i3 2120 sisteme upgrade önerisi

AloneGeneral

Hectopat
Dostlar,
Ben bilgisayarımı 7-8 yıldır kullanıyorum ve performansı bana göre düşük. En basit oyunlarda bile 20-30 FPS alıyorum. Bazen Chrome bile girerken bilgisayarım kasıyor ve donuyor. Bilgisayarımı küçük çaplıda olsa biraz yükseltmek istiyorum.
İsmini bildiğim donanım parçalarını aşağıya yazdım.
İşlemcim: Intel Core i3 2120 3.30 GHz, 2 çekirdek
Anakartım: Gigabyte H61M-S2PV revizyon: 2.0
Ekran Kartım: Maalesef ki ekran kartım yok ama küçük bir araştırma yaptığımda işlemcime entegre edilmiş Intel HD Graphics 2000 var
RAM: Kingston 4 GB 1333 MHz RAM CL degerini bilmiyorum
PSU: Everest Regular 200W-Peak 250W

Ve Bir de internette araştırma yaparken birkaç donanım parçası buldum. Sizce bilgisayarıma aşağıya yazdım donanım parçalarını almama gerek var mı?
Araştırmada Bulduğum İşlemci: Intel Core i5 3750K 4 Çekirdek 3.40 GHz temel frekansı yükseltilirse 3.80
Araştırmada Bulduğum RAM: Kingston 8 GB 1333 MHz CL9
Anakartımı değiştirmeyi düşünmüyorum. PSU'mu değiştirmeme gerek var mı? Ve sizden ekran kartı tavsiyesi istiyorum.
Yukarıda belirttiğim gibi küçük çaplı(Az bütçeli) bir yükseltme yapasım var sizce yüseltmeye değer mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Piyasada bulunan İ5 3570K işlemciler genelde overclock yapılarak kullanıldığı için stock fan ile soğutamazsın.Onun yerine İ5 3470 alabilirsin.Ek olarak 4 gb ram 450-500 watt arası PSU ve GTX 960 bulabilirsen güzel bir yükseltme olur.
İlk iş olarak SSD alın bence. Ondan sonra kalan bütçe ile ekran kartı ve RAM bakarsınız. Günlük kullanımın akıcılığı için SSD sizi çok rahat ettirecektir. Genel olarak bütçenizi de belirtirseniz ona uygun donanım kombinasyonları önerebiliriz.

Öncelikle PSU' nun değişmesi şart. Değiştirirsen iyi olur demiyorum, kesinlikle değiştirmelisin diyorum. Ve bence zaten anakart hariç bütün parçaları almak istiyorsun, yani anakart' ıda değişip sıfırdan sistem kurman daha mantıklı çünkü yapmak istediğin şey de ona yakın bir şey zaten. Ama anakart' ımı seviyorum değiştirmeyeceğim diyorsan evet İ5 senin işlemcine göre bayağı farkedecektir. Ekran kartı olarak RX 460 ideal gibi.

Piyasada bulunan İ5 3570K işlemciler genelde overclock yapılarak kullanıldığı için stock fan ile soğutamazsın.Onun yerine İ5 3470 alabilirsin.Ek olarak 4 gb ram 450-500 watt arası PSU ve GTX 960 bulabilirsen güzel bir yükseltme olur.

Çözüm
Tavsiyeler için teşekkür ederim.Bütçemi soran arkadaş vardı.Bütçem 1000 tl ve 1000 tl altı.
O zaman ben bilgisayarıma şunları alıyorum:
SSD:SAMSUNG 860 EVO 256 GB
SSD'yi 256 gb almamın sebebi depolamayı çok kullanmam topladıgım zaman 70 gb kullanmısım sadece depolamayı.
Ram:Kingston 8 GB 1333 MHz CL9
PSU kaldı.PSU'dan anlamadığım için yine sizden tavsiye istiyorum.
Birde ssd anakartımla uyumlu mu?Chrome'da arattığımda hiçbirşey bulamadım uyup uymadığına.
Geriye işlemci ve ekran kartı kalıyor onlarda şunlar ama onları da başka zaman alırım.(1-2 ay içinde)
Bir arkadaşımız 4 gb al demişti.Eve t 4gb alabilirim ama ben kendi ramimim CL değerini bilmiyorum birde beraber çalışmazlarsa diye almıyorum.
Bir sorum daha olucak.RX 460 mı yoksa GTX 960 mı?Daha iyi ve daha uyumlu çalışır.
Alacağım işlemci İ5 3470.
Normalde İ5 3570 alıcaktım arkadaşımız stok fanla soğutamazsın dedi.Şimdi fana da para vermek istemiyorum.
Birde psu fanının rgb olmasını da istemiyorum düz normal olsun yeterli.Zaten RGB'ler pahalı.
Bütçenin biraz dışına çıkabilirim.Sonuçta bu sistem beni 5-6 yıl idare edicek.

Son düzenleme:
Uygun fiyatlı PSU bu var. Bütçen artarsa başka marka ve modellerede bakabilirsin. SSD anakartın için uyumlu sorun yok. Ekran kartı olarak ben GTX 960 tercih ederim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı