM performansı anakart, işlemci ve RAM üçlüsünün her birine bağlı. Bu etkenlerin her biri potansiyel bir limittir. İşlemcinin içerisindeki bellek kontrolcüsü, belleklerin devre yapısı ve çipleri, anakartın topografisi ve devre yollarının işlemciye ne kadar yakın olduğu gibi etkenlerin hepsi RAM OC limitini etkiler.

Mesela genelde en iyi RAM OC anakartları iki RAM slotuna sahip olan ufacık mini-ITX anakartlar oluyor. Bunun sebebi ise her iki RAM slotu işlemciye çok yakın olması.

Son düzenleme:
Haklı bile olsan kötü kelimeler kullanmamalısın dostum. Detaylı bir cevap istiyorsan RAM performansı anakart, işlemci ve RAM üçlüsünün her birine bağlı. Bu etkenlerin her biri potansiyel bir limittir. İşlemcinin içerisindeki bellek kontrolcüsü, belleklerin devre yapısı ve çipleri, anakartın topografisi ve devre yollarının işlemciye ne kadar yakın olduğu gibi etkenlerin hepsi RAM OC limitini etkiler.

Mesela genelde en iyi RAM OC anakartları iki RAM slotuna sahip olan ufacık mini-ITX anakartlar oluyor. Bunun sebebi ise her iki RAM slotu işlemciye çok yakın olması.
Ben yine iyi dayandım yerime başkası olsa ana bacı girerdi.
Ben ilk önce anlatmaya çalıştım olayı ama o direk sert davrandı sonra yine söyledim hatta kaynak için link bile attım adam egosuna sığdıramayıp ceza puanı verdi. Bende tepki olarak biraz kötü söz söyledim (küfür değildi) sonrada ban yedim yani ben anlatmaya çalıştım onlar reddetti.
Neyse sakalımız yokki sözümüz geçsin. Ben sadece burdakı insanların aklında yanlış bilgi kalmaması için uğraştım çünkü benim mesajımı yanlış işaretlemişti yoksa bana ne moderatörden zaten arada giriyorum.
Hem ben adamın bilmemesine kızmıyorum olabilir zaten insan annesinin karnından bilgili çıkmıyor bende sonradan öğrendim ama böyle tepki vermesi beni sinir etti biraz

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı