i3 5005U Xubuntu ekran yırtılması

Ayrıca şunu söyleyeyim, yazdığınız kodu terminale girince parolamı giriyorum ama çıktı olarak hiçbir şey vermiyor.

O dosya taşıma komutudur, çıktı vermez..
Tarayıcıda "Kullanılabilir olduğunda donanım hızlandırmayı kullan" seçeneğini deaktif ederek deneyin.
Ayrıca Xubuntu'nun kendisinde Nvidia sürücüyü otomatik kuran araç var, sistem menüsüne bakın, "Güncellemeler seçenekler" gibi bir ismi olması lazım.

Öncelikle kusura bakmayın. Ubuntu konusunda çok yeniyim ve ben sadece snap mağazasından X server NVIDIA uygulamasını kaldırmışım. Sonradan sizin dediğiniz yerden kaldırdım, çakışmalar olsa da uzun uğraşlar sonucu.

Siz yazdıktan sonra dediğiniz işlemleri tekrar denedim ama pek bir faydası olmadı. Ayrıca tarayıcıda gezinirken değil daha önce attığım videodaki gibi pencereleri tutup kaydırırken de aynı yırtılma sorununu yaşıyorum. Ama daha önce de dediğim gibi video izlerken bu sorun ya hiç olmuyor ya da ben fark etmiyorum.

Ayrıca şunu söyleyeyim, yazdığınız kodu terminale girince parolamı giriyorum ama çıktı olarak hiçbir şey vermiyor.

Son olarak çok yazdım biliyorum ama artık NVIDIA'nın hiçbir sürücüsünü kuramıyorum. pk-client-error-quark: Erorr while installing package: yeni libnvidia-gl-450 diye hata veriyor ve paket yöneticisinde bozuk paket buluyor sistem.

Son hatayı LC_MESSAGES=C dpkg-divert --list '*nvidia-450*' | sed -nre 's/^diversion of (.*) to .*/\1/p' | xargs -rd'\n' -n1 -- sudo dpkg-divert --remove kodu ile çözdüm ve NVIDIA 450. sürümü tekrardan yükledim.
Arkadaşlar şimdi benim ufak bir sorum var. Benim ekran kartım 920M olması lazım ama sistem benim ekran kartımı 920MX olarak görüyor. Eğer ekran kartı benim dediğim gibiyse en son 430.40 güncellemesini almış, ekran yırtılması sorunum bununla ilgili olabilir mi?

Hayır ekran yırtılmasının NVIDIA kartınla uzaktan yakından bir ilgisi yok.
Chrome'u açıp arama kısmına alttakini yaz ve disabled yap. Daha sonra Chrome'u yeniden başlat.

chrome://flags/#smooth-scrolling

Xserver-xorg-video-Intel paketi zaten Debian/Ubuntu tabanlı bütün dağıtımlarda kuruludur.
Ayrıca siz NVIDIA sürücüyü kaldırmadan dosyayı eklemişsiniz, synaptic ile kaldırabileceğinizi belirtmiştim.
Dediklerimi yapmadan dosyayı eklemişsiniz, haliyle sorununuz gitmediği gibi bir de çakışmaya neden olmuşsunuz.

Sorununuzu gidermek istiyorsanız önce synaptic aracını açın, arama yerine NVIDIA yazın, NVIDIA ismi geçen kurulu paketleri sağ tık menüden "tamamen kaldırma için işaretle" tuşundan kaldırma için işaretleyin ve "uygula" tuşuna tıklayın, kaldırma işi bitince Synaptic'i kapatın.
Ardından boş bir metin editörüne alttakini yapıştırın, adını 20-Intel. Conf yapın, kaydedin kapatın.
Kod:
Section "Device"
Identifier "Intel Graphics"
Driver "intel"
#Option "AccelMethod" "sna"
#Option "TearFree" "true"
#Option "DRI" "3"
#Option "Tiling" "True"
#Option "SwapbuffersWait" "True"
#Option "AccelMethod" "uxa"
EndSection

20-Intel. Conf dosyasının olduğu dizinde sağ tık ile uçbirimi açın, alttaki komutla gerekli yere gönderin ve sistemi yeniden başlatın.
Kod:
sudo cp -r 20-intel.conf /usr/share/X11/xorg.conf.d

Bu işlem ile büyük ihtimalle sorununuz çözülür, çözülmezse yine başka çaresini buluruz.

Tekrardan iyi akşamlar, dediklerinizin hepsini temiz kurulumdan sonra yaptım. Şimdilik yırtılmalar yok. Bu yaptıklarımdan sonra ekran kartı driver'larını kuracak mıyım yoksa o ayarlara hiç girmeyecek miyim?

Bir de bu yaptıklarımız tam olarak ne oluyor? Harici ekran kartı yerine dahili ekran kartını mı kullanıyorum sadece?

Tekrardan iyi akşamlar, dediklerinizin hepsini temiz kurulumdan sonra yaptım. Şimdilik yırtılmalar yok. Bu yaptıklarımdan sonra ekran kartı driver'larını kuracak mıyım yoksa o ayarlara hiç girmeyecek miyim?

Bir de bu yaptıklarımız tam olarak ne oluyor? Harici ekran kartı yerine dahili ekran kartını mı kullanıyorum sadece?

Sorun yoksa bir şey yapmanız gerekmiyor, olduğu gibi kullanıyorsunuz.
Normalde sürücü ayarını xserver-xorg-video-intel sürücünün kendisi yapması gerekir, ancak bazı Intel sürücüler farklılık gösterdiğinden gerekli ayarı yapmıyor, işte 20-intel.conf dosyası ile Intel sürücünün yapması gereken ayarı el ile siz yapmış oluyorsunuz. Zaten farkındaysanız dosyada kare # ile kapatılmış satırlar var, o satırların önündeki kare # işareti kullanıcının kendisi denemek için açar veya kapatır.
Evet, şu anda kendi ekran kartını kullanıyorsunuz, kendi ekran kartınızı öneririm.

@İlledelinux Kusura bakmayın tekrardan rahatsız edeceğim sizi ama "Pencere Yönetici İnce Ayarları" sekmesinde "Görüntü Birleştirmeyi Etkinleştir" ayarını kapatınca kopmalar yeniden başladı. Bu ayarı açınca herhangi bir sorun yok.

Acaba NVIDIA ekran kartını kullanırken de böyle bir hata olmuş olabilir mi?

@İlledelinux Kusura bakmayın tekrardan rahatsız edeceğim sizi ama "Pencere Yönetici İnce Ayarları" sekmesinde "Görüntü Birleştirmeyi Etkinleştir" ayarını kapatınca kopmalar yeniden başladı. Bu ayarı açınca herhangi bir sorun yok.

Görüntü birleştirme ilk defa duyuyorum.

Normalde görüntü birleştirme etkin olması lazım, ancak Xfce'nin kendi compositoru genelde sorunlu, bazen o özelliği kapatınca bazen de açınca düzelme oluyor, bu sorun yıllardır devam ediyor.
Örneğin henüz paylaştığım XfceBox masaüstünde Xfwm yerine Openbox entegre etmemin nedenlerinden biri de bu sorundu.

Bu arada kusura bakacak bir şey yok, insanlara yardım etmek için buradayız, elimizden geldiğince yardım ederiz, merak ettiğiniz soruları elbette sorabilirsiniz.

Geri
Yukarı