i3 6098p ve R9 380 sistem yükseltme

MelihKarabiber2

Hectopat
Daha fazla  
  • Intel i3-6098p
  • Asus B150M 2133MHz
  • Gskill 8 GB 2133MHz CL15
  • Sapphire R9 380 Dual-X Nitro 4G
  • Güç kaynağı 600W(+80 plus yok)

Bu sistemde PUBG oynarken takılmalar yaşıyorum ve çok canımı sıkmaya başladı. Ekran kartımın sıfırı hala çok pahalı ama ikinci el fiyatları gayet cüzi. Şu ana kadar sistem hakkında akıl veren çok oldu ancak çözüm üretemedik.

1. İşlemcim ile ekran kartım uyumsuz mu? Darboğaz yapıyor mu?
  2. RAM kullanımı oyun oynarken 4.5 GB ile 5.2 GB arasında seyrediyor. Ekstra RAM taksam performansta iyileşme alabilir miyim?
  3. GPU kullanımı %92 ila %100 arasında seyrediyor, ısısı 70 derece civarında ve fanlarda bir sorun yok. İkinci bir GPU ile yani aynı kartan ikinci el alıp CF yapsam etkisi nasıl olur?

1080p'de oynuyorum FPS artışı için her şeyi yaptım en az elli video izledim ne yapsam adamla karşılıklı savaşırken anlık donmayı çözemedim. Orijinal Windows 10 kullanmıyorum, KMS ile lisansladım. Aklıma gelen her şeyi yazdım. Upgrade etmek için yalnızca 500 TL bütçem var. Sizce ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu bütçeyle illa bir yükseltme olacaksa 8 GB RAM daha ekleyin. Zira PUBG ve diğer oyunlar için artık 8 GB RAM yetersiz gelmeye başladı. Bunun dışında diğer bileşenleriniz PUBG için yeterli denilebilir.

Tavsiyem işlemci ve anakartınızı yükseltmeniz. Yükseltme için sadece 500 TL bir bütçe olduğunu belirtmişsiniz ancak bu bütçeyle muhtemelen istediğiniz düzeyde bir yükseltme yapamayacaksınız.

Yaklaşık 1000 TL civarına işlemci ve anakart yükseltmesi yapmak mümkün. Kendi fikrim ekran kartınız elinizdeki işlemciye göre fazla güçlü. Şuan işlemci değiştirmeye kalksanız muhtemelen anakartınızı da değiştirmek mecburiyetiniz de olacaksınız. Ram eklemesi sizi istediğiniz düzeyde tatmin etmeyecektir. Kişisel fikrim bu yönde.

Anladım sağol bu işlerden anlıyorsun sanırım performansı arttırmak için yapabileceğim başka ne var sence ?

Estağfurullah, bu işlerden anladığımı söylersen birnevi yalan söylemiş olurum. Kasanın içini temizleyebilirsin, termal macun yenileyebilir, soğutucunu yenileyebilirsin. Sabit disklerde disk parçalanması falan oluyor HDD bakım programları ile onarım yapabilirsin.

Benim kendi fikrim kullandığın işlemciye göre ekran kartın fazla güçlü. Ancak işlemci değiştirmek demek anakartı da yenilemek demek. Her halükârda işlem pahalılaşıyor.

i3 8100 işlemci ile MSI 360M PRO-VDH anakart 1000 TL gibi bir şey tutuyor. Uyumluluklarını araştırıp bu yükseltmeyi yapabilirsin. Gerçekten işine yarayacağına inanıyorum. Aynı işlemciyi ben kullanmaktayım (i3 6098) aynı şekilde aynı anakartı kullanmaktayım (B150M) PUBG'de 70-90 arası FPS almaktayım. Ekran kartım GTX960. Bütün ayarları Very Low yapmak işlemcine yüklenmene bu da droplar yaşamana sebep olabilir. Orta düzey de rahat oynayabilirsin. Buna rağmen halen problem yaşıyorsan darboğazdır.

B360M ile i3 8100 yerine Xeon X5650+1156 pin anakart daha mantıklı, böylece 1000 TL'den düşük fiyata 6 çekirdek 12 izleğe kavuşuyoruz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı