Çözüldü i3-540 100 derece oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Yempy

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, i3-540 işlemciye sahibim. Bugün ASUS R7 240 4 GB ekran kartı aldım. İşlemcinin sıcaklık değerleri 100 °C'yi görmekte (YouTube'den 1080p video izlerken 90-91 °C gördü.). Termal macun daha 1-2 saat önce uyguladım, sonuç aynıydı. Sizce ekran kartım darboğaz mı yapıyor?

Çözüm
Sorun çözüldü; Tamamıyla fanın tırnaklarının tam kapanmaması sebebiyleymiş. Boştayken 20°, zorlarken Max 50° oluyor. Herkese teşekkürler 🥰
Ekran kartıyla işlemcinin bir alakası olmaz bu gibi bir durumda. 100 dereceden bahsediyoruz, yükte 100 derece olması ekran kartı olsun olmasın hiç normal değil. Termal macun ne şekilde uygulandı, soğutucuyu doğru şekilde ve temaslı şekilde taktığınıza emin misiniz?

İşlemcinin fanlarının oturduğu yerler düzgün oturmamışdır büyük ihtimalle çünkü bende birçok kez oldu önceden bu. Çıkart bir daha tak düzgün bir şekilde her tarafının sıkı sıkı oturduğuna emin olarak.

Arkadaşlar, i3-540 işlemciye sahibim. Bugün ASUS R7 240 4 GB ekran kartı aldım. İşlemcinin sıcaklık değerleri 100 °C'yi görmekte (YouTube'den 1080p video izlerken 90-91 °C gördü.). Termal macun daha 1-2 saat önce uyguladım, sonuç aynıydı. Sizce ekran kartım darboğaz mı yapıyor?
Fanı yuvaya düzgün oturttuğundan emin ol. 95'i aştığında sistemi shut down yapması gerekirdi anakartın. Fanın oturduğundan emin ol, işlemcininde. Sonra bıos'a girip işlemci maksimum ısısını ayarla.

Fanı yuvaya düzgün oturttuğundan emin ol. 95'i aştığında sistemi shut down yapması gerekirdi anakartın. Fanın oturduğundan emin ol, işlemcininde. Sonra bıos'a girip işlemci maksimum ısısını ayarla.
İşlemcinin sıcaklık göstergesi bozuk oabilir mi? Bunu düşünmemin sebepleri;

1- 105° diyor ama inanın bana oyunda ne 1 tık kasma, ne de 1 değer bile PFS düşüşü yok.

2 - 105°'ye geldiğinde shut down yemiyor, normalde yemesi gerekmiyor mu?

3 - Termal macunu doğru uyguladım. Ama sıcaklık değerleri 1° bile inmedi.

Büyük ihtimal gösterge yanlış maximum çalışma sıcaklığı 73 derece olarak belirtilmiş.

Intel Core i3-540 specifications
TypeCPU / Microprocessor
General information
V core ?0.65V - 1.4V
Minimum/Maximum operating temperature ?5°C - 72.6°C

Bir yanlışlık yoksa bu muhabbette göstergede bozukluk var ama her ihtimale karşı güzel bir fan alabilirsin.

Geri
Yukarı