i3 10100F RX5500XT sistemde Valorant'ta FPS düşüşü oluyor

berkerew

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Istanbul/Cekmekoy
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Sistem Özellikleri: AMD Ryzen 5600X, XFX AMD Radeon RX 5700 XT 8 GB RAW II Ultra, Corsair RGB Pro 2x8 3200 MHz, Corsair VS650 +80 PSU, B450M DS3H V2, Xigmatek Aurora 120mm Sıvı Sogutucu
Meslek
Grafiker
RAM
16
Merhaba arkadaşlar. Bilgisayarı ilk aldığım da herhangi FPS düşmesi ya da ani FPS düşüşleri yaşamıyordum. Sisteme bu hafta 3 kez temizden kurulum yaptım Windows 10-11 ve Lite sürümlerini denedim. Formattan önce Valorant 10 saniyede açılırken şimdi bu değer hem 30-40 saniyelere çıktı hem de 200-300 olan FPS birden 100'lere kadar düşüyor. Formatlarken Valorant'ı D diski oluşturup oraya yedeklemiştim. Acaba sıfırdan kurulum yapsam sorun çözülür mü çünkü sistem değerlerim bayağı iyi boşta RAM kullanımım 500-900 MB arkada ki bütün gereksiz hizmetler kapalı işlemcim benchmark değerleri i3 10100F kullanan diğer arkadaşlara göre daha performanslı çalışıyor. Şimdiden teşekkür ederim.
Ekran kartım 65C işlemcim ise 70C oluyor Max. Sıcaklık ile ilgili bir sorun yok. Hatta menüde bile eskiden 200-300 FPS alırken 900 FPS almaya bile başladım ama oyun içinde smoke atılınca özellikle FPS düşmesi oluşuyor milisaniyelik.
SanDisk Plus M.2 SSD 1 TB.
i3 10100F.
Sapphire Pulse Nitro 8 GB RX 5500XT.
DDR4 3200 Dual kit 2x8 (2666 MHz de çalışıyor işlemciden dolayı)
MSI B460M a Pro.
Corsair 650W Bronze PSU.

VALORANT_2023.01.08-00.53.png

Son düzenleme:
Çevrimdışı olmayan bir oyunu yedeklemek bence çok mantıklı bir şey değil, dediğiniz gibi sıfırdan kurulum yaparsanız büyük ihtimalle çözülecektir.

Şu an sıfırdan kurdum ve deneyeceğim herhangi bir düzelme olursa buraya not düşeceğim.

Sıfırdan kurulum yapın ve D diskini silin Windows 11'de Valorant'ta FPS düşüşü yaşadım bende fakat büyük ihtimalle yedeklemeden kaynaklı

Valorant'ı tamamen kaldırıp tekrar kurmama rağmen otomatik olarak hesabıma giriş yaptı ve gene aynı şekilde çok geç açılıyor.

Valorant'ı tamamen kaldırıp tekrar kurmama rağmen otomatik olarak hesabıma giriş yaptı ve gene aynı şekilde çok geç açılıyor.

Bazı kayıtlı dosyaların, cache kalmıştır işte kullanıcı adı ve şifresi gibi. Bunlar C diskindedir sen oyunu nereye kurdun geri D'ye mi?

Valorant, hesap kayıtlarını oyun ayarlarını vs. oyun dosyalarında tutmaz. Sil yükle yapmanız bir işe yaramaz o bakımdan.

Bazı kayıtlı dosyaların, cache kalmıştır işte kullanıcı adı ve şifresi gibi. Bunlar C diskindedir sen oyunu nereye kurdun geri D'ye mi?

Hayır C: Diskine kurulum yapmıştım yani şöyle D diski oluşturup Riot klosörünü yedeklemiştim sadece onu direk formattan sonra C diskine atmıştım ve geek uninstaller ile kaldırma işlemi yaptım Riot'u ve Vanguard'ı Regedit, cache dosyalarını kalıntılarını tamamen temizledi şimdi tekrardan kurulum yapacağım.

Hayır C: Diskine kurulum yapmıştım yani şöyle D diski oluşturup Riot klosörünü yedeklemiştim sadece onu direk formattan sonra C diskine atmıştım ve geek uninstaller ile kaldırma işlemi yaptım Riot'u ve Vanguard'ı Regedit, cache dosyalarını kalıntılarını tamamen temizledi şimdi tekrardan kurulum yapacağım.

Sistemin tüm sürücüleri kurulu mu, Windows'u etkinleştirip tüm güncellemelerini aldın mı? Bir de ilk oyunda düşüşler olması normaldir, ekran kartı sürücüsü ile oyun birbirlerini sıfırdan tanıma başladıklarından DX11, DX12 optimizasyon tamamlanması biraz vakit alıyor. 1 saatten sonra hala aynı sıkıntıları yaşarsan o ayrı.

Yeni konular

Geri
Yukarı