i3-12100F - Arc A750 sistemde cızırtı geliyor

2. el i3 12100F + Arc A750 sistem aldım. Sıfırdan Windows 11 kurdum. İlk başta fareyi oynatınca bilgisayardan cızırtı geliyordu. Anlam veremedim. Driverları kurayım dedim. Driver kurduktan sonra fareyi oynattıktan sonra gelen cızırtı sesi gitti ama ara sıra fareden bağımsız cızırtı sesi geliyor. Sistemde hard disk yok. Acaba ses ekran kartından geliyor olabilir mi? Sebebi ne olabilir cızırtının?
Bileşenler bu şekilde:
Intel i3-12100F ve stok fan.
Intel Arc A750.
Goodram 8x2 3600MHz.
ASUS H610M-K
WD Green 500GB M.2 SSD.
Thermaltake T25 versa 550W.

Son düzenleyen: Moderatör:
2. el i3 12100F + Arc A750 sistem aldım. Sıfırdan Windows 11 kurdum. İlk başta fareyi oynatınca bilgisayardan cızırtı geliyordu. Anlam veremedim. Driverları kurayım dedim. Driver kurduktan sonra fareyi oynattıktan sonra gelen cızırtı sesi gitti ama ara sıra fareden bağımsız cızırtı sesi geliyor. Sistemde hard disk yok. Acaba ses ekran kartından geliyor olabilir mi? Sebebi ne olabilir cızırtının?
Bileşenler bu şekilde:
Intel i3-12100F ve stok fan.
Intel Arc A750.
Goodram 8x2 3600MHz.
ASUS H610M-K
WD Green 500GB M.2 SSD.
Thermaltake T25 versa 550W.
Aynı sorun bende de vardı onu derinlemesine bir araştırma yaparak çözdüm. Neredeyse aynı sisteme sahibiz. Bios'dan C-States kontrolünü açıp bütün C-States modlarını kapatın ve kaydedip bir daha deneyin. Ben bu şekilde çözdüm. Ekran kartından öyle bir ses gelmez yük altında değil ise eğer yük altında öyle bir ses duyuyorsanız muhtemelen Coil Whine yani türkçe deyişle Bobin ağlaması. Bobin ağlaması normaldir ve ekran kartına herhangi bir zararı olmaz. Sadece ses çıkarır.

Aynı sorun bende de vardı onu derinlemesine bir araştırma yaparak çözdüm. Neredeyse aynı sisteme sahibiz. Bios'dan C-States kontrolünü açıp bütün C-States modlarını kapatın ve kaydedip bir daha deneyin. Ben bu şekilde çözdüm. Ekran kartından öyle bir ses gelmez yük altında değil ise eğer yük altında öyle bir ses duyuyorsanız muhtemelen Coil Whine yani türkçe deyişle Bobin ağlaması. Bobin ağlaması normaldir ve ekran kartına herhangi bir zararı olmaz. Sadece ses çıkarır.
C-states bilgisayarda bir şeyi etkiliyor mu?

C-states bilgisayarda bir şeyi etkiliyor mu?
Kapatırsanız kısmen Hayır. Sadece bilgisayarınızı boşta herhangi birşey yapmaz iken işlemcinizin güç tüketimini otomatikmen düşürür. Buda ses yapabilir. Ayrıca uygulamaların açılışlarında az da olsa gecikme olduğu da iddia edilebilir. Sonuçta işlemci bir nevi uykudan kalkıyor misali bir durum.

Kapatırsanız kısmen hayır. Sadece bilgisayarınızı boşta herhangi bir şey yapmaz iken işlemcinizin güç tüketimini otomatikman düşürür. Bu da ses yapabilir. Ayrıca uygulamaların açılışlarında az da olsa gecikme olduğu da iddia edilebilir. Sonuçta işlemci bir nevi uykudan kalkıyor misali bir durum.
Onu yapınca düzelmezse ekran kartından mı gelmiş oluyor ses?

Kulağınızı dayayın ekran kartına. Öyle sezersiniz.
sanırım güç kaynağın geliyor ses, bir sıkıntı olur mu? garantiye falan göndereyim mi güç kaynağını, güç kaynağının fanı çıkarıyor olabilir mi sesi? ses bana sıkıntı değilde güç kayanğı ilerde sisteme zarar verirse diye korkuyorum, ses çıksın ama sistemde sorun olmasın bana yeter

Yeni konular

Geri
Yukarı