i3-10100F undervolt zarar verir mi?

Falconus

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, işlemcim yüksek sıcaklık değerlerini gördüğü için undervolt yapma kararı aldım( -130 mv kadar yaptım) ve sıcaklıklar 15 derece civarı azaldı. İlk olarak yaptığım undervolt çok fazla FPS kaybına yol açar mı? Bir de işlemciye herhangi bir zararı olur mu? Şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• underrvolt.png
    underrvolt.png
    59,7 KB · Görüntüleme: 73
FPS kaybı olup olmadığını anlamanın en iyi yolu iki şekilde de oyun testi yapmak. FPS kaybı olmayan veya çok az olan değeri de deneyerek bulabilirsiniz.

Zarar verme konusunda da, çok yapmadığınız sürece sorun olmayacaktır. Zaten stabilite sorunu olursa sistem mavi ekran vs. verir zarar görmemek için. UV yaptıktan sonra sisteme stres testi yapıp stabil olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

FPS kaybı olup olmadığını anlamanın en iyi yolu iki şekilde de oyun testi yapmak. FPS kaybı olmayan veya çok az olan değeri de deneyerek bulabilirsiniz.

Zarar verme konusunda da, çok yapmadığınız sürece sorun olmayacaktır. Zaten stabilite sorunu olursa sistem mavi ekran vs. verir zarar görmemek için. UV yaptıktan sonra sisteme stres testi yapıp stabil olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
-135 mV'de mavi ekran verdi ama -130mV'de şuan mavi ekran yemedim hocam. Aklıma takılan -130 mV çok fazla mı değil mi?

Sisteme, hatta işlemciye göre değişiyor. Güvenli sınırı bulmuşsunuz zaten, bu güzel. Performansta da çok düşme yoksa (ki bazı durumlarda artma bile olabiliyor) sorun yok. Çok performans kaybı varsa biraz daha hafifletebilirsiniz.

Sisteme, hatta işlemciye göre değişiyor. Güvenli sınırı bulmuşsunuz zaten, bu güzel. Performansta da çok düşme yoksa (ki bazı durumlarda artma bile olabiliyor) sorun yok. Çok performans kaybı varsa biraz daha hafifletebilirsiniz.
Teşekkürler hocam, herhangi bir sıkıntı yok. Normalde turbo boost kapalı oynuyordum ısınıyor diye şuan açık ve fazla ısınmıyor.

Merhaba hocam r 5 5600G 16 GB RAM B450M S2H'lı sisteme undervolt yapsam sorun yaşar mıyım?

@mertyalcintas bilinçli bir şekilde yaparsanız sorun yaşamazsınız tabii. UV aşamalarında sorun yaşarsanız (ki bilginiz yoksa sorun yaşarsınız muhtemelen) bir konu açıp bilgili üyelerden yardım isteyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı