i3-4130 işlemciye RX 6500 XT darboğaz olur mu?

Chqvi

Femtopat
Daha fazla  
Sistemim şu şekilde:
Anakart: H81 DDR3.
İşlemcim: i3-4130 3.40 GHz.
RAM'ler: 2*8 Total'de Kingston 16 GB 1600 MHz.
Ekran kartım şu anki GT 730 ama RX 6500 XT siparişi verdim geliyor sizce işlemcim darboğaz olur mu? Oluyorsa da yüzde kaç miktar darboğaz olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistemim şu şekilde:
Anakart: H81 DDR3.
İşlemcim: i3-4130 3.40 GHz.
RAM'ler: 2*8 Total'de Kingston 16 GB 1600 MHz.
Ekran kartım şu anki GT 730 ama RX 6500 XT siparişi verdim geliyor sizce işlemcim darboğaz olur mu? Oluyorsa da yüzde kaç miktar darboğaz olur?

En az %30 olur. Oyunlardan zevk bile alamazsın belki de o derece. Acilen komple sistemi yenilenen lazım. İşlemciyi i7 4790K gibi bir işlemciyle degistirebilirsin. Ancak ileriye dönük olması açısından ben komple yeni sistem dizmeni öneririm. O ekran kartına hiç yakışmamış doğrusu.

Son düzenleme:
Kağıt üstünde %25-30 arası bottleneck çıkıyor bu oyundan oyuna değişir. GPU yüklü oyunlarda belki daha az olur ama CPU yüklü oyunlarda daha fazla olur.

Hocam böyle bir ekran kartını 1600Mhz RAM ve böyle eski bir işlemci ile bence kullanıp gereksiz yormayın. En azından üst yorumlarda da denildiği gibi I7 4790K işlemci alın. Fakat RAM'leriniz eski olduğundan oyunlarda yine problem yaşayacaksınızdır. Sorunuza gelince evet darboğaz yapar.

H81 çipsete 4790K önermek doğru değil, daha sonra gelip soğutucu almama rağmen neden VRM'lerim yanıyor, işlemci neden bir türlü soğumuyor derse şaşırmayın. En azından alınabiliyorsa minimum düz K olmayan i7-4770 veya 4790 modelleri uyumluluk açısından daha doğru ve mantıklı bir karar olmuş olur.

H81 çipsete 4790K önermek doğru değil, daha sonra gelip soğutucu almama rağmen neden VRM'lerim yanıyor, işlemci neden bir türlü soğumuyor derse şaşırmayın. En azından alınabiliyorsa minimum düz K olmayan i7-4770 veya 4790 modelleri uyumluluk açısından daha doğru ve mantıklı bir karar olmuş olur.
Aklımda i7-4770 var ramazan ayını atlatmak için, ramazan ayından sonra ekstra gelir elde edeceğimden dolayı anakartı işlemciyi ve ramleri değiştirceğim belki Ryzen'e geçiş yapabilirim.
Ayrıca benim anlam veremediğim bu aldığım ekran kartı GTX 1650 ile nerdeyse aynı performansı veriyor ve işlemcimle mükemmel derecede uyumlu gözüküyor her yerde. Ama RX 6500 XT'nin yok hiç bir yerde. Bir nevi aldığım ekran kartı GTX 1650 gibi. Bir tık üstü.

Yeni konular

Geri
Yukarı