I3 5005U sistemle Windows 8.1 kullanılır mı?

arifenesk

Hectopat
RAM
4 GB DDR3 RAM 1600 MHZ
SSD veya HDD modeli
Yaklasık 450 mb/s okuma ve yazma hızı
Ekran kartı
İntel HD 5500
İşlemci
İntel i3 5005U 2,00 GHz
Bilgisayarımda i3 5. nesil işlemci, 4 GB RAM ve SSD var. Windows 10 kurulu sistemde. Edge'de 2-3 sekme açsam RAM ve CPU kullanımı artıyor. Sistem aşırı ısınmaya başlıyor (1 hafta önce ici temizlendi ve termal macun değişti.) Arkada başka bir işlem yapamıyorum. Sizce Windows 8.1'e geçsem performans artışı olur mu?

Tarayıcılar gerektiği kadar RAM kullanır, işletim sistemi değişikliği işe yaramaz. Sistem biraz rahatlayacağı için RAM kullanımı da düşecek. Tarayıcının RAM tüketimi yine değişmeyecek, ben olsam kurmazdım. Adobe PS gibi uygulamaları kullanamıyorsun. Kesilen program desteği senin için önemli değilse kurabilirsin tabii ki.

Windows 8.1'e geçsem en fazla ne kaybederim?
Tarayıcılar gerektiği kadar RAM kullanır, işletim sistemi değişikliği işe yaramaz. Sistem biraz rahatlayacağı için RAM kullanımı da düşecek. Tarayıcının RAM tüketimi yine değişmeyecek, ben olsam kurmazdım. Adobe PS gibi uygulamaları kullanamıyorsun. Kesilen program desteği senin için önemli değilse kurabilirsin tabii ki.

Hiçbir şey kaybetmezsiniz. En fazla yüklediğiniz programlar silinir ama onları da sonradan tekrar yükleyebilirsiniz. Performans artışı olur çünkü hem arkadaki hizmet sayısı azalacak hem de RAM kullanımı düşecektir. Windows 8.1 SL sürümünü indirirseniz çok daha iyi olur. Windows 8.1 Pro sürümünde boştayken 1.6 GB RAM kullanıyorken Windows 8.1 SL sürümünde boşta 1.2 GB RAM kullanıyor ve boştayken olan sıcaklık değerleri 4-5 derece düşüyor.

Geçebilirsiniz fakat güvenlik güncellemelerinden yakın bir zamanda mahrum kalacaksınız. Zamanla program desteği azalacak ve yeni güvenlik açıkları çıkacak. Bu da doğal olarak sistemi zamanla kullanılmaz hale gelmesiyle sonuçlanacak. Benim önerilerim şunlar.

1- Tarayıcı değiştirin ve Windows'daki telemetri hizmetleri kullanmadığınız diğer hizmetleri devre dışı bırakın.
2- Mem Reduct gibi RAM kullanımı azaltan programları kullanın.
3- Turbo Boost'u kapatın. ThrottleStop kullanabilirsiniz bunun için ve çok verimli bir program Windows için çok fazla şeyi değiştirebilirsiniz.
4- Linux dağıtımlarına yönelin. Haliyle Microsoft bilgilerinizi toplayıp satmakla uğraşan bir firma hem sizin sisteminizi gereksiz yoruyor hem de artık Windows bana göre çok stabil bir sistem değil. Bir güncelleme aşırı uzun sürüyor. Yüklenmesi ve hele kurulması insanı hayattan bezdiriyor. Zaten XP'den sonra Vista ile beraber Windows güncellemeri o kadar yavaşladı ki kendimi GTA 5 indiriyormuş gibi hissediyorum bazen. Çok fazla zararlı yazılım var ve bunlar için de antivirüs falan yüklemek gerekiyor ki ben onlara da güvenmiyorum. Gelen güncellemeler kimi zaman saçma hatalara sebebiyet veriyor. Sürekli Edge kullan mükemmel en iyi ve hızlı tarayıcı gibisinden kendi reklamlarıyla dolu bir işletim sistemi bunları kaldırmak için iki saat uğraşmak istemiyorum. Bazen bir güncelleme geliyor tüm ayarlarım tuz buz oluyor. Sistem bir süre sonra şişip kasma yapıyor bu elbette tüm işletim sistemlerinde olabilir fakat Windows bana göre bunu çok daha hızlı yapıyor. Ben de dedimki Windows kullanmasam ne kaybederim? Kazandıklarım:

Gizlilik.
Stabillik.
Özgürlük.
Kişiselleştirme.
Geniş bir Linux forum ortamı.
Performans.
Güvenlik.
Uzun vadeli güncelleme desteği.

Kaybettiklerim:

Oyun desteği ki ben öyle çok oyun oynayan biri değilim ama şu ana kadar oynadığım tüm oyunlar açıldı.

Program desteği yok diyeceksinizdir. Aynı programı kullanmak zorunda değilsiniz. Linux'u da çok fazla kullanan insan var ve alternatiflerini geliştiriyorlar. Misal Microsoft Office alternatifi olarakdan LibreOffice bence çok stabil bir ofis yöneticisi hiçbir zaman bir problem yaşamadım. Tüm işimi her zaman LibreOffice üzerinden hallettim bir problem olmadı. Ha eğer Microsoft Office de olup LibreOffice olmayan bir şey var diyelim. Bir alternatifiniz OnlyOffice daha var onda da mı yok? O zaman Online Office kullanın Microsoft Office'in aynısı sadece web sürümü. Web sürümünü sevmiyorsanız Wine kullanın. Microsoft Office uygulamalarını gayet açıyor. Kısacası çözüm yok diye bir şey yok sadece farklı deneyimler bunlar. Telefondan örnek gitsek Android kullanan birisi IOS'a adapte olur. Eğer sizde Windows'dan Linux'a geçecekseniz elbet oraya da adapte olacaksınız sadece sabır ve biraz uğraş gerekiyor.

(Buradaki fikirlerim tamamen kişiseldir herhangi biri bu konuda farklı düşünebilir. Farklı yorumlayabilir.)

İyi sosyaller.

Windows 10 güzel donanım yoksa kullanması epey meşakkatli. Eski sistemler için oldukça ağır zamanla şişiyor. 10 Ocak 2023'te Windows 8.1 desteği kesiliyor. Windows 8.1 Single Language daha iyi durumda. Kaybınız yok.

Geçebilirsiniz fakat güvenlik güncellemelerinden yakın bir zamanda mahrum kalacaksınız. Zamanla program desteği azalacak ve yeni güvenlik açıkları çıkacak. Bu da doğal olarak sistemi zamanla kullanılmaz hale gelmesiyle sonuçlanacak. Benim önerilerim şunlar.

1- Tarayıcı değiştirin ve Windows'daki telemetri hizmetleri kullanmadığınız diğer hizmetleri devre dışı bırakın.
3- Turbo Boost'u kapatın. ThrottleStop kullanabilirsiniz bunun için ve çok verimli bir program Windows için çok fazla şeyi değiştirebilirsiniz.
4- Linux dağıtımlarına yönelin. Haliyle Microsoft bilgilerinizi toplayıp satmakla uğraşan bir firma hem sizin sisteminizi gereksiz yoruyor hem de artık Windows bana göre çok stabil bir sistem değil. Bir güncelleme aşırı uzun sürüyor. Yüklenmesi ve hele kurulması insanı hayattan bezdiriyor. Zaten XP'den sonra Vista ile beraber Windows güncellemeri o kadar yavaşladı ki kendimi GTA 5 indiriyormuş gibi hissediyorum bazen. Çok fazla zararlı yazılım var ve bunlar için de antivirüs falan yüklemek gerekiyor ki ben onlara da güvenmiyorum. Gelen güncellemeler kimi zaman saçma hatalara sebebiyet veriyor. Sürekli Edge kullan mükemmel en iyi ve hızlı tarayıcı gibisinden kendi reklamlarıyla dolu bir işletim sistemi bunları kaldırmak için iki saat uğraşmak istemiyorum. Bazen bir güncelleme geliyor tüm ayarlarım tuz buz oluyor. Sistem bir süre sonra şişip kasma yapıyor bu elbette tüm işletim sistemlerinde olabilir fakat Windows bana göre bunu çok daha hızlı yapıyor. Ben de dedimki Windows kullanmasam ne kaybederim? Kazandıklarım:

Gizlilik.
Stabillik.
Özgürlük.
Kişiselleştirme.
Performans.
Güvenlik.

Kaybettiklerim:

Oyun desteği ki ben öyle çok oyun oynayan biri değilim ama şu ana kadar oynadığım tüm oyunlar açıldı.

Program desteği yok diyeceksinizdir. Aynı programı kullanmak zorunda değilsiniz. Linux'u da çok fazla kullanan insan var ve alternatiflerini geliştiriyorlar. Misal Microsoft Office alternatifi olarakdan LibreOffice bence çok stabil bir ofis yöneticisi hiçbir zaman bir problem yaşamadım. Tüm işimi her zaman LibreOffice üzerinden hallettim bir problem olmadı. Ha eğer Microsoft Office de olup LibreOffice olmayan bir şey var diyelim. Bir alternatifiniz OnlyOffice daha var onda da mı yok? O zaman Online Office kullanın Microsoft Office'in aynısı sadece web sürümü. Web sürümünü sevmiyorsanız Wine kullanın. Microsoft Office uygulamalarını gayet açıyor. Kısacası çözüm yok diye bir şey yok sadece farklı deneyimler bunlar. Telefondan örnek gitsek Android kullanan birisi IOS'a adapte olur. Eğer sizde Windows'dan Linux'a geçecekseniz elbet oraya da adapte olacaksınız sadece sabır ve biraz uğraş gerekiyor.

(Buradaki fikirlerim tamamen kişiseldir herhangi biri bu konuda farklı düşünebilir. Farklı yorumlayabilir.)

İyi sosyaller.
10 Ocak 2023 tarihi itibariyle desteği kesiyor. Eski sistemler için Windows 10 ağır ve şişen bir sistem. Açılışı hızı ve arkada istemediğim halde çalışan uygulamalar delirtiyor insanı. Edge'yi önümüze dayatmasıda sinir bozucu.

Şahsen ben Windows harici işletim sistemi kullanmamıştım. Windows benzeri Linux Mint Cinnamon kullandım. Gayet güzeldi. Bazı zorlukları oldu. Ama yinede kullanılır.

1- tarayıcı değiştirin ve Windows'daki telemetri hizmetleri kullanmadığınız diğer hizmetleri devre dışı bırakın.

Gizlilik.
Stabillik.
Özgürlük.
Kişiselleştirme.
Performans.
Güvenlik.

Kaybettiklerim:

Program desteği yok diyeceksinizdir. Aynı programı kullanmak zorunda değilsiniz. Linux'u da çok fazla kullanan insan var ve alternatiflerini geliştiriyorlar. Misal Microsoft Office alternatifi olarakdan LibreOffice bence çok stabil bir ofis yöneticisi hiçbir zaman bir problem yaşamadım. Tüm işimi her zaman LibreOffice üzerinden hallettim bir problem olmadı. Ha eğer Microsoft Office de olup LibreOffice olmayan bir şey var diyelim. Bir alternatifiniz onlyoffice daha var onda da mı yok? O zaman Online Office kullanın Microsoft Office'in aynısı sadece web sürümü. Web sürümünü sevmiyorsanız Wine kullanın. Microsoft Office uygulamalarını gayet açıyor. Kısacası çözüm yok diye bir şey yok sadece farklı deneyimler bunlar. Telefondan örnek gitsek Android kullanan birisi IOS'a adapte olur. Eğer sizde Windows'dan Linux'a geçecekseniz elbet oraya da adapte olacaksınız sadece sabır ve biraz uğraş gerekiyor.

İyi sosyaller.

10 Ocak 2023 tarihi itibarıyla desteği kesiyor. Eski sistemler için Windows 10 ağır ve şişen bir sistem. Açılışı hızı ve arkada istemediğim halde çalışan uygulamalar delirtiyor insanı. Edge'yi önümüze dayatmasıda sinir bozucu.

Şahsen ben Windows harici işletim sistemi kullanmamıştım. Denemey karar verdim. Windows benzeri Linux Mint Cinnamon kullandım. Gayet güzeldi. Bazı zorlukları oldu. Ama yine de kullanılır.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı