i3 12100F vs Ryzen 5 5500

Oylama olarak

• Oy verenlerin toplamı
    13

erdo361

Centipat
Daha fazla  
Merhaba bu konu hakkında birden çok konu açıldığını gördüm fakat anakartlarıyla birlikte tekrar sorma ihtiyacı hissettim çünkü her formda yarı yarıya bir sonuç çıkmaktaydı. Elimde anakart ve işlemci için maksimum 4000TL'lik bütçem var. Her yerden arayıp bulup en uygun şekillerinde bir fiyat hazırladım fakat ikilemde kalıyorum. Siz ne önerirsiniz?
Eğer i3 12100F alırsam anakartım MSI MB Pro H610M-E olacak fiyat olarak ise 2070TL'ye 1900TL.
Eğer R5 5500 alırsam anakartım MSI A520M-A Pro olacak fiyat olarak ise 2280TL'ye 1680TL.

Ekran kartı olarak 2. el 1660 Super ile 1660 Ti alacağım büyük ihtimalle garantileri olduğu için belki bir ihtimal 2060 alabilirim fakat ürünün illa garantisi olmasını istiyorum çünkü şu anki kartım 2. el çok sıkıntısını çektim.

Sizce Intel tarafına mı yönelmeliyim yoksa AMD tarafına mı? Bilgisayarla sadece oyun oynayacağım çoğunluğu DS serisi, Skyrim, Elden Ring, AC serisi gibi olacak arada arkadaşlarla PUBG vb. oyunlar girerim herhangi bir render alma gibi düşüncem yok maksimum Discord'da arkadaşlara yayın açarım o kadar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tekli çekirdekte 12100F çoklu çekirdekte 5500 önde.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Fakat 12100F bunun yanında PCI-e 4.0 ve 13. nesil desteğine sahip.
H610M D indirimde, bu fiyata sık düşmez, değerlendirin derim.
12100F için stok soğutucu yeterli, ayrıyeten kule tipine gerek yok.

Oyunlarda i3 daha iyi performans veriyor. Eğer render vs işiniz yoksa i3 alın derim. 5500 ile 5600 arasında çok fark var performans olarak.

Tekli çekirdekte 12100F çoklu çekirdekte 5500 önde.
Fakat 12100F bunun yanında PCI-e 4.0 ve 13. nesil desteğine sahip.
H610M D indirimde, bu fiyata sık düşmez, değerlendirin derim.
12100F için stok soğutucu yeterli, ayrıyeten kule tipine gerek yok.
Dün sipariş etmiştim bugün bilgisayarıma monte ettim dediğiniz gibi asus prime h610m-d iyi bir indirime girince kaçırmayayım dedim

Hard kullanıcı değilseniz, iş için falan kullanmayacaksanız, standart kullanıcı iseniz i3-12100F daha mantıklı.

Geri
Yukarı