i3 5005U Xubuntu ekran yırtılması

dakovey

Kilopat
Makaleler
1
Arkadaşlar iyi akşamlar, Xubuntu'yu 2 gün önce yükledim. İnternette gezinirken ekranda yırtılma diye tabir edilen şey oluyor. Video izlerken olmuyor ama Google aramalarında aşağı inerken yatay bir çizgi olarak yırtılma oluyor. Çeşitli öneriler söylenmiş ama 2 gündür hiçbiri işe yaramadı.

İnternette sorunun genelde ekran kartından kaynaklandığı yazıyor, ekran kartının Driver'ını ilk önce açık kaynak, sonra NVIDIA son sürüm daha sonra ise NVIDIA'nın nispeten eski driver'larını yükledim ama sorun hala aynı. NVIDIA'nın son sürümünü yükleyince X server settings ayarları çıkıyor, her seçeneği denedim ama sorun hala aynı.

Ekran kartım NVIDIA 920MX, işlemcim i3 5005U

Bir de arkadaşlar, Xubuntu'da hangi ekran kartının kullanıldığını nasıl görebilirim? Yani şu an Intel dahili ekran kartı mı kullanılıyor, yoksa NVIDIA'nın harici ekran kartı mı?

Sorunumu çözebilecek her öneriye açığım, şimdiden teşekkürler.

NVIDIA denetim masasından monitörünüzün Max HZ değeri ile ekran kartı Max fos değerini eşitleyin sorun yüksek ihtimal ile çözülür.

Hocam dediklerini anladım ama nasıl yapabileceğim hakkında pek fikrim yok.

Şu an ekran kartı driver'ının 450. sürümü yüklü. Bu sürümde dediğiniz ayarı bulamadım ama 60 Hz değişmiyordu diğer Driver'larda.

Hocam dediklerini anladım ama nasıl yapabileceğim hakkında pek fikrim yok.

Şu an ekran kartı driver'ının 450. sürümü yüklü. Bu sürümde dediğiniz ayarı bulamadım ama 60 Hz değişmiyordu diğer Driver'larda.

Eminim ki Linux için de aynidir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar iyi akşamlar, Xubuntu'yu 2 gün önce yükledim. İnternette gezinirken ekranda yırtılma diye tabir edilen şey oluyor. Video izlerken olmuyor ama Google aramalarında aşağı inerken yatay bir çizgi olarak yırtılma oluyor. Çeşitli öneriler söylenmiş ama 2 gündür hiçbiri işe yaramadı.

İnternette sorunun genelde ekran kartından kaynaklandığı yazıyor, ekran kartının Driver'ını ilk önce açık kaynak, sonra NVIDIA son sürüm daha sonra ise NVIDIA'nın nispeten eski driver'larını yükledim ama sorun hala aynı. NVIDIA'nın son sürümünü yükleyince X server settings ayarları çıkıyor, her seçeneği denedim ama sorun hala aynı.

Ekran kartım NVIDIA 920MX, işlemcim i3 5005U

Bir de arkadaşlar, Xubuntu'da hangi ekran kartının kullanıldığını nasıl görebilirim? Yani şu an Intel dahili ekran kartı mı kullanılıyor, yoksa NVIDIA'nın harici ekran kartı mı?

Sorunumu çözebilecek her öneriye açığım, şimdiden teşekkürler.

Smooth Scrolling'i kapatırsan düzelir muhtemelen.

Şimdi arkadaşlar aşağıda yazdığım şeyi buldum ve denilenleri yaptım. Yırtılmalar neredeyse bitti sayılır. En azından çok aşırı ve rahatsız edici değil. Benim gibi bu sorunla karşılaşanlar için belki faydalı olabilir.

Ama sorunum hala tam olarak çözülmüş değil.
Ayarlar > Pencere Yöneticisi İnce Ayarları > Birleştirici > “Görüntü düzenlemeyi etkinleştir” devre dışı bırakılır.

Ardından Synaptic Paket Yöneticisinden “compton” ve “xcompmgr” paketleri yüklenir.

Ayarlar > Oturum ve Başlangıç > Uygulama Otomatik Başlat>Ekle kısmından

“İsim” kısmına “compton”;
“Açıklama” kısmında “xfce pencere yöneticisi”;
“Komut” kısmından “usr/bin/compton” seçilir ve sistem yeniden başlatılır.

Kaynak : Faruk Göller’e teşekkürler.

site:

Sorun şuan sadece Youtube'da mevcut. Forumlarda veya google'da herhangi bir yırtılma yok.

İnternette gezinirken ekranda yırtılma diye tabir edilen şey oluyor.
Eğer sadece internette gezinirken oluyorsa tarayıcınızdan "Donanım hızlandırma." ayarını kapatıp deneyin. Normal kullanımda da yırtılma oluyorsa sorun compositor kaynaklı olabilir, compositoru ayarlardan kapatabilirsiniz veya değiştirebilirsiniz.

Eğer sadece internette gezinirken oluyorsa tarayıcınızdan "donanım hızlandırma." Ayarını kapatıp deneyin. Normal kullanımda da yırtılma oluyorsa sorun compositor kaynaklı olabilir, compositoru ayarlardan kapatabilirsiniz veya değiştirebilirsiniz.

Dediğiniz ayar tam olarak Firefox'ta yok ama dediğiniz gibi sadece tarayıcıda oluyor. Gerçi pek fazla diğer şeylerde test etme imkanım olmadı.

Sorun şu an YouTube'da çok fazla var. Diğer metin tabanlı sitelerde göze batan bir yırtılma yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı