I3 6098P sistem oyunlarda düşük performans veriyor

scythenes

Centipat
Daha fazla  
  • Intel i3 6098p.
  • MSI H110M Pro VD anakart.
  • MSI GTX 1050 Ti Gaming X ekran kartı.
  • 8 GB G.Skill 2133MHz RAM.
400W FOEM Frisby PSU'lu kasadan parçaları alıp Thermaltake marka 80+ sertifikalı 500W kasaya yerleştirdim. Kabloların yerini eksiksiz ve düzgün yaptığımı düşünüyorum fakat sistemden pek verim alamıyorum. GTA 5 ve Valorant gibi oyunlarda çok istediğim gibi FPS değerleri alamıyorum. GTA 5 yüksek ayarlar ortalama 40-50, drop dahil 30 FPS değerlerine kadar düştüğüm oluyor. Afterburner'da değerlere baktığımda CPU sıcaklığı 45'i nadiren geçiyor. Ekran kartı da hemen hemen aynı. Bu sorun yaptığım değiştirme işleminden mi kaynaklı olur? yoksa işlemcinin düşük performanslı olmasından mı? Bu konu gün boyu epey kafama takıldı. Eski bilgisayarım GT 1030'lu fakat hemen hemen eski bilgisayarımla aynı değerleri veriyor. Yardımınız dokunursa gerçekten beni mutlu etmiş olursunuz. Buraya kadar okuyanlara teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci darboğaza neden oluyordur. Aynı ekran kartına sahibim, 4C 4T bir işlemci ile darboğaz yaşıyorum. Sizinki ise 2C 4T normal gibi geldi bana.

Büyük ihtimal işlemci ve ram değiştirmen lazım.

RAM yüzünden olacağını sanmıyorum çünkü 8 GB RAM ile o kadar düşük FPS alması çok saçma.

Öncelikle cevabın için teşekkür ederim. Oyunlarda Shadow Play performansı gösteren grafik tablosunu incelediğimde CPU %100 kullanırken, GPU %40 %65 civarlarında takılıyor. GTA 5 ve Valorant gibi oyunlarda denedim bunu. En iyi grafiklere sahip olan Forza Horizon 4'te GPU'yu sanırım zorladığı için GPU kullanımı %70 %80'lere çıkıyor. Sistem genelde 2016-2018 yıllarında yaygın olduğu için önceden açılan "darboğaz yapar mı?" gibi konularda yorumların çoğu "darboğaz olmaz.". Ama ben işlemci'nin ekran kartıyla yeterli performans sağlayamadığından şüpheliyim. MSI H110M Pro VD anakarta Intel i5 7600 yakışır mı? Fazla masraf olmasın diye anakartımı ve RAM'imi değişmek istemiyorum.

Öncelikle cevabın için teşekkür ederim. Oyunlarda Shadow Play performansı gösteren grafik tablosunu incelediğimde CPU %100 kullanırken, GPU %40 %65 civarlarında takılıyor. GTA 5 ve Valorant gibi oyunlarda denedim bunu. En iyi grafiklere sahip olan Forza Horizon 4'te GPU'yu sanırım zorladığı için GPU kullanımı %70 %80'lere çıkıyor. Sistem genelde 2016-2018 yıllarında yaygın olduğu için önceden açılan "darboğaz yapar mı?" gibi konularda yorumların çoğu "darboğaz olmaz.". Ama ben işlemci'nin ekran kartıyla yeterli performans sağlayamadığından şüpheliyim. MSI H110M Pro VD anakarta Intel i5 7600 yakışır mı? Fazla masraf olmasın diye anakartımı ve RAM'imi değişmek istemiyorum.

İşlemci öneremeyeceğim, yeni konu açıp öneri alabilirsiniz. Dediğiniz gibi işlemciniz zayıf kalıyor.

Geri
Yukarı