i3 12100F ve DDR4 3600MHz RAM uyumlu olur mu?

tartal

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Anakart
Asus Prime B660m-k
İşlemci
İ3 12100F
Herkese merhaba. Gaming.gen.tr sitesinden hazır bir sistem aldım fakat şanssızlık ki sistemde stutter sorunu vardı. Ayrıca ekran kartında da yine ölçeklendirme problemi vardı. Sistemi ellerimle Beylikdüzü'nden ümraniye'ye ofislerine götürdüm derdimi anlatıp teslim ettim. Gerekli testler yapılmış fakat sistemde bir soruna rastlanılmamış. Ben de daha pahalı bir sistemle aradaki farkı ödeyerek değişim talep ettim. Henüz onaylanmadı haber bekliyorum. Duruma göre güncellerim. Şimdi soruma geçeyim.

Almak istediğim sistemde i3 12100F işlemci bulunuyor. Anakartı da özelleştirerek ASUS Prime B660M-K yapacağım. RAM'ler 3200MHz fakat onları satıp 3600MHz RAM satın almak istiyorum. Intel'in sitesinde i3 12100F için DDR4 sistemlerde en fazla 3200MHz RAM destekler yazıyor. Bu doğru mudur? Gerçekten 3600MHz RAM satın alsam en fazla 3200MHz olarak mı çalışacaklar? Eğer böyleyse anakart üreticileri 12.nesil Intel'ler için neden 5333MHz RAM destekleyen anakart yapıyor? Şimdiden teşekkürler.

Herkese merhaba. Gaming.gen.tr sitesinden hazır bir sistem aldım fakat şanssızlık ki sistemde stutter sorunu vardı. Ayrıca ekran kartında da yine ölçeklendirme problemi vardı. Sistemi ellerimle Beylikdüzü'nden ümraniye'ye ofislerine götürdüm derdimi anlatıp teslim ettim. Gerekli testler yapılmış fakat sistemde bir soruna rastlanılmamış. Ben de daha pahalı bir sistemle aradaki farkı ödeyerek değişim talep ettim. Henüz onaylanmadı haber bekliyorum. Duruma göre güncellerim. Şimdi soruma geçeyim.

Almak istediğim sistemde i3 12100F işlemci bulunuyor. Anakartı da özelleştirerek ASUS Prime B660M-K yapacağım. RAM'ler 3200MHz fakat onları satıp 3600MHz RAM satın almak istiyorum. Intel'in sitesinde i3 12100F için DDR4 sistemlerde en fazla 3200MHz RAM destekler yazıyor. Bu doğru mudur? Gerçekten 3600MHz RAM satın alsam en fazla 3200MHz olarak mı çalışacaklar? Eğer böyleyse anakart üreticileri 12.nesil Intel'ler için neden 5333MHz RAM destekleyen anakart yapıyor? Şimdiden teşekkürler.

5333MHz maksimum anakartın verebileceği overclockdaki RAM frekansı ve de Intel tarafından önerilen/desteklenen hız 3200MHz sonrasında bir şey olursa bu kullanıcı hatası sayılıyor eğer bşr arıza görürse ama anakart BIOS'undan öyle voltaj vs. fazla ayar yapmadan RAM'leri 3600MHz'ye çeksen de hiçbir şey olmaz ben 1600 AF'yi bile 3600 de çalıştırıyordum ve de uğraşmak istemem dersen de zaten 400MHz fazla fark ettirmez en fazla 4-5 FPS.

Giriş seviyesi dışında diğer 12.ci nesil ve 13.cü nesiller 5000MHz değerlere kadar çıkabiliyorlar. Onun içinde anakart destekliyor.
i3'e gelirsek evet en fazla 3200MHz destekliyor ama forumdaki başka kullanıcılar RAM hızlarının anakarta bağlı olduğunu belirtmiş.
Büyük ihtimalle OC yaparak 3600 MHz hızına çıkarsınız, BIOS'tan ayarlamadığınız sürece otomatik 3200MHz de kalıyor diye biliyorum.

3-4 FPS için bence uğraşmayın hocam. Ha uğraşırım diyorsanız önemli olan anakartın desteği.
Anladım hocam teşekkür ederim yorumunuz için. Düşüncem acaba bu aradaki Mhz farkı ağır oyunların daha stabil ve stutterlardan uzak çalışmasını sağlar mı? Önceki sistemimi bu sebeple iade etmiştim.

Anladım hocam teşekkür ederim yorumunuz için. Düşüncem acaba bu aradaki Mhz farkı ağır oyunların daha stabil ve stutterlardan uzak çalışmasını sağlar mı? Önceki sistemimi bu sebeple iade etmiştim.
Hocam dediğiniz "shutter" terimini bilmiyorum ama sanmam. Çünkü dediğiniz gibi bir şey olsaydı herkes 100 tane konu açardı bu konuyla ilgili. Bence sorun başka bir şey.

Yeni konular

Geri
Yukarı