İ3 2100 ısınma sorunu

Oyunbirhobby

Hectopat
Daha fazla  
Birkaç saat önceye kadar her şey normalken bir anda işlemci sıcaklığım artmaya başladı. Yük altında değilken, 64-65 dereceye kadar düşüyor ısı. Ufak bir oyun açsam dahi daha oynanamadan sıcaklık 100 dereceyi buluyor ve geçiyor. Termal macunu yaklaşık 2 ay önce değiştirdim. Üzerindeki stok soğutucu var, işlemci ise i3 2100. Yakma ihtimalim var mı bu şekilde ? Her zaman 30-50 derece arası iken bugün ne oldu anlayamadım. Dün Shadow of Mordor oynarken 60-70 derece arasındaydı, bugün daha oyuna girerken 105 dereceyi gördüm. Görüşlerinizi alabilir miyim ?
cpu sıcak.png

1. BIOS'u güncelleyin ve sıfırlayın.
  2. İşletim sistemini temiz yükseltme ile Windows 10'a yükseltin.
  3. Bütün sürücülerinizi donanım kimlikleri ile internet üzerinden güncelleyin.
  4. Fanın tam oturduğuna ve sürdüğünüz termal macunun kaliteli olduğuna emin olun.
  5. Sorun çözülmezse bildirin.

İşlemcinin ısınmasına neden olan şeyi anlamadan işletim sistemini yükseltmenin bir mantığı yok bana kalırsa. Güncel bir işletim sistemi kullanmasına karşı değilim yoksa.
Sıcaklıklar çok yüksek seviyedeyken görev yöneticisinden Performans ve Ayrıntılar sekmesinden 2 ayrı görüntü al. Pencereyi, tüm işlemleri kapsayacak şekilde genişletmeyi unutma.
Ayrıca sıcaklık değerlerini hangi program ile test ediyorsun? İşlemcin fanının çalıştığından emin misin? Sıcaklıklar yüksekken çalıştığını gözünle gör mutlaka.
Teker teker, ayrıntılı olarak cevapla daha sonra.

1. BIOS'u güncelleyin ve sıfırlayın.
  2. İşletim sistemini temiz yükseltme ile Windows 10'a yükseltin.
  3. Bütün sürücülerinizi donanım kimlikleri ile internet üzerinden güncelleyin.
  4. Fanın tam oturduğuna ve sürdüğünüz termal macunun kaliteli olduğuna emin olun.
  5. Sorun çözülmezse bildirin.
Bilgisayarımda ki bütün donanım sürücüleri güncel. Windows 10 yeni kurdum aynı şekilde güncellemeleri tamam. Anakartımın sürümünden emin değilim, iyi bir anakart değil. Sitesinde hala 2011 yılına ait güncelleme bulunuyordu. ESC H61H2- M2 marka anakart, siz bulursanız güncelleme onu da kurarım, belki ben bulamadım.

İşlemcinin ısınmasına neden olan şeyi anlamadan işletim sistemini yükseltmenin bir mantığı yok bana kalırsa. Güncel bir işletim sistemi kullanmasına karşı değilim yoksa.
Sıcaklıklar çok yüksek seviyedeyken görev yöneticisinden Performans ve Ayrıntılar sekmesinden 2 ayrı görüntü al. Pencereyi, tüm işlemleri kapsayacak şekilde genişletmeyi unutma.
Ayrıca sıcaklık değerlerini hangi program ile test ediyorsun? İşlemcin fanının çalıştığından emin misin? Sıcaklıklar yüksekken çalıştığını gözünle gör mutlaka.
Teker teker, ayrıntılı olarak cevapla daha sonra.
Aida 64 programı ile test ediyorum. Oyuna girerken aynı zamanda MSI Afterburner açıyorum. Kasamın yan tarafı açık ve fan her daim dönüyor.

Dosya Ekleri

• işlemci.png
    işlemci.png
    259,9 KB · Görüntüleme: 170
  • işlemci2.png
    işlemci2.png
    44,6 KB · Görüntüleme: 204
AIDA64 ekranında direkt olarak CPU sıcaklık değerini göremedim, çekirdek sıcaklıkları ile CPU sıcaklığı arasında ciddi farklar bulunabiliyor.
Bu yüzden senden anakart marka modelini rica edip, uyumlu ve güncel bir program önereceğim. Buradan da sıcaklık değerlerini kontrol edeceğiz.
Ayrıca az önce gönderdiğin fotoğrafta işlemciyi yoran bir program göremedim, sıcaklık değerlerini güvenilir bir kaynaktan aldıktan sonra daha net konuşabilirim.

Son olarak stok soğutucu ile işlemcinin yük altında 70-75 dereceye gelmesi normal bir durumdur. Bunu da belirtmem gerekir.
Güncel, gelişmiş grafiklere sahip oyunları oynarken işlemcin 70 dereceyi geçebilir, bu olağan bir durumdur.

AIDA64 ekranında direkt olarak CPU sıcaklık değerini göremedim, çekirdek sıcaklıkları ile CPU sıcaklığı arasında ciddi farklar bulunabiliyor.
Bu yüzden senden anakart marka modelini rica edip, uyumlu ve güncel bir program önereceğim. Buradan da sıcaklık değerlerini kontrol edeceğiz.
Ayrıca az önce gönderdiğin fotoğrafta işlemciyi yoran bir program göremedim, sıcaklık değerlerini güvenilir bir kaynaktan aldıktan sonra daha net konuşabilirim.

Son olarak stok soğutucu ile işlemcinin yük altında 70-75 dereceye gelmesi normal bir durumdur. Bunu da belirtmem gerekir.
Güncel, gelişmiş grafiklere sahip oyunları oynarken işlemcin 70 dereceyi geçebilir, bu olağan bir durumdur.
Anakart modeli ESC H61H2-M2. Oyun zaten oynayamıyorum açılırken 105 dereceyi görünce kapattım direk olarak. Dün ultra ayarda oynadığım oyun bugün açılırken donarak açılmaya başladı ve fan hızı aşırı artıyor bu esnada.

Bu ise şuan ki Core Temp programı değerleri.

Dosya Ekleri

• 23.png
    23.png
    75,2 KB · Görüntüleme: 203
Donmalar varsa ve fan hızı aşırı artıyorsa %99 ihtimalle işlemci gerçekten ısınıyor demektir.
Anakart üreticin en son 12/23/2013 tarihinde H61H2-M2 V1.0 BIOS sürümünü paylaşmış, AIDA64 ile güncel olup olmadığını kontrol edebilirsin, güncellemende fayda var : ECS > H61H2-M2 (V1.0)
http://www.ecs.com.tw/ECSWebSite/Product/Product_Detail.aspx?DetailID=1228&MenuID=103&LanID=
CoreTemp programını da baz alma zira yanlış değerler gösterebiliyor. 106 derece CPU sıcaklığı gibi değerler zaten gerçek dışı, bu ısılara ulaşamadan çoktan kapanır sistem. Senden sıcaklığı elin ile de doğrulamanı isteyeceğim. 70 derece ve üzeri ise elini fazla tutamazsın zaten, hemen geri çekersin.
Anakart üreticinin doğru düzgün programı zaten yok, ESF fan isimli bir uygulamayı saçma sapan bir sitede paylaşmışlar : ECS eSF - Smart Fan Utility
Kaçıncı yüzyıldan kalma bir site bilemiyorum :) Sesler sinir bozucu.

Ayrıca şu montaj işlemini nasıl yaptın? Termal macunu ne oranda sürdün? O noktadan kaynaklı bir sıkıntı da olabilir. Ben öyle tahmin ediyorum.
Aşağıdaki video ile karşılaştır kendi montaj biçimini. Bir yanlış yapmış olabilir misin?

9:40'dan itibaren izle bakalım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Donmalar varsa ve fan hızı aşırı artıyorsa %99 ihtimalle işlemci gerçekten ısınıyor demektir.
Anakart üreticin en son 12/23/2013 tarihinde H61H2-M2 V1.0 BIOS sürümünü paylaşmış, AIDA64 ile güncel olup olmadığını kontrol edebilirsin, güncellemende fayda var : ECS > H61H2-M2 (V1.0)
http://www.ecs.com.tw/ECSWebSite/Product/Product_Detail.aspx?DetailID=1228&MenuID=103&LanID=
CoreTemp programını da baz alma zira yanlış değerler gösterebiliyor. 106 derece CPU sıcaklığı gibi değerler zaten gerçek dışı, bu ısılara ulaşamadan çoktan kapanır sistem. Senden sıcaklığı elin ile de doğrulamanı isteyeceğim. 70 derece ve üzeri ise elini fazla tutamazsın zaten, hemen geri çekersin.
Anakart üreticinin doğru düzgün programı zaten yok, ESF fan isimli bir uygulamayı saçma sapan bir sitede paylaşmışlar : ECS eSF - Smart Fan Utility
Kaçıncı yüzyıldan kalma bir site bilemiyorum :) Sesler sinir bozucu.

Ayrıca şu montaj işlemini nasıl yaptın? Termal macunu ne oranda sürdün? O noktadan kaynaklı bir sıkıntı da olabilir. Ben öyle tahmin ediyorum.
Aşağıdaki video ile karşılaştır kendi montaj biçimini. Bir yanlış yapmış olabilir misin?

9:40'dan itibaren izle bakalım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Öncelikle ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim. Anakart yukarda söylediğim gibi gerçek anlamda berbat. Ben 2011 senesine ait güncellemesini bulmuştum siz yine 2013 yılına ait bulmuşsunuz. Termal macunu buradaki gibi çektim. Bu arada biraz saçma gelecek ama Nvidia Experience'dan oyunları optimize edince Pc biraz daha rahatladı. Güncellemeyi kurup size tekrar bilgi vereceğim. :)

Son durum Cpu 1 - 2 - 3 - 4 sıcaklıkları 101-102 derece arasında akıcı bir şekilde oynayabiliyorum. Sanırım optimizasyonla alakalı bir sıkıntı çektim. Bu dereceler sorun oluşturur mu ileride bilmiyorum. :) Ne oldu ne bitti bende anlamış değilim hala. Birazdan Witcher 3'ü test etmeyi planlıyorum. Bir sorun oluşursa buradan tekrar yazarım.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı